News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

AFC

Pizarii mai au o deschidere. Ma intreb cat o sa le ia montarea predalelor, suprabetonarea, hidroizolatia si asfaltarea. Dupa experienta cu podul peste Mures, daca e gata Alba nord la anul pe vremea asta ma imbat.
sa dea Domnul sa nu-i mai vedem pe ei si pe actori pe vreun santier. Aproape ca ma bucur daca s-ar rezilia inainte de a incepe pe A0 sud.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

carutasul

păi îl fac ei sau Baxcom? că nu îmi e clar. La podul ăsta s-au mișcat mai bine, din câte se vede în filmare au terminat deja armarea pe breteaua metalică de ieșire, poate o și betonează ca să nu mai aibă nevoie de macara pentru ridicat materialele? La podul de peste Mureș au pierdut mult timp cu ridicatul grinzilor, nu îmi aduc aminte să fi durat mult suprabetonarea, după care n-au mai făcut nimic până luna trecută, dar acum mizăm pe faptul că Dorel Hidroizolatorul e deja aici :)

mihai008

@caf
Referitor la ceea ce ziceai de Aktor, ministrul a declarat acum vreo saptamana ca le-a aplicat o penalizare de 1000000 de lei pt ca nu au predat proiectul technic la timp, ca le mai aplica o penalizare si ca nu exclude rezilierea contractului.

Sursa: https://www.facebook.com/lucianbode.ro/videos/1095106050883534/  (ora de la Digi: 21.18)

Duta C

Poi sa rezilieze cu aktor sa le dea scrisoarea de despartire si sa reia licitatia pentru ca nu mai avem nevoie de un sebes turda 2 si sa nui mai vedem in romania niciodata!

Daniel_I

#20629
Intre podul raul Sebes si Oarda au pus al doiea strat de asfalt. S-au mutat cu finiisorul pe sensul celalalt Turda Sebes. La Sebes au fost ridicate primele 3 grinzi cu lansatorul, poate vedem maine si imagini de la cineva care trece prin zona. Sa numaram Day 1 in 2 Sept. 2020  :D
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
On The Road

AlinC


horatiu.cosma

#20631
Dacă ajunge careva dintre colegi în zona Alba Nord sau Lancrăm poate face o pauză de poze/filmări mai de aproape cu zidul de sprijin de la rampa pasajului pe DN1 peste A10 de la Alba Nord și cu finalizarea lucrării la conducta de apă de sub pasajul de peste A10 de la Lancrăm.

Feri

Multumim @AlinC   :gj:
Turma de la 5:40 era cat pe ce sa intre pe DN si oricum parea ca se invarte prin jurul nodului nestingherita, una din oi(?) sau cainele sef era chiar sa o mierleasca sub "ochii" dronei  :doh:

culi

Multumim @AlinC!

Urmarind filmerea lui @AlinC mi-am dat seama ca si din "avion" se vede calitatea turnarii zidului de beton:





:lol: :lol: :lol:

alin2pas

Partea bună la nodul Alba Iulia Nord e că mai au nevoie doar de autorizația poliției rutiere pentru al doilea giratoriu și devierea pe sub pasaj până la acesta, deci nu vor mai putea invoca întârzieri din motive care nu țin de ei și vor trebui să respecte strict graficul de execuție sau vor putea fi aplicate penalități. Totul depinde doar de Pizzarotti, nu mai pot da vina pe altcineva.

Aiud.dan

#20635
Urita solutie tehnica pentru pasajul peste autostrada de la Parul Iovuli,se putea face un pasaj cum se construieste la Cimpia Turzi, sau la Hadareni peste A3,eu cred ca mai mult ii costa decit cele ce se construiesc pe A3.... zidul de sprijin... umplutura....cind e gata sa planteze niste pomi sa nu se vada .....Cum a putut sa fie aprobata o asemenea mizerie....? Poate o sa ceara propietarul casei despagubiri ca le-a scazut valoarea casei ....cum au facut cei din Oarda.

adiarc

eu as da statul roman ( litere mici ),in judecata pt o expropiere totala...din pct.meu de vedere,acolo nu mai poti locuii
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

GML

Parca nici la Iernut nu au facut expropriere totala, pt. casa care statea langa pod, ca a mai ramas acolo ceva cladire. Nu cred ca aici situatia va fi diferita, din pacate.

voicul

Uman as trebuie, practic e pe bani si deci nu se face.
Si locatarii din blocurile de la pasajul Basarab au ramas tot acolo unde sunt, doar cu mai mult zgomot si poluare.

ddfab

azi , de dimineata, au aparut ceva muncitori pe grinzile de beton de la viaductul din Alba Nord. erau montate ceva balustrade de protectie pe margini. se pare ca se vor apuca de armarea placii.
la curba Oiejdea, pe sensul Turda-Sebes, mai au de ridicat doar cateva predale, apoi urmeaza celalat sens.