News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

rocklee

la nodul teius mai este ...de relocat o teava de apa sau ...ce o fi ....se vede in ultima filmare a lui AlinC...ce acum 2 saptamani ....
La secunda 1...din filmare  :o


B.Dani

La cât mai este de lucru pe lotul 2, dacă se finalizează lucrările la sfârșitul anului 2021 este bine. Dar din păcate nu cred că până în vara anului 2022 vom circula pe autostradă între Aiud și Alba-Iulia Nord la cum lucrează Aktor.  >:(

klax187

Cu cel mai implicat constructor care e pe la noi nu vad lotul asta finalizat in 2020.
Mai sunt 4 luni  din care vreo 2-3 sunt cu vreme nasoala :doh:

alexV

Alt constructor cred ca ar putea termina lotul 2 de la AB nord la nodul Teius anul asta. Structura peste CF care e pe drumul critic e dincolo de nodul Teius. Insa nu Aktor. Aktor refac taluze si terasamente chiar si a treia oara. Aktor au mobilizat 3 statii de asfalt, dar au aprovizionare cu agregate doar pentru jumate de statie. Aktor a vrut sa opreasca subcontractorii din a lucra duminicile.

Ca am adus vorba de pasajul peste CF: inca nu pot fora pentru pilele din imediata vecinatate a caii ferate, trebuie relocat acest cablu, care e prea in exterior.

pest1969

Si-au dat seama ca nu pot fora din cauza acelui cablu abia recent?

ddfab

@rocklee.
aceea este o teava de apa. din ce stiu eu, sper sa nu gresesc, relocarea s-a facut undeva mai inspre Alba iulia. ceea ce se vede in filmare la secunda 1, probabil va disparea din peisaj, fara sa mai fie construit ceva acolo. poate doar un podet, ca se vede un canal in zona...oricum e lalaiala maxima!

paulmare

^ unde "curge" printre piloti, pot injecta lapte de ciment in spatele pilotilor, poate ca aktor asteapta ca pana prin 2024 -2025 cand vor termina ei, sa se stabilizeze de la sine :)
AlinC - multumim de filmari

rocklee

ddfab ...multumesc ca mai lamurit cu acea teva ....am crezut ca mai este inca o piedica ...care nu este inca rezolvata ...

nicolaem

#20618
nu credeam ca o sa ma deprime vreodata filmari cu santiere de autostrazi in lucru.
ST2 a reusit. parca nu mai pot vedea video-urile astea.... Nu am nici o speranta  ca e capabil actor sa termine in 2021
Cei care nu sunteti deacord, va zic doar ca atat a fost in stare sa faca firma asta in 6 ani.
*Data începerii 02.12.2014

AlinC

ST1 ridicare grinzi Alba Iulia Nord:


qionescu1

Nu cunosc, intreb doar, contractul stipuleaza penalitati pentru intarziere?

SILVIUFG

Premii daca erau in contract pentru intarzieri si nu trageau atat de timp.  :bash:

klax187

Vad ca s-au apucat serios de restul devierii pe sub supratraversare.
Si cand zic "serios" ma refer ca au mai rascolit putin pamantul cu intentia mai sus mentionata  :lol:

ddfab

^ iar ca si completare... ieri au inceput sa mestereasca ceva si in zona viitorului giratoriu de nord al nodului Alba Nord, zona bretelelor, la conectarea cu DN1. probabil au in vedere realizarea si celei de a doua devieri, pe sub pod.








aici mai au de facut un podet pentru breteaua care urca pe autostrada, spre Turda, langa cel existent, pe breteaua de coborare.

KnX

#20624
Șîeu înclin... să cred că vor face devierea pe breteaua de coborâre din viitorul nod, în sensul giratoriu, apoi pe sub pod.
Este cea mai rezonabilă soluție.
Și așa acea bretea va fi definitivă.

Cam aceasta este soluția pe care aș vedea-o eu:

Nod Alba Iulia Nord, deviere trafic pe sub pod



Powered by API/PUM imgur uploader

Cu cât mai repede, cu atât mai bine.
Deși repede, în stilul lor.... nu știu dacă va fi realizată (devierea) până la finele lunii curente.
Ca să ne propunem (noi) și un obiectiv, așa, în timp...