News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 33 Guests are viewing this topic.

Dominik

#20565
Mai poti spune ceva despre acesti greci ?  >:( E clar de maine DEME sunt din nou la Alba Iulia Nord pt restul de grinzi...era normal sa le fi adus deja cele 11 grinzi acolo Pizzarotti, ca au avut timp aceste zile, mi se pare inadmisibil sa stea macaraua dupa TIR-urile ce aduc grinzi, dar ma rog la italieni nu e niciodata graba sau profesionalism !
You're in Steelers Country

ioandorin

În jurul orei 15,15:30 o macara DEME era cu brațul "întins",una "tras",plus o dubă de Retter, la Oiejdea și câțiva pe sus! Apoi mai târziu,după 18, un trailer (DMM)
pe A1,de la Sebeș către Orastie,cu circa 4 sau 5 contragreutăți care păreau a fi de macara!

alexV

Retter foloseste reazem temporar, bara de otel lata cat 3 grinzi. Presupun ca grinzile vor ramane sprijinite astfel pana cand suprabetonarea e gata. Apoi va fi coborat intreg tablierul pe reazemele sferice marca Maurer, in pozitia finala.

Pe scurt, cred ca n-o sa cada de data asta.

Quote from: Cristian 74 on August 30, 2020, 08:38:12 PM

Powered by API/PUM imgur uploader


udar

#20568
@Dominik

E cam greu cum ai vrea tu.
- iti trebuie macara sa le descarci
-iti trebuie spatiu de depozitare
-iti trebuie o macara la montaj care sa se poata plimba cu sarcina de la locul de depozitare pana la locul de montaj.
Cel mai bine sa asigure ei camioane de transport ca macaraua imediat le ia de pe platforma si sus sunt.

voicul

Nu e problema la DEME sau ridicatul de grinzi. Se pierde o zi maxim (desi nu va fi cazul aici).
Pizza si saptamanile pana se prind care e urmatorul pas dupa ce au grinzile sus ... aia e "za big problem".

carutasul

în pozele lui @cristian 74 pare că au început deja armarea, presimt că podul o să îl facă repede...

ddfab

desi mai tarziu, pun si eu cateva foto din timpul actiunii de la Oiejdea...
sensul spre Cluj...













ddfab


ddfab

si de azi dimineata. totul sus...











horatiu.cosma

Un rând de predale s-a pus pe capete pentru susținere suplimentară între grinzi. Până la noi ordine, Retter și-a terminat treaba la structura asta, așa că...

djidji1975

Despre lotul 1, niste vorbe din târg (nu sunt verificate din a doua sursă dar poate este cineva pe aici care ar putea sa o facă):
- pila de langa DN1 in sensul giratoriu Lancram are nevoie de o aprobare pentru devierea traficului de la Politia Română deoarece ajunge "deasupra" părții carosabile actuale. Daca e așa, atunci vom avea mult de așteptat....
- tot pe lotul 1: pizzerii au început sa caute furnizori de asfalt. Problema e ca nu există suficiente capacități in zona pentru a acoperi tot necesarul => întârzieri.

rocklee

Horatiu...nu Retter termina toata structura ... :o

voicul

Pai aktor foloseste pana la 0% din capacitatea statiilor pe care le are, 3 la numar.
S-au gandit sa dea un telefon la vecinu sa ii ajute putin?

Asta pare joc de glezne pe loc, ca sa para ca nu fac nimic: de 4 ani puteau sa avanseze pe partea asta, pe multe sectiuni si acum, bunul Dumnezeu, a trimis SI napasta asta peste ei, tocmai acum cand faceau in 5 luni ce puteau face in 3 (nu am gresit).

paulmare



Powered by API/PUM imgur uploader

Fiecare grinda, cu doi tiranti - poate face cineva un manual cu multe poze pentru Aktor, gen "Pozatul grinzilor for dummies" sau "Invata in 3 sedinte cum sa asezi o grinda pe un reazem"

Desi cred ca ei acum sunt ocupati cu altele, cred ca studiaza flora spontana care le-a crescut pe terasamente si in stabilizatul lasat sa se coaca la soare
Infiorator arata si hidroizolatia aia de la pasaj

AlinC