News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Dominik

^^^^
Stefan01, ar mai fi o problema mare de rezolvat, zic eu la Pizzarotti, acea alunecare si pe urma consolidarea acelui deal la limita cu lotul 2.
You're in Steelers Country

Stefan01

@ Dominik
Intr-adevar este o problema importanta ce trebuie rezolvata. Cei din companie trebuie sa primeasca solutia de consolidare, sa o analizeze, sa o aprobe ... . Eu am facut referire la ceea ce tine de companie sa rezolve ca Pizzarotti sa aibe front de lucru.

Dorel loveste din nou.  :lol: Acum s-a apucat de frezat dupa ce a asternut satbilizat. A se observa si praful din chenarul rosu.


rocklee

pe ce data este planul de ridicare a grinzilor peste calea ferata ...la nodul SEBES ... ??? ??? ???

flanker1

Quote from: Io on August 01, 2020, 02:03:59 PM
Aaaa, nu pricep: au pus floastar spre giratoriu. Bun. Acuma vin cu stabilizat spre floastar. Fie. Da' cum vor aduce restul de stabilizat? Deocamdata basculantele urca prin dreapta si pina azi a fost ok. La urmatoarele turnari nu va mai fi, basculantele nu mai pot sa urce pe-acolo fara a distruge stratul de stabilizat tocmai asternut. Ce avem noi aici?

Uite asa :)



AlinC

ST1, Alba Iulia Nord, montare un tablier metalic mai mic:


survola

Quote from: Dominik on August 04, 2020, 02:08:53 PM
^^^^
Stefan01, ar mai fi o problema mare de rezolvat, zic eu la Pizzarotti, acea alunecare si pe urma consolidarea acelui deal la limita cu lotul 2.
Daca lotul 2 ar fi gata, alunecarea ar fi o problema. In cazul real, cu lotul 2 aflat in intarziere, se poate rezolva ultima.

adiarc

ieri am mai testat odata Sibiu-Alba Iulia pe A1 , apoi iesire la Pianu-Vintu de Jos-Paclisa -Ab....din VIntu in Ab am facut 15 min din care 7 min la 2 semafoare...e f ok pt mine
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlinC

ST1 Oarda, pod Mures, Alba Iulia Sud:


danutzu_1069

#19868
-1 pentru oamenii aia care se plimba pe sub sarcina agatata in carlig.
La fel. -1 pentru macaragiu ca a inceput manevra fara sa se asigure ca pe traseul pe care se "plimba" cu sarcina in carlig nu sunt bunuri care pot fi afectate in caz de.... (cele doua masini)
Nici cele doua nacele cu oameni in ele nu sunt bine amplasate.....

AlinC


dragos76

Minune.... începe să creasca suprafață hidroizolată de pe podul Mureș. Și terasamentul din bucata aia lipsă de pe malul sudic a crescut cu fenomenaii 50 de cm.

naivu

Din ce se vede in filmarile lui AlinC, coroana pilei pe care pe 4 august a fost asezat tablierul mic a fost turnata pe 28 iulie; adica dupa 7 zile.

ultras

O intrebare ipotetica: Daca termina podul de la Alba N pana in noiembrie, exista ceva care i-ar bloca (inafara de faptul ca deschiderile partiale nu sunt prea agreate) sa deschida traficul de la Alba N (de la devierea DN actuala, fara pasajul cu DN si fara zona cu alunecarea) pana la nodul Alba Sud?
Asta in ideea ca nu termina zidul de gabioane si nodul (bretelele scurte) de la Sebes pana in noiembrie.

alexa_adrian2001

sa nu ne imbatam cu apa rece...de cat timp s-a apucat de podul de peste Mures? e gata? nu...deci m-as mira tare mult sa fie pasajul acesta gata mai repede ca celalalt

Nu stiu unde is sutele de oameni ce i-au tot promis ca mai aduc pe santier

naivu

#19874
^^^ E ca si cum am crede ca se receptioneaza tot lotul la 30 noiembrie. Chiar daca la 15 august vor fi toate tablierele si toate grinzile sus, mai este mult de lucru (dale transversale (vezi cat ia la podul de la Radesti), cofraje, armaturi, beton, hidroizolatie, straturile de balast stablizat si asfalt, parapete+marcaje+indicatoare (vezi cat a luat la Biharia-Bors)), iar pana in noiembrie mai sunt doar 3 luni (din care 1-2 luni ar fi necesare doar pt finisaje). Plus eterna dilema, ce motiv financiar sau uman ar avea Pizza ca sa faca vreun favor?