Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 16 Guests are viewing this topic.

dorum

...cam asta ma intrebam si eu...referitor la acuratetea clasamentului si al ofertelor...a fost vreun comunicat din partea CNADNR/DPIIS cu acest clasament? de unde a fost obtinut? e SIGUR real?

PS: multumim mult celui ce le-a postat @dojaalex....departe de mine gandul ca ar fi dezinformat....dar sursa a fost 100% credibila?

dr4qul4

pana acum informatiile postate pe acest forum au fost destul de corecte. cel putin acestea detaliate, venite pe surse.

informatiile de aici sunt de 100 de ori mai corecte decat cele din presa. :lol:

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

stiu asta si sunt convins ca asa e...
...insa in sinea mea nu prea vreau sa cred ca ala e clasamentul real al ofertelor, pt ca asta conduce la destul de multe descalificari si, mai apoi, la foarte multe contestatii si procese....

Ionut

Quote from: dorum on November 02, 2013, 05:11:39 PM
pt ca asta conduce la destul de multe descalificari si, mai apoi, la foarte multe contestatii si procese....

Bingo. S-a strigat bingo!

tigrel58

Si totusi... S-A PUBLICAT procesul-verbal de deschidere din 30 octombrie, este arhivat si se poate descarca de pe SEAP la anuntul de particiapare 145100.
Lectura placuta !

alecu26

Drumurile noastre POATE;

florin74

Quote from: alecu26 on November 05, 2013, 10:21:41 AM
nu-l pune cineva si aici?

Nu sunt date diferite fata de ce anuntut dojaalex, e interesant pe la capitolul subcontractanti, mai ales la vestita asociere de 10 firme, au pe 2 loturi 6 subcontractanti ( pe lotul 3 si 4 daca nu ma insel). Sunt destul de mari PV, si nu pare sa fie probleme in faza asta, sa vedem evaluarea ofertelor.

ciprebbe

#397
Esentialul, urmeaza si ofertele de pret





Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Ofertele sunt urmatoarele (oficiale):





Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

In lista de clarificari apare si UMB ul de cel putin 3 ori, deci au fost interesati, dar nu au ofertat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

deci din nou selina isi baga coada cu preturi de dumping doar doar pun presiune si mai trag cateva contestatii si procese pe aici. Eventual la schimb cu timisoara-lugoj lotul doi. Sau vezi doamne la schimb cu un asa zis dosar la dna...


StefanCelMare

Mi se pare ca preturile sunt mici, dat fiind ca vor fi niste loturi destul de complexe.
Stiu bine zona, merg des pe acolo.
Sunt multe utilitati de relocat, iar pe alocuri terenul este foarte alunecos.
A se vedea dealul dinainte de Turda, unde DN a fost suprat pe o banda (din 3) timp de vreo 2 ani.
Sunt alunecari pe acolo destul de nasoale.
Stiu ca tentatia e mare pentru constructori sa dea preturi mici, dar stiind zona, sper sa nu dea chix cu preturile alea.
Om trai si om vedea, oricum mai dureaza cu contestatiile ceva.

ciprebbe

Acolo e lot 4 iar ofertele depuse sunt de peste 80% din pretul estimat de CNADNR, chiar spre 90%, deci nu sunt chiar asa de mici.
Stai sa vedem castigatorii si cu ce oferta financiara castiga, abea apoi contestatiile si restul proceselor.....
Mai e mult pana departe, important e sa se faca sa avem si noi forumistii material pt urmatorii 3 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Goldmund

^
Corect! Si eu m-am intrebat daca aceasta A este mai importanta decat de ex. Sibiu-Pitesti, insa cu logica nu mergem prea departe aici. Bine ca se apuca de constructia unei noi autostrazi, indiferent pe unde..., iar noi vom primi poze inca trei ani, dupa cum zici, de la entuziasti...