Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Morosanu

Firmele lui peste care participa, ca si asta de ex. Cooperativa Muratori & Affini Ravenna S.C.P.A., Cooperativa zidarilor si a celor de pe langa tradus in ro. Ce treaba or avea astia cu autostrazile? Daca nu ma inseala memoria au si falimentat in Italia, gurile rele ziceau ca au furat prea mult...
Politica distruge tot ce atinge.

Ionut

Intrebare de baraj: ati vazut macar asa aruncat un termen pentru cand se vor anunta castigatorii?

rocklee

poate ne va spune sova,,..... cind va veni sa taie pamblica la orastie sibiu... :D

Archi

Quote from: alin_simeriaveche on October 30, 2013, 03:44:29 PM
In situatia de fata credeti ca e posibil sa se mai semneze contractele până pe 31 Decembrie?   Și dacă nu, chiar o să cadă acest proiect? N+3 nu este valabil pt acest proiect?

Daca mas lua dupa experientele anterioare as spune ca nu, dar parerea mea este ca pe Lugoj-Deva unde a durat 9 luni evaluarea ofertelor, a fost mai mult ca sigur rea intentie. Motivul exact nu cred ca se va afla nici o data. La Sebes-Turda am un feeling ca vom avea contractele semnate mai repede decat ne asteptam noi. Pana acuma s-au miscat repede cu sf cu pregatirea licitatiei, si asta imi da optimism.

Cred ca constientizeaza si ei ca trebuie sa se grabeasca.

alecu26

hmm...nu prea cred.

Singura speranta ca sa mearga repede este sa se declare toate ofertele conforme si sa se acorde la locul 1 financiar.
Drumurile noastre POATE;

mariansb

#350
Vicele CJ Alba zice ca 50 de zile va dura evaluarea , cu speranta de a incepe in primavara lucrul

http://stirisireportajealba.ro/eveniment/florin-roman-lucrarile-la-autostrada-sebes-turda-vor-incepe-aprilie-mai#data
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alecu26

si din cunostintele lui vreo 100 de firme AU CUMPARAT caietul de sarcini si vreo 43 s-au inscris...de fapt alea 43 sunt doar vreo 15 JV-uri in total.
Drumurile noastre POATE;

Goldmund

Quote from: Archi on October 30, 2013, 05:32:51 PM


Daca mas lua dupa experientele anterioare as spune ca nu, dar parerea mea este ca pe Lugoj-Deva unde a durat 9 luni evaluarea ofertelor, a fost mai mult ca sigur rea intentie. Motivul exact nu cred ca se va afla nici o data. La Sebes-Turda am un feeling ca vom avea contractele semnate mai repede decat ne asteptam noi. Pana acuma s-au miscat repede cu sf cu pregatirea licitatiei, si asta imi da optimism.

Cred ca constientizeaza si ei ca trebuie sa se grabeasca.

Bine punctat!

Nici eu nu m-as lua dupa ce a fost si stim cu totii de ce a fost intarzierea aceea uriasa. Sper ca acum sa se apuce de treaba rapid si serios.

teocharis

Quote from: Ionut on October 30, 2013, 04:21:05 PM
Intrebare de baraj: ati vazut macar asa aruncat un termen pentru cand se vor anunta castigatorii?



da, undeva intre Craciun si anul nou.

alin_simeriaveche

Am trimis o intrebare la CEANIEDERE, dacă se va mai putea finanta aceasta autostradacu fonduri europene in cazul in care nu se vor semna contractele pana la 31 decembrie 2013. Sa vedem ce spun

ciprebbe

Din gura vicepresedintelul CJ Alba citire
QuoteTermenul de evaluarea a ofertelor, tehnică și economică, va fi de circa 50 de zile, iar undeva la finalul lui decembrie trebuie semnate contractele iar eventualele contestații vor fi soluționate în maxim 3 luni de zile astfel ca în primăvara lui 2014 să înceapă lucrările. Cel mai probabil acestea vor începe undeva în lunile aprilie-mai.

Pai si daca la contestatii se intoarce decizia? si noi avem deja contractul semnat....... e bine? Mai pupam bani de la UE ? sau ajungem sa o vedem facuta si pe asta de la buget in urmatorii 10 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: ciprebbe on October 31, 2013, 11:27:47 AM


Pai si daca la contestatii se intoarce decizia? si noi avem deja contractul semnat....... e bine? Mai pupam bani de la UE ? sau ajungem sa o vedem facuta si pe asta de la buget in urmatorii 10 ani.

intoarcerea deciziei initiale este mai degraba exceptia decat regula, asa ca nu riscam prea multi bani europeni daca semnam pe 31 Dec seara la ora 23.59.

cutter

Informație pe surse (de la autoritățile competente):

Nu există un termen-limită de 31 decembrie 2013 pentru semnarea contractelor.

Termenul limită este 31 decembrie 2015 pentru terminarea proiectelor.

ciprebbe

Asta ar arunca totul in aer.
Exercitiul bugetar 2007-2013  presupune incheierea contractelor pana la 31 dec 2013. Romania are derogare pt n+3, cu conditia sa se semneze in 2013 si sa se finalizeze in 2013 (2013+3).
Acum despre ce vorbim? Derogare la derogare? Nu mai e 31 dec 2013 dar e finalizare in 2015?
M-ai bagat in ceata. poti detalia?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tonică

o fi derogare dar e ridicol sa crezi ca daca vei reusi cu tot cu licitatie, contestatii, procese, cab, etc sa termini prin vara lui 2014 desemnarea castigatorilor aia sa mai aibe si timp sa faca ceva pana-n decembrie 2015...Ridicol dar na, firesc noua....