Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

alecu26

wow...impresionant din mai multe puncte de vedere.

1. Deschiderea extraordinara a DPIIS cu aceste comunicate de presa aparute imediat. Chiar ma gandeam pe cine pot sa sun, de cine sa ma rog sa aflu macar cate ceva despre participanti.

2. Supriza placuta ca divizia de firme second si third hand spaniole lipsesc...aproape cu desavarsire.

3. Firmele sunt cam aceleasi...cam pe toate loturile...cu mici exceptii.

4. Hidroconstructia stiam ca, cauta parteneri, probabil nu au prea gasit sau sunt in background la PORR. In aceasi idee, daca nu vedem o firma, chiar si Vectra nu inseamna ca nu e acolo. Sigur sunt subcontractori nominalizati sau nenominalizati in acest caz.

5. Pizzaroti ma asteptam sa fie pe lotul 1. Sunt acolo cu lucrarile la CF...si cred ca au sanse.

6. FCC doar pe un lot. Li s-a pus clar in vedere ca dupa porcariile de la Arad-Tm si Centura Cta neterminata inca dupa 5 ani nu prea mai pupa autostrazi. Oricum au si preturi uriase  in ultima vreme si sunt constant pe locurile codase.

7. Unele parteneriate sau mai schimbat...si s-au rotit.

8. Teloxim are mari sanse, mai ales pe lotul 2.

9. Sa vedem ce face Selina, dar nu cred ca prin acea asociere pot aduce pretul jos suficient.

10. As vrea sa ia si OHL chiar cu Tancrad un lot. Sunt firma foarte serioasa in Spania si mare, iar la megalicitatia din 2011 au fost constant pe locul 1, doar ca au fost descalificati la fel de constant.

11. Sunt inca firme care nu reusim sa le atragem. Hochtief, Bilfinger, etc....sau franceze sau nordice sau poloneze.

12. Si Lena nu cred ca ar face o figura chiar rea. DN 1 in zona Otopeni chiar au lucrat frumos.

13. Teldrum in ce asociere e acolo...nu are mai mult de 5-10%. Poate vor aduce statia de asfalt sau niste utilaje de asfaltat. De ce nu?

Momentan...previziunile raman aceleasi la castigatori (presupunand ca UMB nu e acolo):

Tirena Scavi, Astaldi, Strabag...si new entry, dar nu stiu pe cine sa aleg: Impregilo-Salini mai degraba, dar si Porr.

PS: Astaldi daca va castiga nu va castiga cu cel mai bun pret. Mai degraba de pe locul 4-5. Sa vedem maine ofertele financiare.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

#316
Quote from: florin74 on October 29, 2013, 08:52:51 PM
Cel putin 4 luni pana anunta castigatorii, procedura e destul de anevoioasa, se cer clarificari la documentele de clarificare, ulterior se cer clarificari la oferta tehnica si apoi se intocmeste raportul final al procedurii.

nu a zis acum Sova ca va dura maxim 50 de zile? Ca iar a schimbat parca legea. Si ca acestea se pot prlungi cu maxim maxim inca cu 10 zile? (sau chiar acestea 50 sunt maxime cu toate prelungirile).
Drumurile noastre POATE;

florin74

Daca toti ofertanti au documentele "beton" astfel incat sa nu se ceara clarificari, daca toate ofertele tehnice sunt impecabile, daca se lucreaza 25 de ore din 24 de ore, .... iarasi o fabulatie a la Sova.

Eventual sa fie descalificate aproape toate firmele, iar in faza de evaluare tehnica sa ramana maxim 3  oferte, ar fi o sansa in 60 de zile.
Imagineaza-ti ca fiecare cerinta din caietul de sarcini, mai ales pe oferta tehnica trebuie verificata pozitie cu pozitie, iar solutie tehnica propusa sa nu necesite clarificari din partea comisiei. E posibil? In Romania?

tigrel58

Momentan, dead-line este numai pentru concesiuni.
Pe de alta parte, sa nu fim asa de prapastiosi cu durata mare de evaluare - desi avem de ce. Exista precedentele din care cred ca s-a invatat ceva. La calificare sunt putine new-entry, nu ar trebui sa fie cine stie ce obstacole. La tehnic, e FIDIC galben, nu rosu (totusi sindromul Aciliu va crea temeri). La financiar ramane sa vedem plaja de preturi ofertate.
Dincolo de reglementari, eu cred ca factorul organizatoric si presiunea psihologica asupra comisiei de evaluare vor scurta procedura. Pronosticul meu - cum zicea si ciprebbe mai demult - este ca vor merge pe repede inainte si vor stabili castigatorii pana de Craciun. Mai departe e greu de presupus.

alecu26

Se pot concentra pe cei cu ofertele financiare cele mai bune. de acolo sa inceapa.

In general, ce baza de contestatie poate sa aiba o firma care e pe locul taspe, si documentatia celui de pe locul 1 e beton?

Aici va fi cheia. Poate avem noroc ca cei de pe locul 1 sa fie firme serioase si cu documentatii beton. Atunci am scapat de tot. DE analize foarte laborioase, de contestatii infinite.
Drumurile noastre POATE;

tigrel58

In principiu, asa se face DAR, la final, daca-i comunici la unul ca l-ai dat afara sare ca Nadia pe barna  :lol:
Nu sunt firme de 2 lei, iar casele de avocati au contracte de reprezentare grase, trebuie sa arate ca lupta (exemplu Selina).

florin74

Quote from: tigrel58 on October 29, 2013, 09:30:46 PM
Momentan, dead-line este numai pentru concesiuni.
Pe de alta parte, sa nu fim asa de prapastiosi cu durata mare de evaluare - desi avem de ce. Exista precedentele din care cred ca s-a invatat ceva. La calificare sunt putine new-entry, nu ar trebui sa fie cine stie ce obstacole. La tehnic, e FIDIC galben, nu rosu (totusi sindromul Aciliu va crea temeri). La financiar ramane sa vedem plaja de preturi ofertate.
Dincolo de reglementari, eu cred ca factorul organizatoric si presiunea psihologica asupra comisiei de evaluare vor scurta procedura. Pronosticul meu - cum zicea si ciprebbe mai demult - este ca vor merge pe repede inainte si vor stabili castigatorii pana de Craciun. Mai departe e greu de presupus.


E bine sa fi optimist, dar crede-ma ca ar trebui sa "forteze legea" la limita pentru a se incadra pana in Craciun, si nu cred ca risca un scandal mare.

Din punct de vedere profesional cei din comisii de la CNADNR sunt cam printre cei mai bine pregatiti pe achizitii din sistemul bugetar, dar depinde foarte mult de cum au fost depuse ofertele. Mai nou se da o declaratie pe propria raspundere ca se indeplinesc conditiile de calificare si oferta tehnica si se depune la dosar doar oferta financiara (am vazut cazuri in care oferta depusa are 12 pagini cu tot cu scrisoare de garantie de participare si scrisoarea de inaintare). Ulterior comisia solicita documentele si incepe analiza, deci zile pierdute. De asemenea, sunt tot felul de clarificari si imagineaza-ti ca analiza documentelor de calificare (si sunt destule) pe o firma poate dura pana in 2 saptamani daca sunt clarificari. In plus sunt consortii cu cate 5 firme, si fiecare dintre ele trebuie sa depuna documente de clarificare, iti dai seama ce volum de munca este?


florin74

Quote from: alecu26 on October 29, 2013, 09:35:38 PM
Se pot concentra pe cei cu ofertele financiare cele mai bune. de acolo sa inceapa.

In general, ce baza de contestatie poate sa aiba o firma care e pe locul taspe, si documentatia celui de pe locul 1 e beton?

Aici va fi cheia. Poate avem noroc ca cei de pe locul 1 sa fie firme serioase si cu documentatii beton. Atunci am scapat de tot. DE analize foarte laborioase, de contestatii infinite.

Nu au voie, trebuie sa analizeze toate ofertele depuse.

Oferte admisibile-oferte conforme - clasament oferte pret - comunicare rezultat (cam astea sunt etapele prin care trece o oferta)

Doar la sfarsit se face clasamentul pe pret.

tigrel58

Declaratia pe proprie raspundere (art. 11 din HG 925/2006) este frecventa la licitatiile mici, aici nu prea se risca, mai ales in ultimul timp, pentru ca sunt solutii CNSC care au dat corecta descalificarea pe imprecizia declaratiei.
Despre pregatirea oamenilor CNADNR pe licitatii, da-mi voie sa nu fiu de acord, daca era asa nu aveam noi aici atatea frustrari. Nota bene, sper ca au invatat din "bobarnace".

alecu26

Quote from: tigrel58 on October 29, 2013, 09:41:08 PM
In principiu, asa se face DAR, la final, daca-i comunici la unul ca l-ai dat afara sare ca Nadia pe barna  :lol:
Nu sunt firme de 2 lei, iar casele de avocati au contracte de reprezentare grase, trebuie sa arate ca lupta (exemplu Selina).

Pai ii comunici ca e pe locul 2. Ce naiba...nu mai exista locul 2? Nu mai exista pierzatori decat daca zice Curtea Suprema De justitie?
Drumurile noastre POATE;

tigrel58

Sa nuantam.
Cazul ideal este cand toate ofertele sunt admisible, deci raspund integral cerintelor, atunci da, e usor de acceptat locul 2.
In rest, pentru orice cerinta de calificare, specificatie tehnica sau pret prea mare/prea mic s-au gasit motive / pretexte de atac. Cand se comunica rezultatul procedurii, fiecarui ofertant i se comunica si motivul respingerii. Aci intervine "prestigiul" fiecaruia.
Si cum carcoteala este ridicata la rang de arta pe meleagurile dambovitene, au invatat si altii acest modus vivendi.
Exista si sanctiuni materiale la excesul de utilizare a cailor de atac, dar la valoarea unui contract in cazul de fata, sunt nesemnificative.

alecu26

naspa. cand se vrea se poate...doar ca acum nu mai sunt lucrurile ca pe vremea lui Berceanu si Boagiu si de abia asteapta DNA-ul sa-i salte.
Drumurile noastre POATE;

Quest

Quote from: tigrel58 on October 29, 2013, 10:30:42 PM
Exista si sanctiuni materiale la excesul de utilizare a cailor de atac, dar la valoarea unui contract in cazul de fata, sunt nesemnificative.
Daca sanctiunile materiale la excesul de utilizare a cailor de atac este derizoriu in raport cu valoarea contractului, inseamna ca vorbim de o suma fixa, probabil nesemnificativa, si nu un procent din contract, nu ? La ce cuantum se ajunge cu asemenea amenzi ? Probabil ca si aici avem o anomalie care nu descurajeaza utilizarea abuziva a drepturilor de atac.
Common sense will get you far !

Pellady

Quote from: florin74 on October 29, 2013, 06:43:33 PM
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/zi-decisiva-pentru-singura-autostrada-scoasa-la-licitatie-in-acest-an-188148.html

Chiar nu vedeti ca s-a mai postat linkul respectiv. Si cel putin daca postati un link faceti-o cum trebuie, macar titlul articolului sa-l scrieti. Acest link s-a pus exact cu o postare inainte.

florin74

Quote from: tigrel58 on October 29, 2013, 09:56:28 PM
Declaratia pe proprie raspundere (art. 11 din HG 925/2006) este frecventa la licitatiile mici, aici nu prea se risca, mai ales in ultimul timp, pentru ca sunt solutii CNSC care au dat corecta descalificarea pe imprecizia declaratiei.
Despre pregatirea oamenilor CNADNR pe licitatii, da-mi voie sa nu fiu de acord, daca era asa nu aveam noi aici atatea frustrari. Nota bene, sper ca au invatat din "bobarnace".

Sunt chiorii in tara orbilor, fata de altii din alte institutii...

Chestia cu declaratiile am intalnit-o si la licitatii destul de mari (MAI, CNAS) de 10-20 mil EUR, nu e exclus si aici. S-ar putea sa vada cine a depus, ce valori sunt ofertate, sa-si construiasca strategia ulterior.., chiar nu inteleg de ce este permisa de lege aceasta varianta.