News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 34 Guests are viewing this topic.

Senerslav

#19335
Quote from: AlinC on July 11, 2020, 02:21:48 PM
ST2, asfaltari intre Teius si Beldiu:
la min 8:42...ce se intampla mai exact ?

archaeus

Frezeaza stabilizatul pus acum 2 ani!

survola

Așa este, au tras de timp cu subtraversările acelea de conducte de apă de zici că e premieră mondială.

alinuttt

 La Teiuș acum se ridică un stâlp de înaltă tensiune chiar lângă CF. DEME era în acțiune.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


dragos76

Eu nu prea înțeleg de ce se grăbesc Pizza să excaveze porțiunea de la Alba N, după pasaj (acolo unde a fost macaraua)? Mai urgentă mi s-ar părea problema excavării de la pasajul de la Lancrăm, unde încă se mișcă cu încetinitorul. Sau oare acolo vreau să demareze doar când termină și cu subtraversarea conductei de apă, ca să foloseasă materialul de la excavare pentru a acoperi conducta?

ciprebbe

Excaveaza ca sa faca devierea DN ului. Arde mult mai tare relocarea DN-ului sus pe pasaj decat la Lancram.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

survola

Aici e aceeași magistrală electrică ca la Teiuș?

carutasul

Din câte văd eu se pare că deja se poate lucra la Alba-Iulia Nord și văd si o macara acolo, deci se și lucrează. Dacă s-ar mișca și la pilele astea ca la cea din râul Sebeș ar fi frumos, că ne-am putea totuși gândi la deschidere anul ăsta până la Nord. Poate dacă CNAIR ar admite că se află în denial cu finalizarea completă ar putea să îi facă să se concentreze... Mă gândesc că de la AN ar putea și căra ceva umplutură la podul Mureș, mai ușor pe autostradă.

horatiu.cosma

Mișcarea e anemică în continuare, ritmul Pizzarotti 2018-2019 cu care ne-au obișnuit, de le-a luat 3 ani să facă podul peste Mureș (încă nu e gata), 2 ani să dea în trafic overpass-ul pe DN1 peste A10 la Lancrăm etc. Au și ceva probleme financiare în Italia, care se suprapun peste lălăiala lor cronică. Așa că eu îs tare sceptic că o să pună hidroizolația la Mureș până la finalul anului, ce să mai vorbim de "finețuri" gen deviat DN1 la Alba Nord și ridicat rampele la pasaj, suprabetonat podul peste CF de la Alba Nord după ridicarea tablierului, ridicat grinzile la Sebeș (unde se anunță că nu au bani pentru macarale și vor să le ridice pe toate cu lansatorul, adică 654980640938 de ani).

florin74

#19345
Mda... In conditiile astea, sa vezi minune, ca termina Aktor inaintea lor in 2021, in stilul lor absolut haotic si neinteles, si cu toate problemele de pe lotul lor. Daca mi-ai fi spus cineva asta acum un an, i-as fi zis ca a stat prea mult la soare..  Sa ne rugam sa nu intre in faliment/insolventa in Italia, sau sa inchida santierul macaronarii. Contracte noi pe teava nu au, si nici nu se arata, asa ca o eventuala renuntare nu i-ar afecta foarte mult. Aktor o sa termine lotul, ca au contracte pe teava de peste 1 mld de euro in Romania

Stefan01

Cineva mi-a spus ca dupa 2 ore de la intrarea banilor in cont de la companie acestia sunt directionati in Italia.

raulbogdan23

In filmarea lui @AlinC din data de 08.07.2020 inca nu aveam miscare in zona pilelor ramase



In filmarea lui @AlinC de azi 12.07.2020 se vede ca avem deja 2 pile cofrate si cu armaturile pe pozitie




Oare aici in dreapta imaginii langa grinzile metalice, pregatesc terenul pentru macara?




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

M-am uitat la filmuletul asta cu mare mandire ca Romania a reusit, dupa ani de munca, sa mute 2 stalpi de inalta tensiune. Un record mondial greu de egalat. :gaah:

Bine ca  acum Pizza nu mai are nici un fel de scuza.

survola

Mai sunt conductele de apă.