News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

carutasul

e evident. Dar tot ce au făcut până acum nu arată această intenție. De ce? Habar n-am. Toată lumea ar fi mulțumită și cred că și ei s-ar bucura să o lălăie cu bretelele alea subofertate...

cristi5

Pai asta e, CNAIR si politicul ar trebui sa-i preseze.

zuma80

Eu unul asta inteleg de la pizzaroti, nu vor sa aiba o zona gata pentru a forta diverse.
De frica unei rezilieri au implementat acest tip de lucru, multe locuri nefinalizate penru a fi mai grea rezilierea.
Lucreaza intentionat la nodul Sebes pentru a nu finaliza lotul ca apoi sa aiba un atu la negocieri.
Asta este parerea mea, dupa cum inteleg eu actiunile lor.
Pentru A6!

voicul

Reziliere pentru ce?
Dupa 6 ani abia acum incepe sa mearga contractul de 2 ani, deci sunt in termen cu santierul.

Zic ca lucreaza asa pentru ca si-au dat singuri teapa si au o gaura imensa pe acest proiect. Nu au putut optimiza nimic la nod-ul Sebes si de asta "se razbuna" pe CNAIR si noi toti.

luc

#19309
@cristi5: am văzut de la Ionuț, că CNAIR prin șefa supremă, știe de posibilitate, dar nu au dat nici un semn public că ar intenționa să deschidă parțial lotul Alba-Sebeș; Să vedem ce facem cu politicul...

zuma80

#19310
Reziliere in cazul in care nu pot finaliza nodul Sebes, pentru motivul enuntat si de tine.
Pentru A6!

carutasul

poate asta își doresc și ei? :)  Pe restul lotului sunt în profit, doar pe bretele cred că sunt în pierdere. Bine, e greu să estimăm noi dacă sunt în pierdere sau nu...

horatiu.cosma

Rezilierea nu e o soluție. Se va pierde enorm de mult timp cu expertizarea lucrărilor și cu relicitarea, plus pierzi garanția Pizzarotti pe care poate nu și-o asumă alt constructor, decât cu prețuri foarte mari. Cea mai bună soluție e să nu mai aibă CNAIR nicio responsabilitate neachitată (terenuri, utilități etc) și să îi ardă cu penalități de întârziere. Asta îi va durea cel mai tare, atunci să vedeți voi mobilizare adevărată.

pest1969

Eu as zice sa "bombardam" ambasada Italiei din RO cu mailuri legate de aceasta situatie. Si mai ales sa forteze lucrurile si CNAIR prin MT via canale diplomatice.
O fi ea firma privata dar sunt sigur ca iau in seama telefoanele politicienilor.

voicul

De ce ai ales ambasada Italiei si nu sediul CNAIR, care timp de 6 ani (sase - adica aproape 2200 de zile!) nu a predat (tot) amplasamentul constructorului?
Cu ce e mai bun CNAIR pe acest lot fata de Pizza?

pest1969

N-am zis ca e mai bun. Pe ei ii stim prea bine.
Dar un constructor de buna credinta ar trebui sa actioneze ceva mai constructiv.Sa incerce sa-si termine proiectul, sa-si ia banii si sa plece in alta parte.

AlinC

ST1, Alba Iulia Nord - relocari retele:


AlinC


AlinC

ST2, asfaltari intre Teius si Beldiu:


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)