News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 42 Guests are viewing this topic.

rocklee

uitativa mai bine la filmari ..nu au demolat nici un zid ....l-au ..ingropat ..au pus pamant pe langa el ...pentru a face rigolele ...si celelalte lucrari de arta ce se fac acolo... :)

ciprebbe

Si totusi scot terasament de acolo.
Daca era bun nu se muta dincolo.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

johnny348

Vroiam sa stiu daca sunt ceva informatii despre legatura dintre Alba Sud si intrarea in oras pentru ca acum situatia nu se prezinta foarte bine...adica e rau de tot. Primaria Alba iului nu a facut nimic in toti acesti ani de intarzieri repetate ale constructorului Pizzarotti.

Intrarea in oras cu albastru, iesirea spre nod cu purpuriu



sau in imagine - iesirea din oras spre nod



respectiv intrara in oras dinspre nod


interesantul

După ce va fi gata tronsonul de la Alba Iulia Nord la Sebeș nu va mai fi deloc aglomeratie pe DN, nu mai mult ca in oraș si numia la orele de vârf. Traficul care aglomereaza va migra pe autostrada
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

alexV

intreaba primaria alba iulia ce planuri au. si eventual de ce nu fac ceva.

- cel mai simplu de implementat e un giratoriu undeva pe DN1, dar nu e loc pentru a face o raza mare, din cauza caselor.
- vorbeam acum multi ani de pasaj nou peste CF si cu bretele suspendate. daca ar fi vrut sa faca, nu asteptau 7 ani de santier pizzarotti.

nasol intr-adevar pentru traficul local care vrea sa utilizeze nodul alba sud. 

voicul

Cred ca intrarea/iesirea se va face pe DJ107. Desigur ocolesti tot orasul si pierzi vreme pe acolo, dar daca ai vrut tu pe A. Altfel mergi pe DN1.
Zic asta pentru ca intradevar traficul va scadea si daca pana acum nu s-a facut nimic, probabil asa va ramane inca mult timp.

csebi24

Pai asta e aproape ca si cum ai sta in Cluj si vrei sa mergi la Turda, aparoape nimeni nu merge pe autostrada, toata lumea prefera DN-ul, cred ca asa va fi si la alba. Intr-adevar sa ai varianta sa te bagi pe autostrada ar fi buna, dar acolo foarte greu de facut o varinta, zona e inghesuita.

rocklee

Problema e rezolvată  te dai jos la Alba nord si tè duci unde vrei.... :D 
Cum era atunci când a fost proiectul numai cu alba sud....atunci sa vezi cântec...coborai de pe autostrada si nu puteai sa intri in oras ...doar prin capătul celălalt al centuri alba ... :)

nicolae_leahu88

Accesul dinspre Alba Sud nu se face conform traseului cu albastru ci prin strada Gemenilor cu ieșire la începutul pasarelei de unde se face dreapta pt a întra în oraș

carient

@csebi24, este loc destul ; normal ar fi fost  ca breteaua să supratraverseze calea ferată. Dar ăsta e  refrenul timpului actual : ,,n-avem bani , nu putem ".

Buraddo

#19105
^^
Te referi la traseul acesta?

Arată bine pe hartă până vezi cum arată străduța de lângă Aloref

danny_cbu

https://www.apulum.ro/images/uploads/fisiere/Reglementari%20urbanistice.jpg

PUG-ul Alba Iulia prevede un sens giratoriu in Partos. Eu cred ca o sa il faca in 1-2 luni dupa ce se deschide autostrada. Daca fac giratoriul acum, ar fi cozi pe multi kilometri din cauza santierului.

johnny348

PUG-ul e din 2012 adica de 8 ani...n-au facut mimic din el...poate peste alti 8 ani.

rocklee

 :D
cateva imagini de la nodul sebes ...pila din raul sebes ...si viaductul sebes ....de pila de lanaga  DNu nu sau apucat inca ... :(

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader