News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

TibiV

O observatie legata de lucrarile nocturne la "pila 11, podul de peste râul Sebeș".

Alin a filmat nodul ala cel putin o data pe saptamana, dar nu tin minte sa fi vazut vreodata o foreza la pila respectiva... Acum au turnat radierul.
Caz in care exista doua posibilitati.
a). Au forat pilotii atat de repede incat "a ratat" Alin prezenta forezelor.
b). Nu au forat deloc, si fac fundare directa.

Iar in cazul b). apare intrebarea: cat este de OK sa faci cu fundare directa fix pila din mijlocul albiei unui rau?...

Poate are raspunsul un constructor de pe forum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

Intreaga zona a nodului A10-A1 are structuri fundate direct.
Cine stie ce sol au gasit acolo. Mai spre nord pe acelasi lot au coloane forate, fundatii indirecte. Deci constructorul a apelat la ambele tipuri de fundatii pe lot.

TibiV

#19082
Alex, stiu ca au avut "si asa, si asa"....

Eu intreb despre pila care va fi fix in mijlocul raului Sebes.
Cred ca o pila in mijlocul unei ape curgatoare ar trebui sa fie mult mai bine "infipta" in pamant, ca nu este o pila oarecare, care va vedea doar apa de ploaie...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

O idee de pe forum zicea ca s-ar putea ca apa sa fie deviata printre pile, deci sa nu fie in apa.

luc

^Avem un  răspuns de la Horațiu aici:

"Cică e un balast foarte solid terenul din zonă și de aceea au mers pe soluția fundațiilor directe și nu cu piloți forați"

https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg289029#msg289029

dr4qul4

Crezi ca viiturile tin cont de "devierea" lor?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlinC

ST1, podurile peste Mures si Ampoi, Alba Iulia Sud, Oarda:


Teo

Da, de dimineata terminates si al doilea sens al bretelei in soseaua de centura, pe locul vechii groape de gunoi.

alexV

Quote from: TibiV on June 27, 2020, 12:38:53 PM
Cred ca o pila in mijlocul unei ape curgatoare ar trebui sa fie mult mai bine "infipta" in pamant

As argumenta ca pila in mijlocul apei curgatoare nu ar fi trebuit sa existe deloc.  :)
Nu neaparat ca cade podu. Ci politia are obiceiul de-a opri circulatia cand e viitura si vibreaza podul de la forta apei si plutitorii ce lovesc pila.

alinuttt

De ce se excavează la Oarda? Ăștia chiar nu vor să ridice odată la nivel terasamentul acolo? Incredibil ce se întâmplă pe astea două loturi.
I N C R E D I B I L

udar

Nu au material pentru zona  mica  :(  .....
Poate e urgent acolo lang acea casa sa termine repede pana se intorc din concediu :) ...

toma

La Oarda se merge pe principiul, Doi incarcă, doi descarcă, noi cu drag muncim.

johnny348

#19092
 :badday: :bash:

MihaiTL


RobertH

Quote from: Ionutcatalin on June 25, 2020, 08:50:48 PM
^Au mai pus pământ în exterior pe lângă zidul de gabioane și de asta sunt mai puține rânduri.