News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Stefan01

#18585
@ Teo
+ 1 pentru informatia proaspata. Sper sa-i tina harnicia. Apropo. Denumirea corecta este cofraje (valabil inclusiv cand vorbim de ambalajul pentru oua).

adiarc

^^nu este pacat...e nevoie de ploi ca de aer....puturosi de pe lotul 1 si 2 au avut tot timpul...nu pot invoca asa ceva
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlinC

ST1  Podul Mures- Alba Iulia Sud - podul peste Ampoi - breteaua spre soseaua de centura - pana spre Oarda:


raulbogdan23

Am gasit plansa conexiunii A10-A1 intr-o postare mult mai veche.

Oare bucatica mai albastra de pod peste raul Sebes ce vrea sa fie?


voicul

Desi l-au tot "coafat" vad ca dealul tot are niste crapaturi prin el.

alinuttt

Deja trebuia să fie pe șantier grinda de metal, cineva de aici trebuia să aibe informații despre existența/producerea ei... Ca să nu mai zic de faptul că dacă ne uităm la cuzineți acolo unde sunt finalizate pilele, sunt la fel peste tot, chiar și în zona unde ar trebui să fie contactul cu grinda de metal.
N-au folosit grinzi de metal la ditamai podul peste Mureș, n-o vor face nici pentru râul Sebeș.

AkaManah

Intre limita lot 3 si podul peste Mures se scoate serios din terasamentul pus de putin timp. Din povesti cu oameni de pe santier am inteles ca nu s-a pus stabilizator si aktorii nu au verificat tersamentul cand s-a executat de cei de la Marcu. Si o alta informatie: aktorii nu au lucrat in zona Aiud din lipsa de....motorina! JoI, vineri, sambata pierdute. Circula tot mai intens vestea ca aktorii vor inchide cosmelia pe A10.

Granata06

^ Vineri era acolo masinaria ce adauga liant pentru imbunatatirea terasamentelor. Nu este prima oara cand tot in aceea zona au mai fost probleme. Marcu a realizat terasamentele acolo lucrand pana noaptea tarziu. Au bagat atunci tare de tot, atat de repede au lucrat incat aktorii nu cred ca au apucat sa realizeze testele de capacitate portanta.

AkaManah

Deci, nici harnicia nu e chiar buna!  :lol:

Stefan01

#18594
Asa arata proiectul nodului Sebes inainte de aprobarea CNAIR.



Cateva explicatii


In chenarele de culoare verde avem podurile cu grinzi metalice. Ele apar cu linie mai subtire pe plansa, in comparatie cu cele clasice, din beton armat. Podul peste raul Sebes este unul clasic. L-am incadrat intr-un chenar rosu. In concluzie Pizzanocchio le-a propus CNAIR solutia cu pila in albia raului Sebes. Nu stiu daca le-a fost aprobata propunerea. Daca da, atunci vina apartine celor din CNAIR ca au acceptat aceasta solutie si celor de la mediu (sau Apele Romane care or fi) pentru ca le-a dat aviz favorabil.
Chiar nu puteau sa proiecteze deschiderile (folosind grinzi de beton, nu metalice) astfel incat sa evite construirea unei pile in albia raului ?

alinuttt

Quote from: AkaManah on May 24, 2020, 09:33:26 AM
Circula tot mai intens vestea ca aktorii vor inchide cosmelia pe A10.

De aici ce ar trebui să înțelegem, că vor să finalizeze lotul sau că vor să-l abandoneze din nou?

minisoferul

#18596
Se pare ca nu este chiar asa si tot au fost ridicati in slavi pe aici cei de la Marcu. Nu acuz pe nimeni dar se spune ca atunci cand auzeau de teste nu erau incantati ca ei stiu ce fac... Acum s-a scos 1 m din teresament pe o portiune consistenta si 0,5 m pe alta portiune si testele inca nu ies. Cand a fost vorba de refacere si-au retras mare parte din camioane. Vesti de la o vrabiuta.

voicul

Orice e posibil, dar cam ciudat sa plece Aktor tocmai cand s-a inceput lucrul mai serios in santier.

survola

#18598
Poate că nu va fi nici o pilă în albia râului Sebeș până la urmă, vor muta albia râului astfel încât aceasta să treacă printre pile.
Case solved!

Eu am o altă problemă, cu colțul acestei grinzi:

Powered by API/PUM imgur uploader

alinuttt

Nu e o problemă, mai ales după ce se scot cofrajele sunt convins că nu va fi în gabaritul drumului.