News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

alinuttt

Se va face pilă în albia Sebeșului, dar din câte știu nicio pilă nu a fost făcută cu piloni forați la această structură.

cri123

Adică fac în apă o pilă doar cu fundație, fără să aibă piloni forați? Interesantă abordare...

Și oare lăngă drum? Deschiderea e mai mare și acolo, dar nu dau nici un semn că ar mai construi o pilă.

Pizzarotti....

TibiV

Mai frate, nu mai pot urmari filmarile cu pietrarii de la Oarda. Au prins o asemenea viteza ca ma ia ameteala!...

Vorbind serios, daca pizzanochio ar fi lucrat asa in ultimii 3 ani, azi am fi circulat cel putin pana la Alba Iulia nord, si ei nu si-ar fi capatat o binemeritata porecla...  :(

In alta ordine de idei: interesant cum se misca "cheferistii" la Alba Iulia nord...
Din filmarea de astazi, 23 mai 2020:

Din sens opus, de data asta marcata lucrarea CFR:

Comparati cu asta:
Quote from: TibiV on May 21, 2020, 04:15:01 PM
21 mai


18 mai:


Mie asta (plus asfaltarea bretelelor) imi sugereaza ca vor sa se apuce curand ("curand" in "acceptiunea pizzanochio") de instalarea grinzilor metalice peste CF...

Iar armarea tablierelor pentru suprabetonare, imi spune ca anul asta s-ar putea sa avem cale de rulare continua peste CF (continua, nu neaparat utilizabila...  ;) )

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

udar

^^^
Grinzi metalice pe ce sa puna ... !???

carutasul

păi pentru asta trebuie mai întâi să toarne secţiunea superioară la cei patru piloni (sper că doar atât mai e de turnat). Şi sper că nu îi deranjează vreo linie de curent la ridicarea cofrajelor.

voicul

Pai tocmai asta ii deranjeaza. Intai mutarea stalpilor, dupa terminare piloni, dupa grinzi, dupa si dupa si dupa ... si dupa asta e gata!

Ultimul procent eu il stiam de 85% pe ST1. Nu e cam mare?
Mie imi pare cam mult. Un 75 - 80% as vedea eu ca e gata.

carutasul

îi deranjează la pilonii de sub linie. Dar la cei de lîngă linia CFR? Par destul de departe ( mă rog, probabil trebuie oprit curentul pe linie în timpul operaţiunii)

TibiV

Langa linia CF exact asta este problema.
Nu ai vrea sa lucrezi ceva cu un cablu de 25 kV la doi metri de tine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

păi acolo e clar că programează cumva o întrerupere ( mai multe întreruperi) că altfel nu au cum. Dar asta cred că e rezolvabil, păcat că nu au făcut-o deja cu atâtea trenuri anulate în carantină...

Earthchild

Quote from: RaduC on May 21, 2020, 06:50:15 PM
^ Este ceva normal impinsul basculantei cu rolele
Pentru cine nu știa, ci doar intuia metoda, așa ca mine, filmarea este relevantă.
Mulțumesc, AlinC!

AlinC

ST1, asfaltari pe viaductul de la Oarda si la Limba aproape de podul peste raul Mures:


TudorM

Multumim, Alin! Nu ma mai satur de filmarile astea, ti-am rotunjit si Karma  :lol:

Probabil vom vedea o rampa pentru umplutura aici dupa ce termina de asfaltat, cand nu se va mai putea intra cu camioanele prin zona zidului de gabioane.

horatiu.cosma

Amorsa aia dintre asfaltul de bază și binder pare pusă de cineva care a petrecut prea mult aseară.

Teo

La structurile de la nodul Sebes se lucra si azi dupa-masa.
Se turna beton in cofrage.

Dominik

^
Imbucurator, pacat ca saptamana viitoare vor fi numai ploi.
You're in Steelers Country