News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

florin74

 Întreba cineva unde s-au mutat cu stabilizat ul Aktor ul. Răspunsul este între  organizarea lor și Teiuș...

Ionut

API in the house! Pazea! :lol:

Aktor, podul de la Sancrai.



Ionut


Ionut


Ionut

Calitate Aktor. :troll: Scoateti pixometrul!



Stati linistiti, se rezolva. Poate ne dau baietii din teren detalii. Vad ca au luat carota pentru analize.


Ionut

"Vrea". Si eu vreau sa merg pe Marte.

Stefan01

#18517
Na pozna ! Au prelevat carota si le-a stricat lucrarea aktorilor.  :lol: Glumesc.
Ca tot am adus vorba de calitatea lucrarilor in constructii, un coleg spunea ca a expirat contractul cu firma de consultanta Kappa. Acum avem consultant pe lotul 2 ? Vor prelungi contractul ? Va prelua DRDP Cluj ? Sau vor face o noua licitatie ?

horatiu.cosma


Stefan01

Aaa ! Ai rapuns inainte sa editez postara. Multumesc, Horatiu.

user201

#18520
^^
:dunno:  :dunno: Chiar sper că nimic grav că în 2021 ar cam trebui în sfârșit deschisă și ce se vede în poză nu pare încurajator.

florin74

#18521
Sunt doar cativa metri...
In rest nu este calitate extraordinara, dar nici dezastru. Sunt 4 zone cu stabilizat pus anii trecuti, si se asteapta rezultatele expertizei. Nu cred ca se va inlocui complet pe suprafete mari,cel mai probabil se va "rascheta" cativa centimetri din partea superioara si se va reface. - unde este cazul.
Poza aceea este inainte podul de la Radesti, partea dinspre Aiud. 

Ca impresie generala se vede un progres, clar ca este loc de mai bine, se asteapta a doua statie de asfalt sa intre in productie, sunt probleme cu bitumul, e cerere foarte mare (datorita pretului),si cantitatile aduse sunt mai mici din cauza asta (fata de cat ar putea produce teoretic statia/statiile).
Ma tot intreb, avem rafinarii in tara, nu putem sa producem si noi ceva???  Trebuie sa aducem de la PKN Orlen sau de la Mol? Cu riscurile de rigoare?
Se lucreaza si la rigole, borduri, si la structuri, in capatul lotului dinspre Aiud se lucra la consolidarea terasamentului cu Dorosol...
Se va vedea in filmare, cred ca mai pe seara...
In nod la Teius am vazut o masina de la Electromontaj, poate se incepe si relocarea stalpilor...

Cel mai probabil termen mijlocul lui 2021. Ar fi sanse sa finalizeze pana la sfarsitul anului Alba Iulia-Teius.... Un compromis rezonabil...


alinuttt

Problema e că nu prea ajută Alba Iulia-Teiuș dacă nu se termină nodul Alba Iulia Nord. Să faci ocol până la nod Teiuș, la Alba Nord să te dai jos să urci pe centură până la Alba Sud...

AlinC

Podul peste raul Mures de la Radesti, ST2:






miahi

#18524
^^Am auzit si de la dna. Ionita ca se vaita ca trebuie importat bitumul. Din ce stiam eu si ce vad la ei pe site, Rompetrol era producator de bitum la rafinaria Vega.

"Vega are o istorie de peste 90 de ani în producerea bitumului rutier. În anul 2007 s-au investit 7 milioane USD pentru realizarea primei instalaţii de bitum rutier modificat cu polimeri din România. Capacitatea instalaţiei este de 66000 tone/an bitumuri de drumuri, bitumuri modificate cu polimeri si bitumuri speciale."

Later Edit:

Imi raspund singur: "Tot ce produce Vega se vinde în România, dar reprezintă mai puţin de o cincime din necesarul de consum al ţării. "În România se folosesc aproximativ 500.000 de tone de bitum pe an, iar noi facem 90.000 de tone pe an." LINK