News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

carutasul

Păi gabioanele astea... par să fi fost optimizare doar pe vremea strămoșilor, când prindeai 300 de daci vânjoși și îi puneai la treabă cu biciul, așa mai mare daraua decât ocaua  :)

cfdp

avand in vedere ca piatra ar trebui sa fie zidita in gabioane, adaugand pretul acesteia aprox 9-10 eur tona+ carcasele +manopera , este mai avantajos fatada de blocheti -- a se vedea A3 ungheni, A1 sibiu  LA 1MP FATADA BLOCHETI  INTRA 11BUCATI +22pini, la 35-55lei/buc, cu maopera minima= clar mai ieftina solutie

AkaManah

La Sâncrai se scoate cam un metru de pământ compactat in zona Secădașe. Incarca in camioane si il duc spre Rădești intr-un ritm foarte lent. In rest, se lucreaza la pasajul DJ cu cativa fierar-betonisti. La podul de peste Mures nu am mai vazut miscare de mai bine de doua saptamani. La pasajul drumului agricol dintre DJ si Secadase au ridicat putin rampa si au plecat.

ddfab

la breteasua pentru sensul turda-sebes din nodul Alba nord, au asternut ieri ceva balast stabilizat, in partea spre giratoriu. este marcat traseul si inaltimea de turnare, deci vor continua...

ddfab

in spatele Albalact, zona Oiejdea, L2, pare a aduce cu lucrari de scoatere a balastului stabilizat. zic "pare", fiindca nu am fost la fata locului, doar de la distanta...



Teo

La groapa de gunoi cred ca se aduce umplutura. Erau bascule care descarcau si compactoare prezente astazi.

alinuttt

Am zis eu acum câteva zile că sunt probleme la Oiejdea.. deși e interesant, acolo terasamentul e relativ proaspăt, nu e din cele lăsate ani de zile de izbeliște.

florin74

Parca e zona unde a lucrat Marcu recent. Asta sa fie un motiv pentru care au disparut de pe lot? Poate aflam mai multe informatii din zona, ce se intampla acolo. Si la Secadase, Akamanah ne-a spus ca se intampla acelasi lucru....

ddfab

^ in spatele Albalact, NU este zona unde s-a lucrat recent. aici s-a asternut balastul cu mai bine de un an in urma(sper ca-mi aduc bine aminte). zona din fotografii este intre podul peste Valea Galzii si supratraversarea pentru un drum agricol, spre Nord.( Marcu au lucrat la ridicarea rampelor pentru acest drum agricol si la terasament in zona pod Valea Galzii spre Santimbru, adica spre sud.)

AkaManah

Terasamentul de la Secădașe a fost făcut in aceasta primăvară. L-au scos doar pe un sens, pe aproximativ 6-700 de metri. Ma uimește adâncimea la care il scot. Cca 1,5 m adâncime. Lucrează 1 excavator si 2 camioane.

realfanady


AlinC

ST1, fosta groapa de gunoi de la Alba Iulia Sud:


klax187

la propriu, un debleu din gunoaie  :((

AlinC

ST1 de la Oarda pana la podul peste raul Mures:


Daniel_I

Oamenii astia au pus ceva in Pizza. 10 camioane cu balast / asfalt in acelasi loc nu au avut niciodata in ultimii 6 ani. In schimb la zidul de gabioane in ritmul actual ii gasim si la toamna tot acolo aranjand pietricele..

On The Road