News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

AlinC

ST1, Alba Iulia Nord, macaraua de la Deme - montata:


alinuttt

Hopa..  Probleme cu compactarea la Oiejdea?

Ionutcatalin

^ foarte posibil sa fie ceva probleme de compactare, dar e si o masura de preventie a trambulinelor ce apar la imbinarea dintre pod si terasament, am mai vazut astfel de placi de racordare si pe A3.

alinuttt

Da, asta în zona podurilor, dar s-a decopertat terasamentul peno distanță de zeci de metrii.

AlinC

ST2, podul peste raul Mures de la Radesti:


AlinC

ST2, partea de jos a orasului Teius:


voicul

N-am mai vazut niciodata atata trafic pe ST2!
Incep sa ma gandesc ca poate aktor va termina lotul asta.

Totusi cum balteste apa pe terasament in primul video!

carutasul

asta mă uitam și eu, că e comparabil cu traficul de pe DN1 :) Dar camioanele asta? nu sunt tot de la Marcu? că doar nu și-au luat grecii camioane?

florin74

Am auzit ca Marcu a iesit de pe lot. (nu sunt 100% sigur) Si ca aduc grecii oameni din Grecia. Si posibil un nou subcontractor.  Ceva scandal cu unii soferi, preturi prea mari, ceva de genul. Oricum , pierderile grecilor sunt imense, dinc ate am inteles. Foarte prost si managementul de proiect, pe langa gherlele care le-au luat cu Euroconstruct. Eu zic ca mai mult de 10% din volumul total de terasmente nu cred ca le-a ramas, pe la Teius si ceva overpass-uri bretele. Asa ca posibil sa isi calibreze altfel necesarul de utilaje.

Duta C


reed

Mersi Alin C ,ce e cu podul ala mic de la Radesti?e pentru drumul de intretinere sau ce>?

alinuttt

Nu are nimeni informații despre cum vor proceda cu asfaltarea? Aici e cea mai mare bubă. La terasamente nu mai au de făcut mare lucru, dar asfaltarea se lasă așteptată de foarte mult timp pe mulți km..

horatiu.cosma

Păi în primul rând au ceva kilometri de stabilizat care trebuie dat afară. Și cum asumarea răspunderii e pe ultimul loc între actorii implicați, cel mai simplu e să nu facă nimeni nimic și să treacă timpul, că poate trebuie să rezolve problema altcineva (contractul Kappa expiră curând și nu cred că va fi extins).

alinuttt

Păi spunea cineva pe aici că balastul s-a păstrat bine

adyneamtu

Vad ca la Teius apar exproprierile stalpilor pe ANCPI, inclusiv terenul de sub linii ca si culoare de acces catre stalpi.
Macar nu au probleme cu dreptul de servitute ca la Alba Nord si pare ca lucrau la fundatia stalpului 4(rosu).
La o privire mai atenta pare ca traseul liniilor va fi cel cu rosu din poza de mai jos. 4 stalpi noi inlocuiesc 5 stalpi iar bifurcarea liniilor va fi chiar de langa substatia electrica.