News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

cristi5

#17985
Mi se pare usor penibil cum o tara intreaga sta si se uita la stalpii de la Alba Nord fara sa poata face nimic.

Intrebari:
- pot fi ajutati cumva oamenii sa-si faca cadastrul? Asistenta juridica (eventual pro bono)? Gasiti cativa juristi care vor sa faca asta pt cauza sigurantei rutiere si pasiunii pt mobilitate? Sigur, CNAIR ar fi trebuit sa se gandeasca la asta dar nu stiu daca pot rationa asa departe. Nu poate societatea civila?

- La spectacolele televizate pe santier, cu Bode, Cecan si Electrica in distributie (apropo, cand e urmatorul episod/sezon?) Cecan zicea ca "un singur proprietar nu vrea dom'le". Acum aflam ca mai multi proprietari nu pot, ca n-au terenul intabulat... Adevarul pe unde o fi?

- exista vreo posibilitate de constructie pe o singura cale, lasand cateva luni dupa deschidere pt rezolvarea stalpilor? Banuiesc ca nu, ca firele traverseaza ambele cai, dar intreb expertii...

Oricum povestea cu cadastrul e din acelasi capitol cu "mutatia" la schimbarea domiciliului. E asa complicat, ca multi nu mai fac, lasa problema la mostenitori. Care devin tot mai multi (si mai imprastiati prin lume) pe an ce trece si problema devine si mai complicata. Si notarii stau pe margine si-si freaca mainile.

Atitudinea Pizzarotti este vafanculo (sau cum s-o fi zicand "miserupism") dar asta nu mai trebuie sa mire pe nimeni. Chiar de situatia cadastrului nu cred ca sunt ei vinovati.

oc7avian

Offtopic: vaff*****o e o înjurătură destul de mare în italiană, dar poate fi tradusă perfect în pizzarotiască, pe stararea actuală: stâlp în curte  :lol:

TibiV

Mishto traducere...
:lol:

Uite asa invat si italiana....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

ST1, intre Oarda si Limba, pod Mures, Alba Iulia Sud:


Daniel_I

#17989
Au oprit lucrarile pentru ca probabil asteapta sa se usuce terasamentul dupa 2 zile de ploaie. Motivul penru care nu lucreaza la podul Mures la montarea parapetilor si hidroizolatie nu cred ca e scuzabil. Mai sunt lucrari la rigole in zona parcarilor si daca intereseaza pe cineva, transformatorul medie / joasa tensiune din parcare e conectat la retea prin cabluri subterane de 20 KV . O sa avem lumina dar asfalt nu ;)
On The Road

TibiV

Normal...

Ne trebuie lumina ca sa nu dam in gropi...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Nu, eu cred că e așa cum v-am mai spus: vor să aibă lumină pentru tura de noapte  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

AlinC


papibabone

se pregatesc pentru marea minune :o
de mult asteptata ... O:-)

mateisn

#17994
@cristi5

Nu e de ajuns de gasit cativa juristi care sa faca asistenta pro-bono. Notarile acelor drepturi in cartea funciara le face notarul, iar daca proprietarii nu au intabulat terenurile inseamna ca acele carti funciare nu exista inca, trebuie deschise. De treaba asta se ocupa inginerii din domeniu (topometrist, topograf, cadastrist, geodez, cum vrei tu sa-i zici).
Ca inginerul sa poata face acest lucru trebuie ca:
1. proprietarul sa aiba toate actele necesare
2. realitatea din teren sa corespunda cu ce zic acele acte

Ca sa nu ma intind cu povestea prea mult, conditiile de mai sus sunt foare rar satisfacute in acelasi timp si de obicei toata povestea cu intabularea se lungeste destul de mult (cateva luni). Asta ca sa nu mai zic ca in perioada asta cu pandemia toate lucrarile sunt date peste cap pentru ca se "incearca digitalizarea". Iar colac peste pupaza, de la inceputul anului s-a modificat de 2 ori tocmai articolul care ar trebui sa clarifice aceasta procedura de prima inscriere.

AlinC

ST2, balast stabilizat zona Santimbru:


Cetatean

Curtea de conturi my asss...ba eu nu înțeleg cum ne putem da cu tesla - n oua tot timpul.
E clar, coridoarele de expropriere au 70 de m, ca asa a stabilit cineva, cu specificația ca în deblee alea imense ai și 124 de m din ax nu?
Problema cu relocare stâlpilor ăstora mari este ca ei expropriaza la MINIM, conform normativ. Bun, le predau la idioții ăștia de Enel sau cum traznet se mai numesc și ăștia cocoși vin și zic, pai ba Vasile... Eu cum ajung la stâlp, de ce nu ai expropriat mai mult.
Ideea este ca meciurile sunt tot în interior vezi cazul mergi la primarie îți cere copie xerox, da nu au xerox în primărie.

Din punctul meu de vedere trebuie schimbata legislația cu exproprierile pe cauza de utilitate publica.
La un moment dat se vorbea de un minim de expropriere, bani bagati în cont pe numele proprietarului etc.

Stupidul apare cad electrica vine și îți cere ceva ce ea nu are!!! În rest ei au expropriat câțiva metri sub linii? Mai mult ca sigur ca nu.
Sunt slabi.
Eu am tot zis, pasate local problemele astea s-ar rezolva mult mai ușor. Un prefect îl știe și pe șefu de la cadastru de pe zona și pe ala de la curent. Rezolvați fraților!

AlinC


elphax

dar de ce fac asa mari si lungi acele ziduri de sprijin ? nu cred ca am vazut asa chestii inalte si lungi la alte pasade de DN peste A

andrei.obreja

#17999
Inaltimea acestor ziduri cred ca este de cel putin 5 metri pentru a putea trece orice autovehicul si va fi mai lunga pentru a evita o rampa mare si posibilitatea unor blocaje din cauza traficului greu.