News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

adiarc

par a fii contragreutati pt macarale
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bbogdan8

Nu sunt expert, insa din ce am mai vazut pe forum, sunt contragreutatile pentru macaraua de 600 de tone ce urmeaza sa ridice tablierul metalic

interesantul

Quote from: jaston on May 04, 2020, 10:59:19 AM
Ce transporta camioanele?

Liebherr - unnul dintre ce-i mai mari producători de macarale și utilaje de constructții.

Aici detalii despre Liebherr: https://www.liebherr.com/int/ro/rou/rom%C3%A2nia/despre-liebherr/history/1949-1960.html

Nu e reclama, dar e interesant de vazut cum, au aparut mamutii macaralelor, si la ce lucrari de constructii au contribuit..

Pe camionae sunt contragreutăți pentru o macara Liebherr. Înseama că se apucă de montat ceva grinzi.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

horatiu.cosma

Săptămâna viitoare cel mai probabil, tablierul de 330 de tone pe DN1 peste A.

jaston

#17959
Poate se nimereste sa fie si AlinC prin zona..

alin_simeriaveche

De regula AlinC nu a ratat in trecut astfel de evenimente. Multumim inca o data Alin

AlinC


voicul

Nu misca nici o bucata de "frigider" pe santier fara stirea lui @AlinC.  :lol: :cheers:

Macar sa elimine cocoasa de pe DN1 in, hmmm lucreaza Pizza aici, deci ... e greu, macar in vreo 3 - 4 luni, tot e bine!

TibiV

@jaston,

da, se pare ca asa este, AlinC "s-a nimerit" pe acolo...
De obicei, AlinC merge la magazin sa cumpere o Cola, o paine si niste cartofi, si deodata ii vine o idee... "Ia sa scot eu drona din buzunar, sa vedem ce mai filmeaza"!...

@jaston,
nu mi-o lua in nume de rau...

Dar m-a amuzat teribil faza cu "poate se nimereste" sa fie in zona...
NU misca nimic acolo fara sa stie AlinC!
(Bine ar fi daca CxxxR-istii ar fi macar pe sfert la de bine diocumentati...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Marius

Alin a fost acolo exact cand a trebuit, parca s-ar fi inteles cu soferul  :).
Oare alea nu-s elemente pentru o macara turn? Cel putin la Liebherr, chiar si cele mai mari de 600T parca sunt mai "suple"  :)

Stefan01

@ AlinC  +1

Ia uite ce frumos se vede stalpul ce trebuie relocat. Sper ca s-a inteles.

ciprebbe

Dorel ridica firul de curent cu excavatorul sa incapa tirul cu macaraua? .... noaptea mintii cum inca stau firele de 220v acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Stefan01

#17967
Posibil sa intampine greutati din cauza exproprierii acelei familii. E normal ca pana cand nu vor fi expropriati, alimentarea cu energie electrica sa fie asigurata. Deci acea retea de JT (joasa tensiune) nu va fi demolata. Poate ca cineva o sa spuna :"bine, bine, dar se putea gasi o solutie". Depinde daca: s-a depus o solicitare in acest sens si Electrica poate oferi o solutie de bransare. Plus ca daca ar exista o solutie nimeni nu ar oferi bani pentru ceva provizoriu. Mai devreme sau mai tarziu acea casa trebuie expropriata. E o situatie oarecum asemanatoare cu cea de la Oarda.

Marius

Stefan01, ai fost cu un pas inaintea mea postand acea poza  :). Langa stalp se vede o utilitara portocalie, sa speram ca e a celor de la Electrica?

Stefan01

#17969
Posibil, dar nu cei de la Electrica executa relocarea, ci o firma privata care este agreata de catre Electrica. Pana acum relocarile la LEA 110 kV, pe acest segment de linie, le-au facut cei de la Electromontaj, iar una dintre masini era cea din poza de mai jos. Aici erau la relocarea unei portiuni apartinand acestei LEA 110 kV (intersectia A10 cu DJ 107C).