News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

Granata06

Se zvoneste ca s-au facut expertize tehnice pentru a determina pe ce portiuni trebuie balastul stabilizat inlocuit. Pacat deoarecet pe portiunile unde am fost eu arata foarte ok la vremea aceea cu rezistente mecanice foarte bune, era defapt un fel de piatra sparta stabilizata cu liant.

Ionut

Cică CNAIR ar vrea sa rupă pisica cu relocarile LEA la Alba Iulia Nord. Sa vad. Eu nu cred pana nu vad. Voiam să știți că se stie problema, stiu si de insistențele API și se pare că în sfârșit vor sa rezolve cumva.

ddfab

^ doar la Alba Nord? de stalpii de langa CF din apropierea nodului Teius nimic?

Ionut

N-am apucat sa intreb si de Teius. :)

Marius

Quote from: jaston on April 14, 2020, 11:23:19 PM
Am inteles ca trebuie relocate firele de la Alba Iulia Nord, dar la nodul Sebes ce-i impiedica sa nu lucreze?

Din pacate nimeni si nimic nu-i impiedica sa nu lucreze  >:(

alexV

Quote from: ddfab on April 15, 2020, 08:00:20 AM
^ doar la Alba Nord? de stalpii de langa CF din apropierea nodului Teius nimic?

Exact. Si aici pare a fi aceeasi situatie. Tot ce difera e indolenta Aktor fata de indolenta Pizzarotti.

AlinC

ST2, ridicare si montare grinzi km 26:


AlinC

ST 2, lucrari la o rampa in zona Oiejdea:


TibiV

Multumim, Alin!....

Observatie: ce "mishto" se vad cablurile LEA... :(
Intrebare: pe ce se vor sprijini capetele grinzilor care vor traversa calea ferata?....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

#17664
Cred ca va fi umplutura si nu grinzi (se va termina  zidul de sprijin pe toate laturile,  cand o sa faca relocarea....), dupa care va urma supratraversarea CF

Skynick

Sa inteleg ca operatorul de pe macara lucra in blind? Ii spuneau prin statie cum sa miste?

voicul

Se vede si in alte filmari ca lcureaza in blind. Daca nu te grabesti si ai ochi de incredere lucrurile ies bine si asa.

La Teius vad bine ca sunt 2 linii care trebuie relocati?

horatiu.cosma

La overpass-ul ăla amărât din a doua filmare e rușinea de pe lume că în 3 ani nu au reușit încă să îi pună grinzile. Cred că de aia nu poate finaliza Marcu umplutura, jalnic.

Tibi, nu înțeleg exact întrebarea ta. La pasajul peste CF deschiderea maximă e 48 de metri, deci cred că sprijină tablierul direct pe pile.

TibiV

Mea culpa, m-a furat cadrul prea strans...
Dar m-a lamurit Florin: de la grinzile ridicate acum va urma un "tarc" cu pereti betonati (ca cel unde se afla acum macaraua) si abia apoi alte grinzi peste CF....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cosss

Factura achitata pe data de 13.04.2020 catre Pizzarotti in valoare de 7.570.862,95 lei.

De ce sa nu muncesti cand vezi ca exista disponibilitate din partea statului, chiar si in aceasta perioada de criza, sa achite facturile? Chiar astazi a anuntat ministrul de finante ca "singura modalitate pentru a ne reveni sunt investiţiile, deci nu se umblă la investiţii".