News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

carutasul

acolo ar putea  și mâine să le ridice. Sunt gata de ceva timp, la un moment dat mă gândeam că poate vor să mai "descurce" zona să le tranporte mai ușor

AlinC


rota

poza cu un bec, Aktor lucreaza noaptea :))



redau si textul ca e funny:
"Lună plină?
Nu!
Este unul din multele reflectoare care asigură lumină pentru desfășurarea lucrărilor pe timpul nopții executate în șantierul lotului 2 al autostrăzii Sebeș-Turda. POZA
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

punktnet

Just kidding.

Cetatean

În fiecare an inauguram de un 1 noiembrie sau decembrie, ca deh, e zi națională...fantastic. Fabulos era dacă inaugurau în 2018,la 100 de ani. Aia era ceva.
În alta ordine de idei. Dacă pizzarotti termina nodul Sebeș în 7 luni...eu dau un mc de bere. În lăzi, sub Râpă Roșie și ne uitam la luminițe.
Poate când iasă la declarații, sa nu se facă de cacao, mai citesc o tehnologie de execuție, niște norme, sporuri etc.
Pe logica simpla, de țăran, dacă tu nu ai fost în stare sa termini un pod peste Mureș de 700-800 m într-un an, deși au fost aproape 2,cum o sa fi in stare, efectiv în stare, sa termini 2.5 km de structura, parte din ele fiind la stadiul de proiect.
Eu cred ca au impresia ca toți din tara asta suntem habarniști,dar unii poate au mai văzut si lucrat în șantiere mari.
Mi-as lua o armata de diriginți, una de avocați și le-aș scoate construcțiile din cap.
Apropo, pe lotu asta mai 'lucreaza' vreo consultanta?

gdo

^^^^ o mica observatie :) Retter lucreaza si noaptea :)

voicul

Optimista filmarea! In 2021 sunt sanse de inaugurare.

@dojaalex cred ca nici pe hartie nu mai e posibil in 7 luni.

Apropo de filmarea cu gropa de gunoi: adica au scos pamantul l-au pus pe margini si acum il transporta in alta parte? Adica incarca si descarda de 2 ori in loc de o singura data?

Cetatean

@voicul eu ii știu pe unii mai dastepti.
Aduc pana la santier balast cu camioanele, îl fac stoc, îl încarcă, îl duc un km și îl pun în opera.
Se plătește transport la aia de îl aduc la stoc, vila care face stoc, excavator care încarcă, camion care cară, buldozer și cilindru care le pun în opera.
Când mai simplu ar fi sa îl bage direct :))

carutasul

Păi la podul ăla poate să dureze și 10 ani dacă nu faci nimic :) Eu n-am văzut nici o mișcare în nici o filmare.
Deci nu poți nici să îl iei ca reper, că evident dacă consideri ca reper mișcarea zero, lotul nu se termină niciodată.
Din punct de vedere tehnic, chiar la viteza lor o deschidere parțială anul ăsta nu pare imposibilă. Dar mie mi se pare în continuare că nu sunt interesați de asta, pentru că văd că lucrează la toate bretelele, la structurile care n-ar fi necesare pentru o deschidere parțială ( cu mașinile care sunt acum pe bretele ar termina la casa fam Lăncrănjan în două săptămâni) . Așa că aș merge mai degrabă pe varianta la anul deschidere completă (sau aproape completă, sigur le mai rămâne câte ceva :))

survola

DA, anul acesta va fi ,,aproape" gata.

carutasul

sunt "aproape gata" de vreo doi ani :)

user201

Privind filmarea nu pot să nu constat că pe nici un pod sau podeț de pe tot lotul nu au asfalt sau hidroizolație pe ele, mai mult și la podul de peste Mureș parcă pierde hdroizolația de la bază după atâția ani în care nu a avut umplutură între ele 2 poduri.

Tehnic și teoretic, nu ar fi un miracol să se termine în sfârșit acest lot cu 3 sau 4 ani întârziere ( nu mai țin minte exact ), având în vedere că termenul de execuție era de 2 ani, dar practic, având în vedere că la toate 3 nodurile și la terasamentul acela de pământ cu gabioane ( nu știu care e termenul exact ) lucrurile evoluează cu viteza melcului turbat, anul acesta ori se deschide ceva folosind bretlel scurte, idee ce se dorea pusă în aplicare din 2018 ori se va deschide în 2021 dacă se lucrează în ritmul actual. 

Partea foarte bună a lucrurilor, având în vedere contextul actual, este că se lucrează pe ambele loturi și nu au fost abandonate până la trecerea pandemiei.

AlinC


pest1969

In 2019 progresul oficial pe L1 a fost de vreo 16 procente. De ce nu ar reusi 16% in 2020?
P.S. De regula situatia din teren e peste cat e raportat/certificat oficial ca progres fizic, nu?

Mai degraba pe L2 ar fi putin probabil sa termine in 2020...

alin_simeriaveche

pest1969, teoretic asa este cum spui tu. Practic, sunt niste lucrari ce nu se mai incadreaza in timpii tehnologici. Pai daca la acel pod peste raul Mures au lălăito doi ani si nici acum nu este gata. Ma gandesc cu groaza cat o sa le ia la podul de la Alba nord.