News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

carutasul

pilonii de lângă calea ferată au avansat, și podul pentru drumul national ( cred că ăsta ar putea fi deja ridicat, că reazemele sunt turnate de ceva vreme.) În rest e cam la fel, dar având în vedere despre cine vorbim, e un picuț de progres. 

Ionut

Ce-aveti măi băieți cu săracii italieni? Este evident ca au turat motoarele, de la doi muncitori la patru. Bă baiatule, podul peste Mureș nici acum nu este gata. Când văd podul ala imi vine sa înnebunesc. :rant:

carutasul

sunt singura firmă care ar putea să lucreze și de 10 ori mai repede ca acum :)

AlinC

ST2, grinzile montate pe 2 deschideri la Radesti, iar astazi cred ca mai monteaza si pe a 3-a:



zuma80

Podul peste Mures are suprabetonarea facuta, dar supratraversarea din nodul Alba Sud sta asa cu armatura pusa de un an, asta imi pare si mai strigator la cer.

Anul trecut am avut presentimentul ca ST2 o sa fie mai antrenant si din pacate am intuit bine, astia sunt mai jalnici dacat oricare alt constructor de pe santierele autostrazilor noastre. Straco e pe drumul unui faliment, Aktor e si el pe acolo, dar aici nu este vorba de bani doar prostie italienesca.
Daca esti constructor dai mai departe si termini treaba (te imprumuti daca trebuie) banii ii recuperezi de la statul roman, ba cu dobanzi si penalitati, deci din punctul meu de vedere sunt orice dar nu constructori!
Pentru A6!

bdragos2

M-au apucat toti dracii cand am citit partea asta "în scopul reducerii nivelului de zgomot la maximum 50dB". Cum mama naibii sa vrei 50db?! e totusi un santier. Masina mea de spalat scoate 72db :)) (Inteleg si drepturile lor si faptul ca pizarii puteau termina mai repede acel segment si sa nu ii streseze cu santierul atatia ani, dar totusi, sa fim realisti)

AlinC

ST2, viitorul pod peste raul Mures de la Sancrai:


zuma80

Referitor la acea casa, nu aduc in discutie detalii, dar zic doar atat, daca a existat un viaduct in SF iar pizzarii au facut aceasta optimizare cu implementare de terasament trebuie sa aiba bunul simt ca din acea optimizare sa aloce 100k euro sau cat este proprietatea si sa-i despagubeasca pe proprietari. 100k reprezinta nici mai mult nici mai putin decat decat 1-2% din acel km de autostrada.
Pentru A6!

carutasul

La sâncrai lipsește un rând de pile sau e și ăsta un proiect mai cudat? :)

alexV

Fantastic se misca cei de la Deme. Azi au mai pus doua grinzi, dupa ce a filmat AlinC. In total sunt 10 din 12 grinzi sus.
Si se vede ca monteaza schela pentru platformele de sudura.

Macaraua senilata se muta la podul de peste Mures de la Sancrai, dar nu pentru podul mare, ci pentru overpasul aferent DJ-ului, adica 4  grinzi scurte si subtirele.

Macaraua de pe celalalt mal, dupa ce monteaza ultimile doua grinzi, va fi mutata la Teius langa supratraversarea caii ferate, insa la fel nu pentru pasajul cel mare, ci un mic pasaj peste paraul geoagiu. Aici:


survola

La Sâncrai sunt mult în urmă.

voicul

@alexV ciudat sa duci o senilata pentru 5 grinzi amarate.
Si mai ciudat ca acolo sunt stalpi si fire, deci daca pot sa pun 3 grinzi e mult - se vede la 2.23 - am presupus ca ala e pasajul.

yetiman

@carutasul

Pentru podul de autostradă de la km 40+200 peste râul Mureș s-a optat pentru folosirea sistemului VTR pentru întreaga structură. Lungimea totală este de 212,80 m și are 4 deschideri (46 + 55 + 55 + 42,90 m). Podul este curb, cu raza în plan de doar 800 m. Grinzile metalice preiau această curbura, iar antretoazele sunt dispuse radial. Podul este și oblic, infrastructurile fiind decalate astfel încât să urmeze malurile Mureșului (Figura 9).
Sistemul static este semi-integral, cu două axe ale pilelor legate monolit de suprastructură, iar în restul cazurilor, o axa de pilă și cele două culee, au fost introduse aparate de reazem. Rosturi de dilatație au fost necesare și în acest caz doar în dreptul culeelor.


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dominik

#17534
^^^
Nu prea se justifica ditamai macaraua aia senilata sa o duca la Sancrai doar pt acel mic overpas cu 4 grinzi....la pod din ce se vede din filmare, nu se pot pune grinzile metalice pe cele 2 deschideri inspre Turda ??
You're in Steelers Country