News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

voicul

Da e un raport nasol: ei foarte incet si Covid-19 foarte repede.
Nu m-ar mira intreruperi de activitati sau sa inceapa lipsa de materiale.

Deci 2020 e in ceata, dar noi am fost obisnuiti cu termene variabile.

AlinC

ST1, groapa de gunoi de la Alba Iulia Sud:


danutzu_1069

Problema gropii de gunoi de la Alba Sud, nu este tocmai una simpla. Ce se face acum nu este tocmai in regula....
Zona aia inchisa la culoare, este un strat de deseuri organice, care inca "lucreaza" ("fermenteaza") genereaza biogaz ... Am mai spus-o, deseurile trebuie transportate la o groapa ecologica si "depozitate" conform standardelor....
Nu este o groapa "moarta", inactiva...
Am senzatia ca este mult de sapat..... Nu poti folosi strat de deseuri ca teren de fundare.

luc

Cu tot respectul, pe ce te bazezi în afirmațiile tale? Merci

Aiud.dan

#17389
Nu este nici un strat de deseuri organice , acolo a fost demult o balta mai bine zis un loc mlastinos , a fost depozitat pamint de la constructile din Alba iulia iar cei din zona au mai aruncat si gunoi.

TibiV

Hai sa lamurim un lucru: de cand a fost inchisa groapa de gunoi? Mai bine zis, cand au fost depozitate acolo ultimele gunoaie/deseuri?

Parca spunea cineva ca asta s-a intamplat prin anii '90....

Caz in care nu ar trebuie sa mai fie nici o problema.

Desi este un pic lugubru, va amintesc ca in cimitire nu te poti atinge de un mormant timp de 7 ani de la ultima inhumare.
Dupa 7 ani se pot face exhumari fara nici o problema, pentru a face loc unui nou locatar...

Ma indoiesc ca regulile privind gunoiul menajer (deseuri organice) ar fi mai restrictive.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

C0ndu

Nu există nici-o dovadă cartografică a bălţii, locului mlăştinos de acolo, pe nici-o hartă. Cota locului este cu 5 m mai sus decât ce este în jur dacă ne uităm la curbele de nivel, 220m faţă de 215m. Este într-adevăr un lac, dar mai departe, la 550m NV, Lacul fără fund, la NV de DN1. Pe harta DTM din anii 70 apare o incintă în acel loc. Iar braţul vechi al Mureşului, care apare pe ridicarea Iosefină, de la care şi-a luat denumirea localitatea Limba, este la 480m NE de acel loc, distanţele socotite din centrul gropii de gunoi.

ddfab

pe lotul 2, intre santimbru si oiejdea, agitatie destul de mare la turnat rigole( ieri erau vreo 20 de muncitori), mai ridica la terasament in spatele zidurilor, langa viaductul santimbru si la debleul din dealul oiejdea. in spatele Albalact se turna beton la podul peste valea galzii si pe DN1 foarte multe camioane la transport material de umplutura.
poate cineva care a trecut pe la teius ne poate da ceva noutati din zona nodului...?

danutzu_1069

#17393
@luc, am lucrat la o firma care se ocupa cu inchiderea de gropi neconforme... Si am facut destule masuratori in teren pentru concentratia de biogaz... Nu vrei sa stii prin ce "mizerii" am fost..
Eu apreciez ce se vede din drona, situația la... firul ierbii poate sa fie diferita...

johnny348

Referitor la casa de la Oarda e clar ca au deviat gardul (vezi foto)...nu stiu de ce ... doar in Romania autostrada se impotmoleste intr-un colt de gard !!!


johnny348

Cei patru piloni de langa calea ferata vor fi in intregime din beton armat sau mixt beton-metalic ? Ce rol au profilele incercuite cu rosu? Or fi reazeme provizorii ?


carutasul

Au mai crescut? :) Păi nu sunt fiecare pentru câte o cale?

pbh

Mai interesant este de gasit pe unde vor avea acces la acele sere. Pe o parte zid, pe o parte autostrada. Poate le face CNAIR un drum peste deal doar pentru ei...



Powered by API/PUM imgur uploader

carutasul

poate rămâne o bretea pe lângă pod. Sau pe sub pod, lângă autostradă.

ovidiuionut

#17399
Quote from: johnny348 on April 03, 2020, 11:50:45 AM
Referitor la casa de la Oarda e clar ca au deviat gardul (vezi foto)...

E posibil ca proprietarii să fi făcut o româneală cu gardul ăla, dar nu e imposibil ca terenul să aibă forma aia.
Din experiență pot spune că loturile cu formă neregulată sunt foarte dese, mai ales în localități.