News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

survola

Quote from: AlinC on February 14, 2020, 04:15:05 PM
ST2, nodul rutier Teius:
Mai au ceva terasament de ridicat aici. Și din nou relocările de stălpi LEA blochează traversarea căii ferate.

florin74

Asta e singurul loc unde mai este de lucru serios la terasamente. Teoretic în 2 luni e gata. Rămân relocarile. Asta e punctul critic de pe lot. Restul, taras grapas, în stilul Aktor, maxim în vara  anului viitor ar fi gata. Bine, ca dacă s-ar mobiliza Aktor terasamentele pot fi gata (asfalt, parapetii, rigole) pana la sfârșitul anului. Asta chiar ar fi o minune.  :lol:

carutasul

lucrarea asta de la traversarea căii ferate pare neobișnuită, cel puțin față de ce am mai văzut pe aici. E pod metalic peste CF? Foarte interesant arată pilonii .

Teo

Azi de dimineata Pizzarotti lucra la structurile de langa Raul Sebes.

alexV

Quote from: carutasul on February 15, 2020, 02:28:37 PM
E pod metalic peste CF?

Quote from: alexV on September 30, 2019, 05:23:48 PM
Mai jos planse din prezentarea "DEZVOLTAREA DE SISTEME MODERNE PENTRU PODURI COMPUSE ÎN ROMÂNIA"
Toate cele 3 poduri vor avea asa numitele rosturi de dilatatie doar la capete, la culei.

Traversarea liniei de cale ferata de langa nodul Teius. 3 linii, la unghi de 30 de grade







carutasul

Interesant. Deci de asta sunt stâlpii în două "terase", sus piesa numită "pendul" se mișcă în funcție de  temperatură. Mulțumesc pentru detalii.

carutasul

@pentium10 : nodul se vede foarte frumos și clar pe google maps în earth view. Evident, filmările lui AlinC sunt mai frumoase, dar în lipsă, e ok și NASA :)

AlinC


alinuttt

Mai sunt optimiști pe aici care speră la 2020??
De la începutul lui 2019 am anticipat că ăștia nu termină în 2020, iar 2021 poate fi doar cu noroc.
Vai de ea țară care-și bate joc în asemenea hal de investiții.

ivladbogdan

Eh, multi am spus ca realist vorbind, 2022 pentru ST1 si 2023-2024 pentru ST2.
Din pacate, pe drumul asta mergem. Noi pierdem cel putin 1 an daca cineva contesta o licitatie, cum sa terminam intr-un an aprox 20 puncte procentuale care includ niste lucrari destul de complexe? Never ever!

pentium10

parca se pregatesc de ridicat grinzi au nivelat aici suprafata



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ovicor

 "Demn de o cauza mai buna!" Este expresia care se potriveste exact efortului lui AlinC de-a ne tine la curent cu progresul pitzarilor si actorilor. Care nu exista! Daca ar fi una din firmele apreciate de noi, as mai spera anul acesta. Dar numai daca analizam situatia celor trei noduri de pe lotul 1 si maniera de lucru, e evident ca nu se poate da in circulatie intre oricare doua noduri. Dupa modul de abordare si dupa lipsa de prioritizare a unei zone in vederea darii in circulatie, e evident ca "li se falfaie".

Dan_s

Am și eu o intrebare, de ce stâlpii celor două bretele spre și dinspre Deva sunt diferiți? Nu sunt de meserie dar nu văd logica. Mulțumesc.

luc

^ Dacă se vrea și se rezolvă repede groapa de gunoi de la Alba Sud se poate da în funcțiune pe bretelele scurte între Nod Sebeș și Nod Alba Sud. Restul e politică și povești de adormit alegătorul! 2021 e un termen realist.

elion