News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

TibiV

Alin,
mini-drona a functionat Ex-Ce-Lent....

Daca este mini-drona, nu mai ai nevoie de permisiunile MapN?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

#16366
E sub 250 de g. Legea nu e prea clara pentru ca peste tot se refera la drone peste 250 g, 500 g, 15 kg etc. Unii spun cat tot ar fi nevoie, dar eu nu am vazut inca niciunde foarte explicit, atata timp cat sub 250 g e jucarie. Pe principiul general nu ai mai avea voie sa filmezi deloc, nici cu telefonul, iar numele "drona" e gresit chiar daca l-am folosit si eu. Legea face trimitere la "aeronavele fara pilot", dar nu spune nimic de jucarii. In plus se refera explicit in multe locuri la greutatea "aeronavelor" E o drona de jucarie, asa cum sunt tot felul de elicoptere, avionase etc.
Oricum nu poti face mare lucru cu ea.

Edit/ Sa nu ma intelegi gresit, filmarea e foarte buna. Are 2,7 k (eu am filmat in 1080 60 fps) si nu e departe de un mavic 1 ca si calitate (care are 4k). Sta in aer 30 de minute, daca e vremea frumoasa! Dar.... daca bate vantul poti sa ii spui adio + ca nu o poti ridica foarte mult si nici nu are range. E ca o jucarie pe care o poti ridica pe la 30-50 m.
Edit 2/ Daca nu scriam ce jucarie e si filmam normal, cred ca multi nu si-ar fi dat seama ce e sau ar fi crezut ca e un mavic 1 :D

Io

Ce sint structurile de la min 3 din prima filmare?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dr4qul4

Si eu stiu ca nu ai nevoie de inregistrare daca e sub 250g. Tocmai de asta s-au si inmultit ofertele pe aliexpress, unele si de 5 ori mai ieftine ca asta. "Drona" asta incape in buzunar.
Problema lor principala este ca nu fac fata nici unei adieri. Fiind atat de usoare, imediat ce le ridici deasupra pomilor/cladirilor risti sa ramai fara ele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlinC

Nu stiu ce e structura respectiva de la Oarda. E beton si fier, dar nu stiu la ce foloseste pentru ca nu ma pricep la drumuri. Am insistat asupra ei cand am filmat-o pentru ca mi s-a parut interesanta.
Sigur e cineva pe forum care stie pentru ce e.

udar

acolo pare o trecere pe sub autostrada sau un canal cam mare , se vede ca se pregateste suprafata pe care  va fi montat .

AlinC

Tubul ala de fier de langa? Cam asa cum e la Aktor pe lotul 2?
Tot ce se poate pentru ca acolo e o vale pe care e apa cand ploua.

horatiu.cosma

Acele structuri dreptunghiulare de fier sunt fundațiile directe pentru viitorul zid de biscuiți al autostrăzii. Se vede deja că au fost amenajate pe laterale locațiile pentru aceste structuri. Apropo, aproape că mi-a scăpat o lacrimă, au terminat după luni și luni bordurile la podul peste Mureș (doar pe un sens).

Io

^ Multumesc, Horatiu.
Asta inseamna ca tubul acela va fi montat in fata lor in dreptul santurilor acelora cu folie (unde intoarce macaraua) ?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

luc

#16374
^^ Acolo este o vale, secată în acest moment.
Despre subiect am mai discutat începând de aici:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg238764.msg#238764

dimitrie

^ @AlinC filmează destul foarte bine, mulțumim.
Exact acea drona plănuiesc să o achiziționez și să o aventurez prin Iași/Suceava, poate Centură Rădăuți.

Cineva a pus mai sus că e instabilă la vânt, distanțăbtransmisie comunicări mică, din ce am văzut pe YouTube sunt care au reușit să o ducă la peste 3 km și da instabilitate la vânt din cauza mesei mici dar nu chiar așa cum își imaginează colegii că a da jos vântul.
Legat de drone și legislație am pus aici câteva întrebări.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=424.msg266280.msg#266280 @AlinC poți să îmi răspunzi acolo, ?
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

AlinC


Senerslav

Stiu ca e putin cam spam , dar mai prindem vreo filmare completa a lotului pana in martie anul viitor ?

horatiu.cosma

Mai are rost? Pune-o pe ultima completa ca e acelasi peisaj, daca iti e dor de Pizzarotti.

Ionutcatalin

Dacă ar fi voința am putea vedea devreme în primăvara structurile gata, dar dacă toată vara și toată toamna au tras mâță de coada, ce speranțe sa avem ca vor lucra în timpul iernii?