News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Ok!! O diferenta am vazut si eu . S-au apucat de finalizat inca o pila pe sensul Sebes-Turda pana in linia CF. Sunt la munca si nu ma pot uita ft atent la ultimele 2 filmari pentru comparatie. Din avion insa mai mult de atat nu pot observa cu ochiul meu de amator.

alexV

Fix de devierea aia vroiam sa ma leg. De doua ori li s-a surpat lui Pizzarotti devierea DN-ului la Alba nord. Si devierea aia temporara are 1 an poate.

Dincoace Aktor fac o deviere strasnica... balast stabilizat si 2 traturi de asfalt.

dr4qul4

Devierea asta e doar ca sa se faca acel pasaj? Nu ii costa mai putin sa faca o deviere de 2 lei si sa finalizeze pasajul in 2 saptamani (grinzi, predale, armat, placa)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Devierea spune multe de cat de repede vrea sa finalizeze Aktor pe acolo.  :(

alexV

De Kafka:

purtatorul de cuvand CNAIR le arata pisica celor de la Pizzarotti: La sfârșitul contractului, dacă vom considera că nu se poate face recepția, pentru că lucrările nu sunt de bună calitate, se întâmplă ceea ce s-a întâmplat pe Lugoj-Deva 3. Se reziliază

Stim ca Pizzarotti au avut dispute financiare pe tema nodului A10 cu A1, langa Sebes. Si ceva similar dincoace la nodul Alba Iulia nord. Compania s-a aratat inflexibila la orice suplimentare de contract de autostrazi (Impregilo pe A1 la Sibiu, Salini pe A1 la Lugoj, Comsa pe A1 la Holdea). Ba mai mult , CNAIR merge pana intr-acolo incat reziliaza contracte de 99%.

Predictia mea: asta li se pregateste si lui Pizzarotti peste 1an: Reziliere in caz ca au vreo pretentie financiara. Si dupa cum lucreaza macaronarii astazi, la 5 ani de la startul lucrarilor, ei stiu asta.

Liviu M

Sau o lalaie Pizzarotti pana vine verdictul de la procesul Comsa - CNAIR si ajunge pisica (de aratat) la italieni (reziliati, ca ne luam banii mai usor in instanta).
Desi lu' CNAIR probabil o sa i se rupa...  :((

TibiV

Quote from: SILVIUFG on September 25, 2019, 03:46:22 PM
Ok!! O diferenta am vazut si eu . S-au apucat de finalizat inca o pila pe sensul Sebes-Turda pana in linia CF.
Corect si asta.
Dar... Ufff...
De asta ce spui?

Poate nu este clar... Subliniez:

Cred ca este un an de cand stau cu ochii pe breteaua Alba Iulia Nord -> Sebes...

Cautati voi celelalte 4 diferente. Sigur exista!... (eu am numarat mai multe...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Va stricati ochii pe degeaba. Chiar nimic, nimic nu au facut. Ceva acolo au facut, dar nu cat sa merite un efort intens si sustinut al atentiei.

Poate prindem ceva km in 20.20.

rebel

in stanga imagini este o comisie care sunt la-o pizza >:( si pe banda alba-cluj a aparut o groapa pt un podet.. urat mod totusi sa sapi dupa ce pui totul... si inca nimic despre electrica in poze ca s-ar apuca de realocat ceva

SILVIUFG

Corect Tibi. A mai aparut niste beton la o pila si niste fier la cealalta. Nu pot spune daca e mult sau putin in 9 zile ca nu ma pricep. Doar ma declar nemultumit si pot face comparatii cu modul in care au ,,rasarit" pilele la altii....  :D :D :D Crede-ma ca nu am nervi si ochi sa ma uit dupa alte diferente. Dar ochiul meu de diletant imi sopteste ca in ritmul asta ne prinde 2021 uitandu-ne la filmuletele lui Alin de pe ST1.

ddfab

corect @rebel. eu zic ca pana nu apar semne de relocare linie electrica, nu are sens sa ne agitam deloc cu progresul in aceasta zona... vor fi doar maruntisuri...
pe langa groapa pentru un podet pe bretelele sensului turda-sebes, azi s-au apucat de inca una, pe la mijlocul bretelelor si probabil va mai fi una , undeva langa giratoriul cu centura alba iulia.

AlinC


carutasul

Sincer sunt de-a dreptul impresionat: supratraversarea aproape gata, se pregătesc de lichidarea giratoriului.... Bine, pentru o firmă serioasă nu e mare lucru, dar pentru ei.... :)

tonică

parca-l si vad pe nea Gigi de pe acel buldozer cum dupa ani si ani vine cu nepotii si le arata trecerea aceea:
" - Vedeti, eu de unul singur am facut totul aici! -Cum bunicule, tu? tu adica voi, toata echipa. -Nu mai Goe, eu de unul singur, tot pamantul aista. Erau zile, saptamani in care eram singur, doar eu si buldozerul meu lucrau pe dita'mai km de autostrada!"  :lol:

cfdp

sa nu uitam ca la devierea de la Oiejdea Aktor a pus si pamant vegetal pe taluze de cel putin un an. Cred ca devierile au fost ofertate la preturi bune....., inclusiv imbracarea taluzelor cu pam vegetal