News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 28 Guests are viewing this topic.

nicolae_leahu88

Stratul era asternut cu finisorul de asfalt , deci tind sa cred totusi ca e primul strat de asfalt.

Ionut

Si balastul stabilizat se asterne tot cu finisorul.

horatiu.cosma

Unii (gen Astaldi la Iernut) il pun si cu grederul.

danutzu_1069

#15423
Daca stratul asternut cu finisorul era negru, atunci este asfalt, daca este deschis la culoare (crem) este balast stabilizat....
Si, daca este negru pe negru, poate fi asfalt peste asfalt sau peste emulsie.
Deci?

voicul

La ultima filmare a lui AlinC (   :cheers:) de acum 2 zile se vede ca nu era stabilizantul: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.msg252430#msg252430

M-as mira sa fi lasat doar 1 zi stabilizat-ul, deci eu zic ca e doar emulsie.

AlinC

E balast stabilizat cu emulsie, fara nici cel mai mic dubiu. Am si o filmare (dar nu am timp de ea acum) + ca am vorbit si la telefon cu cineva.

tonică

citind mai atent acum ceea ce scria Victor in hotnews, la ultima vizita a cucului, observ ca ba nu intelesesem eu cum trebuie pana acum, ba intre timp s-au mai "cizelat" si saracit promisiunile, dar in loc de "deschis lotul 1 in 2019 s-a ajuns usor usor la "(...)Reprezentanții firmei Impresa Pizzarotti, constructorului Lotului 1, au precizat că vor finalizarea lotului și deschiderea circulației în acest an, până în zona sensului giratortiu din Lăncrăm, pe bretelele scurte ale viitorului nod rutier complex dintre A10, A1 și DN1 din zona Sebeș. Restul lotului urmând a fi finalizat în anul următor." Citat din articolul acesta: https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-23292567-foto-hotnews-obtinut-planurile-reamenajare-parcului-cismigiu-restaureaza-principalele-elemente-creste-numarul-chioscuri-terase-zeci-arbori-taie-ramane-loc-joaca.htm

Adica, deschiderea doar a catorva bretele si doar cat sa se poata ocoli Lancramul! Unde sunt semnele unei viitoare iesiri fie ea si provizorie la acel giratoriu nu am habar, poate stie cineva mai experimentat sa imi explice :)

voicul

Concluzia practica e ca dezinformeza aproape 100%.

Pur si simplu indiferent de ce spun ei salaru vine tot in aceeasi zi a lunii. Deci zic fix ce da bine si ... ATAT.


AlinC

#15429
Cei de la hotnews scriu prostii, din birou sau au copiat de pe undeva. Bretelele mici, cum le spunem noi pe forum sau 5 si 6, sunt deja configurate. Se pot vedea foarte clar in filmarile mai vechi. Nici nu ar reprezenta o problema prea mare sa le termine. Doar breteaua 5 presupune lucrari mai complicate pentru ca supratraverseaza A1.

Problelma NU o reprezinta faptul ca nu ar putea termina bretelele mici! NU termina pana in decembrie autostrada de la Lancram pana la Alba Iulia Nord, in special cele 2 noduri rutiere: Nord si Sud. Asta e motivul pentru care nu se va deschide circulatia pe ST1 in decembrie 2019, asa cum promite Cuc!

https://ziarulunirea.ro/video-drona-premiera-la-nodul-rutier-sebes-la-intersectia-dintre-autostrazile-a1-cu-a10-s-a-asternut-balast-stabilizat-pe-una-dintre-bretele-581443/


florin74

Alin, ceva noutati de la fratii de suferinta de pe lotul 2? Cica ar avea mobilizarea mai buna ca a macaronarilor. Bine, am inteles ca Retter tot nu a  fost acceptat ca subantreprenor de catre CNAIR in mod oficial, astfel incat CNAIR sa il plateasca direct.
Nu are rost sa mai amintesc declaratiile lui Cuc referitoare la subiectul asta, cum numara el contractele pe masa cu subantreprenorii.... :bash: :bash:

nicolae_leahu88

Mea culpa pt afirmatia cu asfaltul din nod Sebes ...observatie facuta din masina in mers .
PS Fac naveta Alba Iulia  Sebes Alba Iulia zilnic

Stefan01

#15432
@Florin74
Te rog nu-mi adu mainte de pasarea rara. Mi se face greata can aud cum canta, cu multa nonsalanta, ineptii.
Revenind la L2, acum doua zile, am vazut activitate (nu cine stie ce) intre Santimbru Fabrici si portiunea din spatele firmei Transavia. Lucrau la terasament. Ca si bonus am petrecut peste 40 de minute in coloana, intre Albalact si Aiud (aproximativ 20 de km). SA LUCREZE LA AUTOSTRADA, CA E NEVOIE !!!

Ionut

Ia uitati ce chestie am gasit. :lol:

Quote from: luc on April 20, 2018, 05:57:10 PM
As zice Breaking news, daca nu ar mai fi aparut ideea si aici pe forum: Prima pagina de azi din Ziarul Unirea. Noutatea este ca o recunoaste si constructorul. Asteptam si varianta on-line. Daca nu revin mai incolo cu info suplimentare.


Quote from: Ionut on April 20, 2018, 06:08:35 PM
Sigur, o sa fie gata in 20-20.

luc

Articolul e din 20 aprilie 2018!!

Cu toate ca  CNAIR au partea lor de vină, pe acest lot principalii vinovați sunt italienii de la Pizzarotti care efectiv și-au bătut joc și au exploatat la maximum orice chichiță. Când ma gândesc ca acum o lună a venit Cuc să îi laude, ce bine lucrează, ca e gata, ca bla bla...

Rușine Pizzarotti și modului în care au tratat acest contract!