News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

elion


alexa_adrian2001

Quote from: voicul on July 20, 2019, 05:32:10 PM
Se vede o masina alba prin mijloc care baga in pamant substanta alba - dorosol.

tot nu inteleg: vor sa faca o parcare mare si frumoasa acolo ca sapa atata??

horatiu.cosma

#15332
Pai nu sapa de plictiseala, ci au nevoie de pamantul ala pentru terasamente. Probabil pamantul nu are o curba granulometrica corespunzatoare si atunci il intaresc cu dorosol (masina care tot imprastie chestia albicioasa peste el).

Hercule

Intreb si eu: nu mai bine sapau partea dinspre autostrada si cu acea ocazie puteau cobora mai jos cu autostrada.
Deșteaptă-te române!

horatiu.cosma

Si urcam la Aktor cu liftul? Plus ca sapatura mai multa inseamna debleu mai mare, care aduce riscuri suplimentare.

yetiman

 :lol: Cu liftul mai rezolvam cumva....

Dar peste CF cum rezolvam?
Radem si glumim, dar acolo avem la un capat pasajul peste CF, iar la celalalt (pe lotul Aktor) pasajul peste DN.
Si, din cate stiu, dealul ala era predispus la alunecari. Acolo au si bagat o gramada de piloti forati (si inca nu au terminat - se mai vad o gramada de armaturi pregatite pentru a fi introduse.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

În SF autostrada era și mai sus, peste CF și peste DN. Pizzarotti a reproiectat și a coborât autostrada între CF și DN (era inaplicabilă tehnică soluția din SF, rușine Search pentru asta).

AlinC


elphax

Se vede ca se fac pasi mici dar sustinuti la unele dintre structuri, practic cele mai complexe. In schimb nu prea se misca la breteaua de iesire care ar fi necesara pentru deschiderea provizorie, sunt doar 2 fundatii de stalpi si mai e nevoie de vreo 2 , a crescut bine vegetatia in zona respectiva.
La fel pasajul DN peste autostrada asteapta si perturba traficul Lancram - Alba.

pentium10

#15339
ce va fi aici ca baga dorosol?

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

TibiV

AlinC, excelenta filmare!
+1

Doar ca mi-a taiat pofta de pizza pentru cativa ani de acum incolo...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Granata06

Din ce am observat din filmari, Pizzarotti baga lianti pentru a creste capacitatea portanta a umpluturilor cam peste tot. Cred ca materialul de umplutura este mai pamantos si atunci baga acesti lianti.

carutasul

un lucru e clar: Pizzaroti nu are în vedere o deschidere parțială din moment ce lucrează destul de intens la bretele. Ce mi se mai pare ciudat e că sunt aproape gata cu pila de pe marginea A1 spre sud, dar spre nord nu se vede nimic. Nu era normal să meargă și ei în paralel, ca o dată ce le termină să poată monta podul? Ba chiar mi se pare că au aruncat acolo structura metalică și acum  îi încurcă :)

Ionut

Pizzarotti și normalitatea, baba și mitraliera.

elphax

@pentium10 - la fel fac si la deal la Nord, amesteca solul cu liant pe loc , unde si-au au un mic depozit, apoi il duc amestecat/stabilizat unde trebuie, in loc sa duca liantul pe terasament si sa il amestece acolo