News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Drive_140

#15240
Nu este ceva nebun aici. Nu există "s" ori mail multe probleme. Salvarea drumurilor locale nu este o prioritate!


Granata06

La fel intre Ciumbrud si Sancrai, unde aproape toate casele dintre aceste doua sate sunt afectate de relocarea drumului judetean. Unde este castigul cand pui in balanta: costuri case expropiate si terenuri + oameni afectati  / un pasaj  mai lung cu cativa m.

raul.olaru

#15242
Quote from: cutter on July 10, 2019, 11:44:12 PM
Nu pot să mă abțin... cât de nesimțit trebuie să fii totuși ca să proiectezi așa ceva?

Pentru o economie de 2m la deschiderea peste autostradă distrugi ferma aia, faci un S pe drumul secundar și ocupi niște teren agricol degeaba?!


s-a mai explicat de ce au pus trecerea acolo, cred ca e vorba despre acest drum, care va fi destul de important dupa terminarea podului de la Capud:
https://www.google.ro/maps/@46.2130287,23.7006106,672m/data=!3m1!1e3

s-a indreptat putin drumul in acest fel

adiarc

lotul aktor ( a mic ), va avea si serioase probleme de calitate...uitati-va de ex la zone intregi cu balast stabilizat unde s-a dus emulsia... si altele unde au carpit cu un str de emulsie peste
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mircea

Văd mult optimism pentru ST2 cu 2021 finalizare. Cu Aktor pe teren, mai devreme de 2023 acest lot nu va fi terminat. Soluția e reziliere+relicitare urgentă.

voicul

Nu se risca nimeni sa reliciteze, pentru ca s-ar trece sigur de 2023 cu relicitarea si deci sanse mari sa se piarda banii de la UE.
Cat a durat la tuneluri pe A1? Si vorbim doar de relicitare, nu contestatii si semnare.

Si eu sunt optimist cu 2021. Aktor a mai intrat in teren si ceva miscare e. Va dura, dar fata de abandon ...
Incerc sa vad si eu partea plina a paharului.

Granata06

#15246
Nu risca nimeni sa reliciteze pt ca nu sunt capabili sa reliciteze intr-un termen scurt. Se discuta despre rezilierea lotului II de cel putin 2 ani de zile pe acest topic, in care ghici ce...puteam avea pe lot un constructor serios acum si care sigur termina la sfarsitul lui 2020. In ritumul actual nu se va termina nici in 3 ani de zile. 

PS: Sper ca acuma s-a lamurit toata lumea de eficienta vizitelor cu scandal in santier ale domnului ministru a transporturilor.

horatiu.cosma

AlinC, cand mai vine Cucu sa ii ceri sa arate presei contractele semnate de cnair cu subcontractorii, in special cele pentru structuri. Din cate stiu Scarlat a refuzat sa semneze si cel putin structurile sunt cam in aer, ca Aktor nu plateste. Sa ii mai intrebi pe greci daca mai e prin zona managerul ala barbos care a promis marea cu sarea. Din pacate focul de paie s-a cam stins.

alexV

Langa nodul Teius pe lotul 2 sunt foarte multe linii de joasa/medie tensiune de relocat.
Si mai este apoi asta, de inalta tensiune. Un traseul cel putin ciudat.


toma

#15249
Totul devine ciudat pe aceste doua loturi. Linii electrice, tran versari peste autostrada, utilitati relocate, etc

StefanCelMare

Am mai spus-o, loturile astea sunt concurs de care constructor este mai "breaz".
Aktor e mai bine mobilizat ca Pizzarotti, dar la ritmul actual 2020 pare a fi un vis.
Iar referitor la ieșirile de presă ale lui Cuc cu constructorii, alea au o eficiență redusă dacă nu sunt dublate de rezolvarea problemelor astfel încât termenele să curgă și legal.
Pentru presă vor ieși companiile, vor promite, dar în realitate vor folosi orice chichiță la care au dreptul legal.
Asta e adevărul.

pbh

Pai chichite nu mai au acum. Dar atata timp cat se va alege raul cel mai mic, ca alte alternative nu sunt acum (reziliere sau ne rugam de ei sa munceasca), tot rau va fi.

voicul

Groapa de gunoi e la AB S este chichita. E adevarat ca se stie de ceva timp de ea, DAR nu e rezolvata. Nu e rezolvata nu se poate intra pe teren.
Si Aktor a stat ceva timp dupa o ferma de langa podul de pe Mures - langa Aiud. Tot acolo parca au gasit ceva arheologie. Cred ca s-a rezolvat, dar a mai trecut niste timp justificat.

AkaManah

Arheologia nu s-a încheiat lângă podul Mureș de la Sâncrai. Daca se mai decoperteaza, trebuie sa se faca noi evaluari. Va sigur ca din partea arheologilor a fost maxima deschidere.

AlinC

ST1, viaduct Alba Iulia Nord: