News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

TibiV

Poti sa marchezi pe poza de mai sus unde crezi tu ca va fi noul rand de pile?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

^Unde e sageata rosie in poza lui stefan cel mare
si mai sus este postul lui ddfab care explica cum e geografia locala acolo - in dreapta, cum a filmat drona care e cu obiectivul spre amonte, este un mic deal iar partea din stanga e zona inundabila - de aia cred ca au pus randul acela de pile

ma rog acum imi dau cu parerea, daca misca ceva aktor va fi acolo alinc cu zburatoarea lui, si aflam si noi :)

pbh

Pilele de sus sunt facute pentru a intra in albia raului, se va excava acel mal. Pe malul sudic ar mai intra un rand de pile dar acolo ar fi trebuit sa miste ceva pana acum

TibiV

@pbh,
cred ca asta se va intampla.
+1
Si este ingrijorator ca pana acum nu s-a vazut nimic.... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

zuma80

Eu cred ca nu or sa miste nimic pana nu termina ce au inceput pe malul nordic inclusiv punerea grinzilor.
Pentru A6!

paulmare

#15125
aici e sancrai - pe google earth masurat grosier sunt 41 de metri, incape Muresul sub o deschidere de 55 de metri, si randul 2 si 3 de pile raman pe mal, se vad in partea inundabila tuburile de sub corpul austostrazii



Powered by API/PUM imgur uploader

paulmare

Si aici este podul de la Radesti 63 de metri masurati grosier 



Powered by API/PUM imgur uploader


"Podul de autostradă peste râul Mureș de la km 34+750 are o lungime de 268 m, cu 7
deschideri (28 + 33 + 33 + 80 +33 +33 + 28 m)."
si sub cea de 80 de metri va curge Muresul in perioadele de debit normal

elion

#15127

2 rânduri de pile se vor afla în Mureș, în jurul acestora  sunt coloane forate, cele care vor fi pe malul drept nu au coloane forate în jur. Din câte am înțeles după ce vor pune grinzile pe pilele care sunt în momentul de față în execuție, vor devia Mureșul pe partea dreaptă (malul dinspre Aiud) pentru a face  rândul de pile care lipsesc ( cele dinspre Sâncrai-malul stâng); termenul de 31.12.2019 pentru deschidrea lotului 2 fiind real în opinia ministrului Cuc.

săgeata albastră-sensul în care curge Mureșul
delimitat cu albastru-pe unde va fi deviat râul
cu negru-platforma de forare și pilele

o imagine edificatoare pentru diferența de nivel a malului stâng (cel dinspre Sâncrai).

paulmare

foarte exemplificatoare poza intr-adevar, muresul la viitura, inunda malul celalalt unde mai este un rand de coloane

Ca deviaza muresul pe o albie provizorie ca sa poata lucra, sapa albia provizorie si vor face un mic baraj ca sa poata lucra, nu e nimic anormal, ar fi anormal sa il lase asa si sa nu il repuna pe vechea albie dupa ce termina

eu tot cred ca cele doua randuri de pile vor ramane in cele din urma pe mal, nu in albie, sper sa se termine odata asteptarea asta si sa vedem ca se termina

elion


dacă priviți cu atenție pe planșa originală este delimitată albia Mureșului.

Nelu63

Deci pana la urma vom avea doua randuri de pile in albia Muresului. Pestii vor fi foarte suparati din cauza aceasta. :D

paulmare

#15131
cu linia albastra cred ca e malul - ce e intre liniile albastre tine de apele romane, si terenul acela chiar daca nu e acoperit permanent de apa, nu poate avea alta intrebuintare - marea majoritate a zilelor din an nu cred ca vor fi pilele in apa
Cum ati desenat ca va fi cursul muresului - cele 2 randuri de pile trebuie sa fie paralele cu talvegul - nu le pun "strambe" fata de curentul apei mai ales intr-un rau ca mures

oricum o sa vedem, va fi interesant, foarte bine ca au reinceput sa miste, foarte bine ca e atata lume in zona interesata de lucrare :) 

de termen la sf anului avansat de cuc - ce sa zic, daca trebuie sa puna grinzile la culeea de nord si intre randurile de pile executate, intai trebuie sa aiba grinzile metalice pentru una din deschiderile de 55 de metri, sa le asambleze acolo pe santier, sa puna dalele, sa sudeze conectorii, sa devieze muresul care nu e un paraiash cu un baraj temporar, sa faca inca un rand de pile in ma^lul de la mal pe piloti, pereti mulati cu alti piloti, pilele, alte doua deschideri cu grinzi, aceleasi operatii pentru a doua deschidere de 55 de metri si grinzile de beton de la culeea de sud,
Nu-sh ce or fi fumand domnul cuc si cnair de sunt asa de optimisti

AlinC


paulmare

alinc multumim :)

^^
Linia albastra cred ca e acolo sus
Nu inseamna ca pilele vor sta in apa in mod normal 



Powered by API/PUM imgur uploader
Mai sunt niste izolinii pe plansa, ar trebui sa intrebam la apele romane ce cota reprezinta fiecare

dar uite ca e alin aici si va fii interesant cum vor devia muresul sa faca o jumatate de pod, ca sa poata face cealalta jumatate - nu mai polemizam, si asteptam sa vedem cum evolueaza lucrarea

horatiu.cosma

Probabil ca la CIV Ilteu-Gurasada (Aktor-Arcada), cu palplanșe. Probabil mai așteaptă să scadă nivelul.