News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

florin74

Au început sa ajungă grinzile de beton la pod Mures Radesti. Se aude ca în câteva zile încep sa ajungă și cele metalice. Alin, poate bagi vineri sau sâmbătă o tura pe acolo. Pare ca și vremea se îndreaptă de miercuri joi.

AlinC

Maine vine, din nou, ministrul Cuc pe A10, probabil se duce si pe A1 LD4 si 3. Eu nu cred ca mai merg pentru ca mai am si alta treaba + ca nu vad ce ar putea spune nou. O sa ii ameninte iar pe Aktor cu rezilierea etc

AlinC

ST1, dealul de la Paraul Iovului:


AlinC

#15003
Primele grinzi ridicate pe ST2 la podul peste raul Mures de la Radesti:



Bulwyn


SB76UFO

Astea sunt posibile alunecari?
"Prostia este eternă și invincibilă"

paulmare

AlinC multumim
oare de ce au avut depozit de grinzi intre pile ? acum trebuie intai sa le mute sa aiba o deschidere "goala" ca sa poata lucra

AlinC

Aseara la 22:23, ST2, podul peste raul Mures de la Radesti, inca se mai lucra la montarea grinzilor:


florin74

#15009
In ritmul asta ajung lejer la 70% anul asta si sunt sanse din ce in ce mai mari ca la sfarsitul lui 2020 sa fie gata
lotul.
Sper sa ii tina in continuare si pe Aktor (financiar si ca mobilizare), ca CNAIR sa semneze odata acceptul ca Retter sa intre ca subcontractant si sa inceapa sa se rezolve si problema de la podul peste magistrala CF, ca acolo cred ca sunt cel mai intarziati .

Ionut

Stiu ca poate ma considerati hater, dar pe mine deocamdata nu m-au convins. Deocamdata vad instalare de grinzi in mare parte. Nu stiu care e stadiul exact la terasamente si podete. Ma voi convinge / voi fi entuziasmat cand voi vedea o filmare COMPLETA cu tot lotul in care sa se vada progres substantial de la .

florin74

#15011
Eu zic ca o filmare în jur de 10 iulie ar fi super relevanta. Deși a plouat în draci în zona toată luna mai și pana acum în iunie, eu zic ca se vad și progrese la terasamente. Se anunță o perioada bună în următoarele 2-3 saptamsni, fără ploi semnificative, sa vedem cum le fructifica. Și Ionuț, cele 50% erau realizate în principiu la terasamente, stăteau foarte rău la structuri. Umpluturile  la pasaje, cât și sa finalizeze la podețe problemele cu apa,  erau intarzierile de la terasamente. Asta cu podetele era în curs de finalizare pe filmarea lui Alin de acum 2 zile. Eu sunt mai optimist. 😄

AlinC

Am si scris in articol, la terasamente nu a "miscat" mare lucru Aktor. Doar Deme si Retter s-au mobilizat bine. Nu e rau sa ridici grinzi la 8 supratraversari in 16 zile si sa incepi la Radesti. Daca se continua in ritmul asta, iar structurile o sa avanseze tot asa, in timp ce lucrarile la terasamente o sa "mearga" in ritm de melc, in primvara anului viitor, CNAIR ar putea sa cumpere cateva saltele gonflabile uriase sa le puna la capatul structurilor  :D :D :D :D

Daniel_I

#15013
Scurta vizita pe santierul A10 lotul 1 Pizzaroti, zona Oarda - podul Raul Sebes
Terasamentul intre culea Oarda viaductul Oarda. Zona unde va venii ridicat zidul de gabioane. Santier abandonat de multe saptamani.


La terasamentul din jurul culeei se lucreaza cu un singur compactor de saptamani bune. Au reusit cumva sa ajunga aproape de cota placii de racordare.
Structura metalica e placilor de racordare este pregatita sa fie turnata.


Nu se mai lucreaza la asfaltare de acum o saptamana progres aproape inexistent! Utilajele stau parcate pe terasment.

Au montat un transformator medie / joasa tensiune in zona spatilor de parcare de langa Oarda.

La parcare s-a ridicat terasamentul cu 0.5 M. Nu am avut la ce altceva face o poza :)

Se lucreaza la rigolele de apa. Bordurile laterale s-au turnat unde exista asfalt.

Lucreaza la cablurile electrice pentru instalatia de iluminat a stalpilor din jurul parcarii

Se asterne solul vegetal pe marginea terasamentului. Dupa podul Raul Sebes spre Lancram se lucreaza la fel la rigole si sol vegetal.

Podul Raul Sebes asteapta echipa de hidroizolatie de cateva luni.

Cam asa o sa arate santierul Pizzaroti in data inaugurarii anuntate de Cuc!

In afara de nodurile rutiere Sebes si Alba Nord, si lucrarile la poduri (montare borduri laterale la Mures si viaductul Oarda) activitatea pe lotul 1 este slaba. Vremea nu mai poate fi o scuza.
On The Road

tom

Oficialitatile sunt pe lotul 2, urmeaza o conferinta de presa.