News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

voicul

Nu stiu la ce ora e facuta filmare, dar daca e mai de dimineata si la cate inca 2 grinzi mai sunt, probabil azi au inceput si tot azi au terminat.  :)

AlinC

la 13:30, dar o sa termine astazi.

AlinC

#14807
Au terminat acum la km 27. Am vazut ca sunt tot felul de comentarii idioate pe youtube, nu pe forum. Multi considera, in mod eronat, ca filmarile sunt din acelasi loc. Pe youtube e prea obositor sa raspunzi la fiecare comentariu, desi se vede clar ca sunt locuri diferite.

Practic pun intr-un ritm nesperat de bun grinzille pe ST2. Au pus la km 39, 35, 29, astazi la 27, iar maine se muta pe la 26,5. Daca nu se intampla incidentul de la km 25 erau si acolo grinzile sus. Ritmul e dat de firma Retter (si de Deme, fireste), iar la km 25, acolo unde au cazut grinzile a fost Aktor. Practic Aktor avea doar in 3 locuri de pus grinzi. Din surse bine informate s-ar negocia acum cu Retter pentru a prelua ei toate ridicarile + montarile de grinzi. Oricum, la km 25 inca nu se poate misca nimic (e inca ancheta). Muncitorul, din fericire, e relativ bine. Atat de bine cat poate sa fie dupa ce a cazut de la 5m. O sa fie operat saptamana viitoare.
Daca ar prelua Retter ar fi ok pentru ca, din cate stiu eu, la km 20, supratraversarea peste DN1, de la Oiejdea, era la Aktor.

ciprebbe

Nu cred ca se va complica Retter cu cele 3 structuri de la Aktor care au alt tip de grinzi.
Pasajul peste CF da, acolo e alta poveste.
NU cred ca din cauza anchetei nu pot lucra la Teius. Ancheta aia va dura mult si bine si nu e normal sa blocheze zona. ( Ca idee deja e contaminata pt ca s-a inceput distrugerea grinzii).
Am impresia ca cineva iti spune povesti (inca nu am calcat pe un santier in care sa nu aud si eu verzi si uscate).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

#14809
Nu sa mai terminat ancheta la km 25 unde sunt acele 2 grinzi cazute ? Cand se reia montarea grinzilor acolo ?
You're in Steelers Country

AlinC

Nu e vorba de ancheta penala. Sunt si alte anchete care se desfasoara. Din cate am auzit eu, Aktor, pe moment nu mai poate pune grinzi din alte motive.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord. Au mutat foreza langa alunecare:


udar

^^^
Tare greu merge treaba aici....mai nimic.
Asteptam cu mare interes relocarea -LEA sa vedem ce ritm va urma... se mai opresc si ploile...

ddfab

^^^ de vreo 2-3 zile, a aparut o echipa de fierari la viaductul peste CF, partea dinspre DN1, iar azi, de dimineata, o macara incerca sa ridice cofrajul metalic pentru partea de sus a pilonilor(cea pe care se vor sprijini grinzile), la un pilon din cealalta parte a viaductului peste CF, la sud de aceasta. la acei piloni, desi se putea lucra nu au mai miscat nimic de foarte mult timp.

Ionut

API pe Facebook - cu doua poze 360 de grade de la nodul Sebes - in premiera! :)

Așa arată de la mare înălțime nodul rutier Sebeș, parte din lotul 1 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda. Aveți atașate două fotografii 360 de grade dar și o filmare din dronă: [...]

Am explicat de nenumărate ori de ce tronsonul de 17 km de la Sebeș la Alba Iulia Nord nu va fi gata în 2019, în ciuda promisiunilor fanteziste ale autorităților făcute la început de an.

Insistăm de mai bine de jumătate de an ca antreprenorul general (Impresa Pizzarotti) și oficialii din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să găsească soluțiile tehnice și birocratice necesare deschiderii parțiale a circulației în 2019 pe aproximativ 8 km între Lancrăm și Alba Iulia Sud, pe bretelele scurte din nodul Sebeș, scutind șoferii de traficul infernal dintre cele două orașe.

Din păcate, și această cerință a fost ignorată de CNAIR și constructor. Așa că trebuie să mai așteptăm, bară la bară, până vine 2020 și mai discutăm apoi...

AlinC

ST2-montare grinzi (Retter) la km 26. Am ajuns chiar cand incepeau sa ridice grinda:




RobertH

De groapa aia de gunoi ce bloca nodul Alba Iulia sud se mai aude ceva? Ultima data se zicea ca va fi analizata chimic (asta pe final de martie), de atunci nimic.

pbh

Acum cauta tabelul lui Mendeleev...

Ionut

Fotografia 360 de grade din nodul Turda a prins incredibil de bine, avem pe Facebook reach ORGANIC (adica neplatit) de peste 207.000 useri. Este un record pentru noi ca reach organic. Au fost foarte multe share-uri, unele pe pagini foarte mari (ProMotor a dat share, de exemplu, o pagina de peste 500k fani). Vad ca si presa a preluat - de exemplu Adevarul.

marinul

inclusiv cnair a dat share  :lol: cred ca e o premiera