News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.

AlinC

ST2, grinzile montate la km 39, supratraversarea DJ 142L + zona podului de la Sancrai:


pescar23

Pe restul lotului se mai misca ceva sau au lasat-o mai moale?

elphax

foarte bun zoom pe grinzi , se vede ca sunt prinderi mult mai solide !

kitsune

Quote from: alexV on May 31, 2019, 05:05:36 PM






Știe cineva motivul pentru care au spart grinda 1 cu utilajul ăla? S-a terminat ancheta sau punea pe cineva în pericol (???)



Poza e de aici
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

ciprebbe

Pai cat vroiai sa mai stea acolo. Cand e gata CFL se face curat.
Sparge pneumatic si se face curat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

kitsune

Nu știu ce înseamnă CFL, dar dacă s-a terminat și se face curățenie e ok, înseamnă că se apucă iar de lucru.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alexV

Quote from: pescar23 on May 31, 2019, 05:40:42 PM
Pe restul lotului se mai misca ceva sau au lasat-o mai moale?

Da, in nodul Teius erau doua excavatoare, un greder, si veneau camioane. De-aia am pus poza asta, nu e natura moarta :D


ciprebbe

@yk17fox - Cercetare la Fata Locului
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlinC

ST2 au montat grinzile si la km 29. E drumul care duce spre Capud:


elphax

ce aiurea au pus pasajul asta
drumul va trece fix prin constructiile alea. nu se putea muta pasajul putin, sau sa fie in unghi ?

AlinC

ST2. Cred ca se pregatesc sa puna grinzi si la km 27. Cred ca montau cuzinetii:


dr4qul4

De fapt acolo drumul face o bucla, iar odata cu pasajul acesta bucla este partial corectata. Acele constructii sunt provizorii si cu siguranta nu a cerut nimeni AC pentru ele. Oricum...se pot muta destul de usor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

#14772
Multumim, AlinC!

Ce sprijiniri "ca la carte" la toate grinzile de la km29... ;)

O observatie:
Drumul care duce la Capud este un drum comunal, DC19, iar pasajul de la km29 are 5 grinzi
Pasajul de la km 39 de langa Sancrai (filmarea din 31 mai) este peste un drum judetean, DJ142L, dar este un pasaj absolut meschin, cu doar 3 (trei) grinzi... Nu stiu daca vor avea loc 2 masini simultan pe pasajul ala.

O intrebare:
stie cineva ce sunt structurile de beton din corpul autostrazii in zona pasajului de la km29?....
Nu imi aduc aminte sa fi vazut asa ceva in alta parte.

LE
Mi-am raspuns singur: structurile sunt pentru imbinarea grinzilor inainte de instalare....
Normal ca nu am mai vazut astfel de structuri, pentru ca nu s-au mai folosit astfel de grinzi...

Si vad ca si pasajul de la km27 va fi la fel de meschin, cu doar 3 grinzi.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

alinc multumim

daca la pasajul autostrazii peste DN (unde l-a filmat alinc pe dorel cel zelos cu surubul de la tirantul pus pe o singura parte, epic fail)  sunt 6 grinzi pentru un "sens" de autostrada, 3 grinzi pentru o trecere de dc sau dj peste autostrada e ok, pot face si trotuare, acu 100 de ani erau 26 de metri latimea platformei la autostrada, si 9 metri la drumuri judetene, 26/2>9 (daca nu te doare "genunchele")
E greu lotul lui aktor, au multe structuri, si proiectare eleganta la ele, nu au pile in mures, nu au pila centrale la pasaje - pacat ca si-au dat cu stangul in dreptul, merita un constructor mai bun lotul asta

horatiu.cosma

Sunt grinzi diferite între ce e peste DN și ce e la supratraversări. Și eu estimez că acolo unde sunt 3 grinzi nu va fi loc de 2 benzi normale de circulație, eventual 2 benzi de căruțe.