News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Le-am vazut si eu dar, m-am gandit ca e iar vreun "control inopinat,,....Pana nu vad ca se misca ceva, nu mai entuziasmez.

Drive_140

Pentru LOT 2 exista o solutie teoretica, testata de bulgari pentru A3 Struma LOT 4. Aktor este acelasi Aktor si acolo :-)

Acest LOT a întârziat (abandonat?) fara nici o sansa sa fie gata. Si a fost acord dintre guvern, Aktor si alta companie (Agromah), care a facut LOT real, dar oficial lucru a fost completat de Aktor .

Daca Actor a estimat LOT 2 adecvat,  Pizarotti poate "salva" Aktor dupa LOT-uri de CF si ST-1 sunt completate (2020).

bacovia

Pe DN18 Aktor nu a avut nici un partener 'sa fuga cu banii'. Si tot in doru' lelii au lucrat.

AlinC

#13998
Sunt zero basculantele alea. Nu zic, e bine ca au inceput sa lucreze dar e foarte slaba activitatea. La structuri nu se lucreaza deloc. Am filmat eu tot lotul 2. Acum circa 1 h am terminat. E adevarat, de pe ecranul telefonului nu pot sa imi dau seama chiar atat de bine, dar o sa il randez deseara tot.

Edit. Bate vantul foarte tare in zona. La Alba Iulia Nord nu mai pun grinzi. Si eu era sa pierd drona. venea cu 10-15 km/h inapoi  :D

adiarc

cel mai simplu...cel mai banal lucru la o autostrada este sa cari niste pamant cu niste basculante....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

paulmare

AlinC pai tot din cauza vantului puternic nu lucreaza nici Aktor, doamne fereste sa le ia vantul de la miazazi excavatoarele si buldozerele si forezele, ca si casutza lui Dorothy din vrajitorul din Oz, ajungea atata "fer"la vrajitorul cel rau

AlinC


florin74

Deschidem bursa pariurilor: Sunt sau nu mai mult 40 de utilaje care lucreaza pe lot2  in momentul filmarii?
Optimistul din mine zice ca da. Buzunarul meu zice ca nu.  :lol:


AlinC

Pe ST1 au asfaltat langa podul de la Ampoi o portiune mica, iar astazi lucrau intre pod si DJ 107C la rigole si casiuri:


AlinC

Pe ST1, la Alba Iulia Nord s-a reluat activitatea de ridicare si montare a grinzilor:



alexandruduma

Mai nimic... Alin, pot sa fac un side by side cu ultimele două filmări de pe lotul 2 făcute de tine? Să se vadă exact progresul.

AlinC


Teo

In seara aceasta se lucra intensiv la nodul Sebes. Inclusiv in zone foarte apropiate de ADN, precum in giratoriul de la Benzinăria Rompetrol TransIvinis de la intrare in Lancrăm.

germanul2012

Multe multumiri AlinC pentru perseverenta de a ne oferi (aproape) live stadiul lucrarilor de pe loturile de autostrazi aflate in lucru.

Din pacate, dupa ce am vizionat clipul cu lotul 2 ST, eu sunt sigur ca pe acest lot nu vom circula inainte de 2021 si asta in fericitul caz ca cei care construiesc aces lot ar lucra zi lumina de azi incolo. La cei 24 km, cu o mobilizare de un km pe luna, ar fi necesari 2 ani. Asta ar insemna sa vedem furnicar de lucratori si utilaje pe intreaga lungime a lotului dar, dupa vizionarea clipului si vazand ce mobilizare este la ora actuala pe santier, nu se va putea definitiva acest lot nici in cinci ani.

Pacat de conducatorii auto care isi tocesc zilnic nervii pe DN-ul din vecinatate, ce are si o gramada de restrictii din cauza unor trantori, care te miri cum au putut castiga licitatia unui asemenea tronson de autostrada si isi bat joc de o tara intreaga.