News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 23 Guests are viewing this topic.

TibiV

#13980
@RobertH,
as spune ca te pripesti...

Filmarile lui AlinC explica totul.



Sapa, sapa, sapa, pana dai de apa...

... si cand dai de apa, umple cu piatra sparta...

... iar dupa asta poti instala macaralele pe pozitie.


Si "or-concur", una dintre rarele imagini aeriene in care soarele a pus in evidenta LEA care incurca pilele de la NV de calea ferata...


LE
@NGC,
la mine a durat mai mult, ca a trebuit sa "pigulesc" cele mai bune cadre din filmari... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

Breteaua spre sensul giratoriu de la Alba Iulia Nord si dealul de la Paraul Iovului:


ion59

Se mișcă bine Marcu Company!

toma

#13983
E singura.

horatiu.cosma

^
Exact. Nu imi dau seama unde vede lumea marea mobilizare Pizzarotti in afara de cei de la Marcu. La Mures tot suprabetoneaza de 1000 de ani, trebuie o petrecere cand termina. La Oarda au ridicat grinzile de cateva luni cu lansatorul si de atunci pauza. La Sebes au ridicat cateva pile si in rest cam pauza, la structura mare lucreaza la o singura pila. La Alba Nord la podisca aia se tot chinuie de cateva saptamani sa termine si ultimul sfert. La pilele la care pot lucra nu se mai misca cu elevatiile. Astept cu interes un print screen cu mai mult de 4-5 oameni rasfirati, ca sa vedem avans mai serios.

Intr-adevar nu o fi Muresul pe drumul critic, dar e front de lucru pe structuri la orice etapa (radiere, elevatii, placa de suprabetonare). Peste cateva luni cand vor disparea firele care blocheaza Alba Nord nu va fi cine sa lucreze la ultimele pile ca putinele echipe vor munci inca la Mures, Oarda etc.

AlinC

#13985
Mobilizarea a fost buna pentru lunile ianuarie si februarie, eventual si pentru primele 15 zile din luna martie, mai ales daca e sa ne raportam la cum NU s-a prea lucrat pe alte santiere. E evident ca din aprilie incolo daca nu cresc numarul de muncitori+utilaje si continua cu ce au acum, mobilizarea o putem considera sub medie.
Pe langa Marcu, cred ca s-a miscat destul de bine si prestatorul care lucreaza la structuri in Alba Iulia Nord, chiar daca duminica nu au fost in santier. Cred ca e vorba de Baxcom.

Edit. Am filmari si din ianuarie-februarie 2018 de pe ST1. Pot sa spun in mod categoric ca anul 2019 l-au inceput mai bine. Vom vedea cum il continua....


horatiu.cosma

Acelasi limbaj la CNAIR prin Serbanescu. Negare totala, ei nu au nicio vina, groapa nu figureaza niciunde. Tara absurdistanului, in care nimeni nu foloseste ochii, toti vad doar adrese. Incearca sa dea vina pe Pizzarotti pentru niste motive pentru care sunt imputabili si ei cand au facut SF-ul (Search). Btw, AlinC, intreaba si Search-ul despre groapa. O sa iti zica ca terenul aparea ca agricol la OCPI, ca sa fie tabloul absurdului complet.

danutzu_1069

Treaba cu groapa de gunoi este.... puturoasa...
Pizzaroti nu prea are ce sa faca nici chiar daca ar vrea...
Cu deseurile nu este de joaca, trebuie sa le duci undeva, si acel undeva trebuie sa fie o groapa ecologica.
O altă varianta, nu stiu daca este loc, si cât este culoarul expropiat, ar fi sa adune deseurile sub forma de movila si sa le acopere cf standardelor, dar nu ei ci o firma specializata...
Oricum, trebuie proiect separat, autorizație de mediu, etc...
Cum spuneam.... pute rau de tot...
Ar mai fi o varianta simpla, de efectuat niste masuratori de biogaz, si daca nu sunt deloc, asta inseamna ca deseurile nu sunt active, nu mai fermenteaza si nu mai genereaza biogaz, caz in care lucrarea ar fi mai simpla...

danutzu_1069

Sau mai exista varianta, la fel de simpla de la nod Aiud, unde groapa de gunoiu, (ecologizata) a fost ocolita. Cred ca pe asta au vazut-o si au evitat-o...

AkaManah

De groapa se stia inca din stadiul de foraje, sapaturi arheologice. Mi se pare aiurea sa arunce vina de la unii la altii. Stiau toti, si CNAIR si proiectanti si constructori ce este acolo. Si asta de mult timp. Cred ca nu s-au inteles la pret si acum se acuza reciproc.

Drive_140

@NGC, and specially @TibiV. Multumesc pentru explicatii bune cu gropi!

StefanCelMare

Quote from: florin74 on March 15, 2019, 09:22:29 PM
Oricum paguba Aktor este de 15-16 mil euro inregistrata deja in contabilitatea grupului din Grecia.

Nu pricep ce înseamnă asta.
Euroconstruct a primit avans, și a fugit cu banii?
Dacă este așa, acolo nu e rost de un proces?
Insolvență, insolvență la Euroconstruct, dar unde s-au dus banii (bani europeni de altfel)?
I-a luat cineva și a plecat cu ei în Caraibe, și nimeni nu îi caută, sau cum?
Oricum e ca-n proverbe. La omul sărac, nici boii nu trag.

Anonymous Rider


Situația cadastrală la fața locului.


ddfab

pe lotul 2, intre alba si oiejdea NU MI-A VENIT SA CRED!!!, am vazut azi dimineata, vreo 20 basculante la lucru... cred ca este un nou subcontractor, dar luat fiind prin prin surprindere, nu am putut face poze... o sa ma lamuresc ce anume lucreaza acolo...
se mai ducea material pentru terasamente si intre cele doua structuri ce urmeaza dupa curba oiejdea, spre teius, in zona fostului bloc din spatele Transavia. aici ridica la terasament.
va tin la current cu noutati, daca apar... :)