News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.


voicul

Eu vad partea buna: se misca ... in ritmul lor, dar se misca.

+1 AlinC (ai pentru fiecare filmare cate un +1 de la mine).

TibiV

Quote from: Ionut on February 03, 2019, 05:40:01 PM
Dezolant. Doar câteva utilaje obosite parcate la Sancrai și Radesti.

Clar, esti platit de Soros...
Este clar ca au ajuns aproape la jumatate, mai au doar 50,99% ca sa termine...

Ai date oficiale !
Este clar ca #termina anul asta!
(Sper sa nu se ambitioneze, doar ca sa ne faca noua in ciuda, si sa terimine prin iulie-august....!  :lol: :lol: :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Dati o reactie - API pe Facebook

Șantierul lotului 2 al Autostrăzii A10 Sebeș-Turda, între Aiud și Alba Iulia Nord, este în continuare încremenit, așa cum arată fotografiile surprinse în weekend în zona dintre podurile peste Mureș de la Rădești și Sâncrai. Pe forum găsiți toate pozele: http://bit.ly/2RCUIJJ.

Constructorul, compania grecească Aktor, a spus de nenumărate ori că se va mobiliza. Dar din păcate rezultatul din 2018 este dezastruos: un progres de doar 5 puncte procentuale în 12 luni, stadiul fizic oficial ajungând la doar 49% în ianuarie 2019! Lucrările în teren au început efectiv în martie 2015!

În schimb, avem noi promisiuni iresponsabile, așa cum v-am spus deja. Narcis Neaga, șeful CNAIR, a declarat pe 30.01.2019 cu o seninătate dezarmantă că vom circula până la sfârșitul lui 2019 și pe acest tronson, în ciuda avansului din anii precedenți, birocrației nerezolvate, alocării bugetare insuficiente și mobilizării foarte slabe a antreprenorului.

Așa cum am spus și în 08.01.2019 (link: http://bit.ly/2HK5qyq), scenariul realist ne indică 43,28 km noi de autostradă în acest an, iar cel foarte optimist 69,18 km. Restul sunt doar promisiuni pentru naivi, dezinformări grosolane și minciuni gogonate.

pentium10

am observat ca s-a pregatit aici terenul, ar fi bucurator daca ar ridica grinziile

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ddfab

da. pregatesc ceva miscari de grinzi. pe partea opusa a caii ferate, unde au inceput ceva lucrari langa dn, zilele trecute(vezi ceva discutii cu una-doua pagini in urma), pregatesc un drum de acces, pe unde vor transporta grinzile jos, langa viaduct.

Teo

Activitatea de pe lotul 1 este vizibilă în zona Pârâul Iovului, unde se lucra inclusiv duminică. Ceva activitate, dar anemică, există și la nodul Alba Iulia - Sud.

Tavi

Sa se apuce cat mai repede de grinzi ca daca merg dupa grinzi cu armarea si suprabetonarea ca la podul peste Mures, ne-am procopsit!

voicul

O fi rentabil sa puna cateva grinzi si dupa sa ii mai cheme inca odata pe cei de la Deme sa puna si restul?

Ionut

Cred ca e rentabil pentru ca, din ce-mi pot da seama, au aproape gata pilele pe care se vor instala grinzi din beton. Pe restul va fi tablier metalic.

Daniel_I

#13585
Am observat din masina ceva activitate pe lotul 1. La viaductul Oarda unde sunt 3 deschideri a cate 5x2 grinzi lucrau, la podul raul Sebes ridicau cu macaraua bordurile laterale, la podul metalic de la giratoriul Lancram era activitate si in nodul Sebes au inceput slabut cu un excavator lucrari de decopertare pentru breteaua de viteza A10 - A1 pe directia Turda - Sibiu.
La temperaturile de afara cred ca se pot apuca de asfaltare pe bucata abandonata anul trecut in Decembrie cand i-a surprins sezonul rece.
On The Road

elphax

bun filmul lui Alin, dealul arata foarte OK, e buna si incalzirea globala la ceva

elion


elion

























la joncțiunea dintre loturile 2 și 3 am observat peste 10 camioane

horatiu.cosma

Wow. Nu îmi vine să cred  :lol:.