News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

florin74

Aktor mai are 3 facturi emise si neincasate pt lucrari 2018 :
11,456 mil (06.11), 2,943 mil (21.11) si 2,865 mil (07.01)

Total ar iesi pe la aproape 36 mil lei facturat 2018.
Eu cred ca anul asta, daca se confirma ce se aude, ca se mobilizeaza mai serios si ca incep la poduri, ar trebui sa factureze cel putin dublu, daca nu cumva spre 100 mil.

Speranta moare ultima.

Oricum, sunt niste cifre indicative cele din buget, la vara si in toamna sigur se vor realoca/taia in functie de evolutia lucrarilor.

AlinC

Au inceput sa lucreze ceva la nodul rutier Alba Iulia Nord. Un video de astazi:


GDPR

Wow, "mega" mobilizare! Cu opt oameni, inclusiv deserventii utilajelor, o sa termine nodul la Sfantu' Asteapta. Iar timpul este favorabil executiei structurilor.

Ionut

Băi. A zis Neaga că termină în 2019? Termină în 2019! Dixit!

TibiV

Mai oameni buni, ma ia ameteala...
Astia au schimbat cumva proiectul?!...
M-am uitat de peste 10 ori pe filmarea lui AlinC.
Urmariti va rog ce se vede pe filmare intre 3.00 si 3.30...

Imi spune cineva cum "se pupa" ceea ce vad acolo cu planul cunoscut de toti?...

Quote from: Stefan01 on January 27, 2019, 06:04:26 PM
B. Plan


C. Zoom pe intersectia A10 cu CF 200A si A10 cu DN1


Ca sa nu mai spun ca mi se pare foarte ciudat ca au sudat integral structura podului/pasajului peste paraul Iovului la o distanta atat de mare....
Cum il vor "muta"  pe o distanta de peste 100 de metri?!...
Mi se pare o misiune foarte grea chiar si pentru DEME. (De acord, nu este imposibil.... Dar nu ar fi fost mai simplu sa faca asamblarea prin sudura mult mai aproape?....)
Sa nu uitam ca la Lancram au sudat o structura similara fix pe pozitia finala...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

1. Podul metalic va veni ridicat la Alba Nord chiar acolo (20 de metri distanta), deasupra Paraului Iovului.

2. Acolo unde se joaca cateva utilaje va veni DN relocat (in rambleu, ca sa ajunga peste autostrada).

3. Cifrele bugetare sa le considerati cu TVA, la fel si facturile, nu si valoarea contractelor insa. 560-570 de milioane de lei cate sunt pe contract la Pizza si la Aktor sunt fara TVA. De fapt trebuie sa ia vreo 700 de milioane cu TVA. Asa ca e mai nasol.

TibiV

#13551
Quote from: horatiu.cosma on February 01, 2019, 07:57:12 PM
1. Podul metalic va veni ridicat la Alba Nord chiar acolo (20 de metri distanta), deasupra Paraului Iovului.
Ia ca reper bratul macaralei din stanga podului (in poza).
Sunt 20 de metri de cel putin 4-5 ori....

Quote
2. Acolo unde se joaca cateva utilaje va veni DN relocat (in rambleu, ca sa ajunga peste autostrada).
Uita-te inca o data pe imagini.
a. Ce rost are sa fie relocat spre SUD?....
b. In fimare Nu arata ca o simpla relocare. Unghiul este prea mare, sugereaza mai degraba o bretea. Oricum, pe planurile vechi nu se vede nicaieri o schimbare de directie pe DN1 atat de "abrupta"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


djidji1975

#13553
TibiV, inclin si eu sa cred ca e vorba despre pregătirea relocarii DN pt demararea lucrărilor la supratraversarea autostrăzii. Practic, de acolo va incepe "noul" traseu temporar care se va continua peste "vechiul" pod de la Psraul Iovului. Iar pe traseul actual al DN, vor avea de lucru la ridicare terasament, etc.

LE : dar poate la fel de bine sa fie si doar un depozit de material.

danutzu_1069

#13554
Nu, acolo este doar depozit de pamant. Daca era fundatie pentru ceva viitor, trebuia sa lucreze si un compactor acolo....
Este doar un buldozer care impinge pamantul....

LE: totusi, sa ne uitam mai atent pe planse si pe filmare....
Se pare ca pe acolo va fi breteaua de intrare/iesire in A10 pe sensul spre Alba Iulia....
Si amplasamentul DN-ului cu pasajul peste A10 va fi aproximativ pe vechiul amplasament, un pic mai la Nord fata de vechiul amplasament
Nu stiu daca chiar pe directia unde este amplasat podul metalic

horatiu.cosma

De acord că e ceva bucată de teren pe care aruncă niște material fără o compactare serioasă. Eu doar ziceam că pe acolo e traseul proiectului (noul DN și/sau breteaua aia).

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on February 01, 2019, 09:31:36 PM
Eu doar ziceam că pe acolo e traseul proiectului (noul DN și/sau breteaua aia).
E ceva putred in Danemarca Alba Iulia Nord...
Quote from: Stefan01 on May 29, 2018, 08:42:41 AM





Mama proștilor este mereu gravidă... :)


florin74

La final este incendiul de la Supremia? Sau ce a mai ramas de acolo.

Acelasi stil Pizzarotti.

Ionut

Păi și te așteptai la ALT stil Pizzarotti? Asa o sa fie pana la ultima palmă de asfalt.