News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Stefan01

Lotul 1 - intersectia dintre A10 si CF 200A
Au sudat grinzile metalice pentru supratraversarea magistralei de cale ferata 200A.

A. Vedere generala


B. Plan


Legenda:
- 1 reprezinta zona aproximativa a giratoriului din DN1 care uneste DN1, DN1 centura Alba Iulia si A10 (intrarea pe A10 pe sensul Turda -Sebes, respectiv iesirea de pe A10 din sensul Turda - Sebes);
- 2 reprezinta giratoriul care va fi construit pe DN 1 pentru a servi la: iesirea de pe A10 din sensul Sebes - Turda si intrarea pe A10 pe sensul Sebes -Turda;
- 3 (dreptunghiurile cu negru) reprezinta grinzi metalice - se observa si la intersectia A10 cu DN 1

C. Zoom pe intersectia A10 cu CF 200A si A10 cu DN1


D. Poze realizate astazi cu intersectia dintre A10 si CF 200A si zona unde sunt depozitate grinzile
In partea stanga a imaginii de ansablu se observa grinzile metalice sudate


E. Zoom pe zona de depozitare

perfidus

@AlinC si ceilalți din partea locului, mulțumim mult pentru știrile proaspete. E bine ca permite vremea sa se lucreze, s-au oprit precipitațiile iar de săptămâna viitoare se anticipează temperaturi peste media perioadei. S-ar putea lucra la relocarile de utilitati daca s-ar vrea. Nici conductele noi de gaze de la Pârâul Iovului nu sunt încă conectate, si nu se pot dezafecta conductele vechi.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

AlinC

Quote from: georgec on January 27, 2019, 04:22:26 PM
Am vazut discutia de mai multe ori referitoare la o deschidere partiala pe bretele scurte si am urmatoarele 2 intrebari:
1. Cei de la Cnair stiu/sunt interesati/pregatesc aceasta solutie?
2. Daca se va ajunge la aceasta solutie  care sunt directiie deservite de bretelele scurte?

Naiba mai stie. Ultima data cand am fost la Pizzarotti, adica in decembrie 2018, spuneau ca CNAIR nu mai e interesata de o deschidere partiala cu incarcare/descarcare trafic prin sensurile giratorii existente la Lancram (Sebes) si ca vor deschide tot lotul in anul 2020. Pe de alta parte, tot ei ne-au spus ca nodul rutier Sebes era la 14% stadiu fizic in decembrie 2018. Eu nu cred ca il termina in 2020. Cea mai buna solutie, asa cum a scris Ionut, in urma cu ceva timp, ar fi o deschidere partiala prin sensurile giratorii. Chiar daca s-ar mai crea blocaje in sensurile giratorii, circulatia dintre Alba Iulia si Sebes ar fi cu mult mai buna fata de ce e acum!

Bogdan_Cluj

Inteleg de la un bastinas (tata) ca umbla vorba ca podul peste Mures de pe DN (de la iesire din Alba spre Sebes) necesita o reparatie capitala, doar ca nu se pot apuca de el pana nu exista o alternativa. Cu atat mai mult este nevoie de o deschidere partiala A10 cum zicea Ionut mai sus, si pentru a putea lucra la podul actual.

Dar pe cine sa intereseze de asa ceva, cum nu ii intereseaza nici de podul de la Turda, nu cred ca ii intereseaza nici de asta.

luc

#13504
Pe cine sa intereseze?!! Azi la orele 19 coada era pana aproape de Lancram!! Am luat decizia de a ma întoarce prin Vinț via Pâclișa pentru a nu sta peste o oră blocat între Sebeș și Alba Iulia. Sunt soluții dar pe birocrații din CNAIR nu ii interesează!! Apropo de CNAIR sa vedeți cum arată DN76 în zona Vârfurile !!

vladb

^Aseara, in jurul orei 18.00, era de asemenea coada. Veneam de la TM spre CJ, via Caransebes (apropo, o ruta cu app. 50 km mai lunga, dar relaxanta de-a dreptul fata de dezastrul numit DN68A) si nu intelegeam de ce waze-ul insista sa ies la Vintu de pe A1. Si foarte bine am facut: din sensul giratoriu de la intersectia cu Vintu nu se vedea coada ambuteiajului.

elphax

Podul ala nu a fost reparat?  Nu îmi dau seama dacă sunt mai mult de zece ani de atunci,  știu ca treceam Mureșul pe pod de bărci.
Legat de grinzi -  probabil au avut echipă de sudori în zona și au făcut cam tot ce era în plan. Mai durează pana le vor pune sus pt ca nu au ridicat toți stalpii de susținere de lângă CF

paulmare

#13507
Quote from: transporter on January 28, 2019, 01:23:52 PM
Ieri am trecut prin nodul Soimus si in incinta CIC erau o gramada de camioane portocalii ale UMB, la unele soferii erau prezenti si se pregateau de ceva dar nu am stat sa vad mai departe ce se intampla. Mai tarziu inainte de intrarea in Teius am intalnit alte camioane UMB portocalii cu numar de BC care mergeau spre Aiud/Turda.

Sper sa ii fi subcontractat aktor sa le termine restul de lucrari la lot si cele 2 poduri peste mures care altfel vor fi gata la sf asteapta
Cum a fost si cu Straco la ciot in bucuresti, cu celebrul "maistru grec" si cu cei 7 fierari prahoveni sau cati or fi fost - ne intrebam si acuma oare ce naiba mai lucreaza astia :(

Ionut

Nu a subcontractat nimic Aktor. In niciun caz pe cei de la UMB.


luc

Groapă de gunoi descoperită pe traseul bretelei de legătură din Nodul Alba Iulia Sud!! Articol apărut azi în Ziarul Unirea. Așteptăm și varianta on-line... Powered by API/PUM imgur uploader

AlinC

Da, acolo se vedea ceva dubios la filmarea pe care am facut-o in octombrie la breteaua respectiva. Dar nu mi-am dat seama ce e.

Edit/ Imi amintesc ca am fost inainte de 89` la practica in zona respectiva si era fosta groapa de gunoi a orasului.

danutzu_1069

Stai sa vezi acum intarzieri...
Nu este simpla relocarea gunoiului... pentru ca nu il poti duce oriunde...

luc

#13513
Am găsit filmarea de care zicea Alin mai sus, 2 capturi mai jos:


Powered by API/PUM imgur uploader

În video de la minutul 2 apare minunata gropă de gunoi:


danutzu_1069

Da', abia acum au dat de groapa?
Sigur nu....
Stirea este de domeniul senzatiei...