News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Ionut

Iar pentru ST2 avem doar chestia asta:





Planse nu ne-au dat deloc, asa cum am cerut.

Dominik

Cand se intoarce Pizzarotti pe santier ?
You're in Steelers Country

adiarc

speram cand va permite vremea ( cand am plecat de dimi din Sibiu erau - 24 gr Celsius si peste o ora la Ab erau - 12 )

Intrebarea este cum o vor face?Daca tot asa in doru lelii,atunci si 2020 este in mare pericol.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Daniel_I

#13458
Am vazut activitate pe lotul 1, langa giratoriul provizoriu Lukoil Lancram. Lucrau 2 utilaje la relocarea conductei de apa. Prea multe nu pot face, e strat de zapada pe terasament si temperaturi negative. Din documentele puse de Ionut, am inteles ca vor din Ianuarie chiar, sa inceapa / continue relocarile de retele electrice.
On The Road

horatiu.cosma

Legat de stadiul relocarilor de utilitati, cei din API pot face o comparatie intre ce am primit acum pe cele 2 loturi si modul de primire al Antreprenorilor in noiembrie 2017  ;). Chiar daca Pizzarotti are propriile probleme cu mobilizarea, pe partea de deschidere/disponibilitate jos palaria. Aktor in schimb, praf pana la capat.

Uitandu-ma mai atent pe documentele de la Pizzarotti, e foarte clar ce am zis si in trecut: trag de timp. Proiectul tehnic de autostrada pentru Alba Nord e aprobat din decembrie 2016, iar la Sebes in iulie 2017. Alea sunt momentele 0 de la care Pizzarotti s-a putut apuca de aprobarea proiectelor de relocare si apoi relocarea propriu-zisa. La Alba Nord nu au reusit sa se apuce de relocarea propriu-zisa in peste 2 ani de la momentul 0. E pur si simplu inacceptabil. Un PT pentru 20 de km de autostrada se realizeaza si aproba intr-un an, Dar pentru o retea de 6 stalpi de 20 kV e nevoie de 2 ani. Sa fim seriosi. Pizzarotti se bazeaza ca fraza "Suntem blocati la Electrica/Transelectrica sau Electrica/Transelectrica nu ne avizeaza proiectul" merge cu brio la CNAIR. De fapt ei nu au niciun interes sa mearga acolo cu un proiect avizabil, ca daca s-ar misca repede cu relocarile, ar ramane fara motive de extensie de timp. Si asta ar fi nasol, la cat de incet se misca, ar ajunge in situatia de a fi pasibili de penalitati de intarziere.

AlinC, la unele relocari de la nodul Sebes inteleg ca CNAIR a cerut o derogare la Electrica/Transelectrica si s-a emis in noiembrie 2018 un aviz conditionat. Cand mai ajungi pe la Pizzarotti, intreaba-i ce e cu avizul ala conditionat, ce conditii sunt acolo. Se pot apuca de lucru pe baza lui, sau nu?


alinuttt

5% progres Aktor într-un an. Să spunem că in primele 5 luni doar au stat, deci hai să punem 10%/an și tot 2024 rămâne cel mai realist termen.

Ionut

Umbla vorba prin târg ca Aktor se jura ca termină în 2020. Termen asumat oficial/contractual.

adiarc

si cate alte chestii nu si-a mai asumat Aktor?Se vb de 2018,apoi 2019 si acum 2020.....pot spune ce doresc....

e compania perfecta pt a ilustra celebra:" si minciuna e vorba"
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Eu nu mai comentez deocamdată ca i-am porcait destul. 25% pe an este fezabil, sper sa nu se faca atat de tare de cacao încât să nu termine în 2020.

horatiu.cosma

Au niște structuri dificile blocate de relocările electrice. Atâta timp cât nu vedem stâlpii mutați și fierari pe structuri, pot să zică că termină și mâine, are exact aceeași valoare.

AlinC

Peisaj de iarna pe ST1, de la Oarda pana dincolo de podul de peste raul Mures:


Ionut

Exact ce ziceam la finalul anului trecut, au lasat armatura aia belita pe timp de iarna (la podul peste Mures). Foarte neingrijit lucreaza.

adiarc

sunt curios ce zice consultantul....la cum lucreaza va avea probleme mari de calitate lotul aktor( a mic)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mihaihedes

Mă apucă optimismul când văd cum arată. Și că le-a luat atâția ani să ajungă în stadiul acesta.