Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

rocklee

intresanta si nasoala acea conectare in centura sebesului....atatea brate de te pierzi pe acolo ....saracu sebes nu a mai vazut atata infastructura de cind e el...de parcai buricu pamintului ;).......nu au  puteau sa faca o solutie mai simpla .....gen conectare centuri lugojului in A1.....MAI bine se gindeau sa faca coborirea aceia de pe A1 in DN7....deinspre sibiu sa fie de pe ambele brate ale autostrazi ....ca la noi la nimenei :o

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

SILVIUFG

#93
Se inmultesc nodurile!!! Sa vina autostrada!!! Totusi...

http://www.youtube.com/v/peaG-ZY94qw

phb2

Nodul sud: ok
Nodul nord: pentru mine, sticla de cerneală
Cât de multe loturi sunt planificate? și atunci când scos la licitație?

Deepy17

Vor fi 4 loturi de Autostrada si autoritatiile spera sa faca licitatiile pana la finele anului in curs.

Ionut

De unde stii ca vor fi 4 loturi? Ai ceva surse? Finantarea?

Anonymous Rider

Primarii implicati direct in situatia Autostrazii Sebes-Turda, au avut cateva discutii de principiu cu cei de la Search Corporation:
http://alba24.ro/foto-video-problemele-autostrazii-sebes-turda-dezbatute-de-primari-si-proiectanti-la-aiud-vezi-harta-detaliata-a-soselei-207747.html

Exista mai multe probleme, in special in Zona de Sud, Sebes-Aiud.

Archi

Imi explicati si mie cum se va face accesul pe autostrada daca vin dinspre Sebes si vreau sa ma intorc tot spre sebes dar de data asta pe autostrada??




DarkPeace

Singura modalitate de a te intoarce spre Sebes din cate vad eu este sa intri pe A3 in directia Gilau, iar la bucla de intoarcere de la km12 al autostrazii A3 sa intorci si sa iesi prin actualul nod al A3 cu DN1. In concluzie o frumoasa intoarcere de 10.5km  :lol:

radutm

Quote from: Archi on June 17, 2013, 10:37:01 PM
daca puneau inca o bretea ar fi mers intoarcerea,dar...TRAIM IN ROMANIA :(
nu sunt de acord, e cam trasa de par, un fel de nod in papura. o autostrada nu e un drum national, e o normalitate oriunde in europa sa mergi pe un drum de rang inferior cativa km pana ajungi pe o autostrada in directia care iti convine. nu poate fi autostrada la acelasi nivel de accesibilitate cu un drum national cu intersectii la nivel...asa ca mi se pare exagerata critica ta, si concluzia ca asta s-ar intampla doar in Romania. eu am intalnit in Europa multe situatii in care a trebuit sa fac multi km, poate nu pe drumul cel mai scurt, ca sa intru pe o autostrada in directia care ma interesa pe mine...
cont inchis

ciprebbe

http://www.ziarulfaclia.ro/autostrada-turda-sebes-era-sa-se-impotmoleasca-in-fintina-plingerii/

QuoteAstfel, în ceea ce priveşte perimetrul comunei Mihai Viteazu, potrivit primei variante de traseu, un racord al autostrăzii Turda – Sebeş trecea pe deasupra depozitului Kaufland. În şedinţa de marţi, 18 iunie, a Consiliului comunal, primarul Zeng Ioan a mai precizat că proiectantul a operat şi alte modificări ale traseului viitorei autostrăzi de pe teritoriul comunei Mihai Viteazu.

Exact cum am zis eu si cum sublinia alecu privind dublarea capacitatii kaufland de acolo.
Si mai zic asa AMR 6 luni pana la semnare( azi inca nu e finalizat traseul, mai avem scoaterea la licitare, desemnare castigator, contestatii etc) altfel dupa 31.12.2013 se va pune din nou praful peste acest proiect pt multi ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ionutz08

ar fi bine sa faca sebes-turda.cu toate ca e o ocolire imensa,dar e cam singura sansa sa lege clujul de vest pe autostrada.nu prea cred ca A3 pana la bors se va face prea curand

doryan93

#103
Din cate am inteles eu, autostrada o sa fie imparatita in 4 sau 6 loturi, si aicia un articol in care este specificat acest lucru: http://bistrita.citynews.ro/eveniment/florin-roman-cred-ca-traseul-autostrazii-nu-va-mai-fi-modificat-1245681

alecu26

acum sunt 6 loturi.

Disperarea e mare....se vrea neaparat sa fie gata cat mai repede...dar asta va creste preturile.

de exemplu nu vor fi doar 2-3 statii de asfalt cat ar fi eficient...ci probabil 6...ca fiecare lot/constructor va avea una.

Stie cineva daca s-a trimis la ANRMAP? asa s-a promis saptamana trecuta.
Drumurile noastre POATE;