News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.


Ionut

Trebuie sa asfalteze ca sa protejeze cat mai mult terasamentul (si musai zonele cu balast stabilizat) peste iarna. Acolo unde vezi ca pun balast stabilizat, sigur vor asfalta pana vine frigul (e suficient un strat de asfalt, primul, cel de baza). Eu ma bucur ca zona asta intre pasajul DN1 peste A10 la Lancram si podul peste Sebes vede, in sfarsit, asfalt.

horatiu.cosma

^^
De doua saptamani aud ca in zona aia se lucreaza la lumina reflectoarelor, i-am vazut si eu in actiune tot asa, finalul saptamanii trecute pe la ora 22. Pai daca trag asa cu spor, cum au reusit in atata amar de timp, zi si noapte, sa astearna doar cateva sute de metri de balast stabilizat si mai putine sute de metri de asfalt? Pur si simplu nu inteleg. Ori le mananca cineva balastul si asfaltul puse in opera pe masura ce inainteaza, ori s-au luat la intrecere cu o testoasa pentru cine termina cursa ultimul. Oricum, e rusinea de pe lume, in ritmul asta nu termina zona asta dintre nodurile din capete nici la anul.

alinuttt

Au un singur finisor în zonă care are lățime doar pe jumătate/sens.

horatiu.cosma

Daca vine asfalt/stabilizat cu basculantele intr-un ritm ok, un finisor poate face si 2 km in 24 de ore. Hai sa zicem 1 km, ca totusi, vorbim de pizzarotti. In 2 saptamani (12 zile) faci 12 km de jumate de sens, adica 6 km de un sens, adica 3 km pe ambele sensuri.

ciprebbe

Zona nu era gata(pregatita) pt BSC.
Se vede pe ultimele filmari ca intindeau balast , trecea grederul, compactau....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ddfab

la devierea dn1 de la paraul iovului, L1, au turnat beton la conexiunea cu dn1 , pe noul amplasament si au pregatit terenul cu piatra sparta.  pe marginea dn1, in zona au aparut o multime de indicatoare acoperite cu folie neagra.posibil sa nu mai dureze mult pana vor realiza relocarea.





horatiu.cosma

^^
Nu era gata de un an, de cand au terminat umpluturile acolo  :lol:?

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ddfab

Quote from: horatiu.cosma on November 08, 2018, 09:39:32 AM
^^
Nu era gata de un an, de cand au terminat umpluturile acolo  :lol:?

nu. in acea zona nu a fost nici o umplutura, din contra au fost sapaturi pentru realizare drumuri de acces. acolo dn1 este in rambleu pe partea cu devierea, deci s-a adaugat umplutura pentru a se asigura un unghi potrivit pentru deviere.
daca te referi la zona din fata celor de la toskana garden, zona de dupa podul de la paraul iovului, cum mergi spre cluj, pe dreapta, acolo da, nu a fost nevoie de umpluturi.

florin74

Horatiu se refera la zona dintre Dn1 (Lancram) si podul peste Sebes.

ddfab

ce sa-i faci...se mai incurca relocarile intre ele... :D

cristi5

#13197
Ma gandesc sa pun pe harta mai multe detalii despre zona Sebes-Alba Sud pt ca sper ca acolo vom vedea urmatoarea deschidere pa A10 (e legal in sfarsit sa fie partiala!)

http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/46.011/23.545/0

Poate cineva sa estimeze procentual
- Alba Sud-Sebes, diferite segmente in functie de progres
- breteaua scurta A10-giratoriu nord
- breteaua scurta A10-traversare A1-giratoriu sud
- bretelele directe A10<->A1_vest, A10<->A1_est (stiu ca unele sunt la zero)

Multumesc frumos!

trifuhoria

Poze de aprox 30 minute:

Și Bonus Râpa Roșie:

trifuhoria