News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 29 Guests are viewing this topic.

prd.marius

#13155
Quote from: danutzu_1069 on November 04, 2018, 08:08:10 PM
Urat cu spume pasajul asta de fier de la giratoriu Lukoil... O fi el din corten, o fi facut in Italia, dar e urat rau de tot... Zici ca este un tanc....
Pare sa fie un pasaj CF, ca ala de reabilitat de la Mogosoaia.
L-as vota cel mai urat pasaj / pod.

Nu se putea lua si aici aceeasi masura pe care a luat-o PORR pe ST4 in dealul de langa Turda? Acolo e pod cu grinzi de beton, si din cate imi aduc aminte, tot in acelasi mod a fost realizat, intai pilotii, apoi sapatura.
Scuze daca nu m-am exprimat prea tehnic, dar nu sunt in domeniu.
Daca s-a mai discutat, iarasi scuze, dar personal n-am vazut.
Si mie mi se pare foarte urat aspectul.
Stiu ca e prea tarziu sa mai discutam despre ceva ce e aproape realizat, dar mai degraba as vrea sa inteleg de ce s-a optat pentru o aceasta solutie in detrimentul alteia mai "estetice".

voicul

#13156
O (presupusa, pentru ca mai totul este un secret de stat) explicatie valabila pentru multe lucruri inexplicabile: CASH!
Mai exact lipsa lui sau dorinta de a da cat mai putin din el. (depinde de situatie)


danutzu_1069

Răul este facut, solutia este aprobata.... Nu mai putem face nimic decât sa dam cu pietre in aia care au aprobat proiectul...

ddfab

au inceput pregatirea terenului pentru devierea DN1 in zona Paraul Iovului, din nodul Alba nord.






dorum

#13160
frumos tancu'... sper ca sudeaza si niste jardiniere de frori pe laterale, ca in Timisoara... poate si cativa palmieri in ghivece... iar stalpii de iluminat sper sa fie tot ruginii, cu lumina cat mai galbena posibil :( :(

TibiV

Pasajul/podul metalic de la Lancram:

1/. ESTETIC: "E urat rau de tot..." 
  1.a. Si ce daca?... Nu il luam de nevasta, nu trebuie sa il pupam seara la culcare....
  1.b. Cand circuli pe un pod, habar nu ai ce este sub tablier, si nici cum arata din lateral.
2/. FUNCTIONAL
  Este doar prins in "puncte de sudura" sau este sudat complet?...
Poate va amintiti cat a durat sudarea celor doua poduri peste Mures de pe ST3 (tot din CORTEN), ca sa nu mai amintesc cat am stat la Holdea (tot metalic, chiar daca nu CORTEN...)

Sincer sa fiu, poate sa fie la fel de urat ca datoria mea la banca...
Important este sa fie gata cat mai repede... Desi nu prea vad  cui i-ar folosi nici daca ar fi finalizat saptamana viitoare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pai este destul de important asa fie gata, ca sa:
1. Se reia circulatia pe vechiul amplasamet, sa se desfuunteze giratoriul, si sa inceapa sapatura... su cu ce mai trebuie.
2. Sa aiba ce aa decoteze la sfarsit de luna, si ca sa aiba cu ce sa plateasca furnizorul..

Oricum este urat rau de tot...

Îmi mentin parerea...
Nici nu se incadreaza cu zona...

nenea_hartia

@TibiV:  :lol: Nici chiar așa, ce naiba, nu e de ajuns că fiecare își face casa cum îl taie capul, fără să respecte nici o normă de urbanism (să nu mai zic de estetică)? Măcar aici, unde se poate pune cât de cât piciorul în prag... Constructorii nu se pot plânge că nu li s-a acordat libertate, s-au aprobat deja o grămadă de soluții cretine, dar trebuie să existe undeva o limită. :)

dorum

eu propun sa-l imbrace in osb... apoi sa puna termositem si sa traga o decorativa peste :) :) ... de culoare ruginie, neaparat!

Ionut

Mai aveti si voi rabdare pana la final. Va fi vopsit, va fi asfalt peste. :) Eu zic ca trebuie sa mai asteptam si apoi vedem cat de urat va fi.

GDPR

Numai carcotasi pe aici :) Otelul COR-TEN e acum la moda.

dr4qul4

Daca este adevarat si nu are nevoiede intretinere....o sa devina solutia preferata a CNAIR-ului.

Legat de estetica....sunteti subiectivi.
Ia uitati aici ultimul mall din Bucuresti. Urat cu spume. Dar daca asa e moda....

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

danutzu_1069

@adrian rosca, nu am zis nimic despre material... nicio obiectiune, o fi la moda, dar designul, asta e problema. Barem de faceau marginile drepte...
Si, nu stiu daca il mai vopseste... pentru ca stratul de oxid care se formeaza la suprafata are si rol de protectie....

cristi5

Orice mareste siguranta circulatiei e frumos.