News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 24 Guests are viewing this topic.

AlinC

Au circa 3,5 km, de la sensul giratoriu provizoriu pana la Oarda. Intre Oarda si podul Mures mai au de lucru la terasament.


dorum

Dezolant... :(
Daca si acum e atata apa acolo, ce dracu va fi cand chiar va ploua?
Iar despre mobilizare, no comment :(


voicul

Pentru L2 mie mi se pare putin WOW.
Mobilizare (nu mare) sau mai corect: oameni pe tot traseul.
Au tot amplasamentul.
La min 16.58 chiar socant :)

Excelent pentru ce ne-a obisnuit Aktor, destul de slab totusi pentru un asa lot.

carutasul

Cea mai tristă muzică pe care ai găsit-o? :)

Skynick

Sa vedem cat reusesc sa protejeze cu stabilizant la iarna...

Eurocopter

Mi se pare progres bun pe lotul 2 si semne ca se reiau lucrarile la structuri (cel putin la unul dintre podurile peste Mures). Asteptam rezolvarea blocajului financiar cu Retter si reluarea lucrarilor pe celalalte structuri mari. De asemenea trebuie ca Aktor sa se apuce urgent de relocari de utilitati, altfel ne trezim cu alte intarzieri din cauza asta...

prd.marius

Quote from: Ionut on October 28, 2018, 09:00:32 AM
Balastul stabilizat trebuie protejat peste iarna neaparat cu un strat de asfalt. Altfel, la primavara, il scoti si pui altul. Deci daca s-au gandit ca nu vor avea timp/bani/chef sa puna balast stabilizat SI asfalt (macar primul strat, de baza), atunci vor lasa fix asa (fara balast, fara nimic) acea portiune dintre Lancram si Oarda.

Deci ce e acum pe lotul 2 va fi scos? Sau mi s-a parut doar mie ca e doar balast stabilizat? Sincer nu vad sanse sa asterne un strat de asfalt.

De altfel, multumim AlinC pentru filmari.

udar

Pe lotul 1 la min 19 de ce nu se pun grinzile la cel pasaj ca este de multa vreme asa !?

alinuttt

Eu nu pot să înțeleg de ce nu au măcar o foreză în nodul Sebeș!

StefanCelMare

#13136
La ritmul ăsta de lucru, 2020 ne așteaptă cu brațele deschise pe ambele loturi.
Final de 2020.
Niciunul dintre constructori nu poate atinge cei cca. 40-50% rămași într-un singur an.
Privind ambele loturi unul după altul, realizezi că deși Pizzarotti este cu ceva mai bine mobilizat, nu e foarte departe de Aktor ca stadiu total.
Lotul 1 are 3 noduri dintre care două au bretele lungi atacate firav (A1/A10 și Alba Sud), alte două au structuri multe, la fel atacate firav (A1/A10, Alba Nord).
La Pizzarotti conexiunea A1/A10 (completă) parcă o văd spre 2021.
Sincer, nodurile de pe L1 fac să pară jucărie podul de peste Mureș și trecerea CF de pe L2.
Singurul lucru ce poate ridica ritmul de lucru pe cele două loturi și face finalul de 2020 posibil este terminarea în 2019 a majorității loturilor (pe alte A). Poate dacă sunt finanțate mai puternic, și se pune și biciul pe constructori un pic, L1 și L2 ar putea crește ritmul.
Altfel, risc să spun că deschideri complete-complete ale celor două loturi vor fi în 2021.
Sper să mă înșel.

PS o bere rece pentru AlinC... este un lux să te trezești dimineață și să bei cafeaua văzând 40 de km de A10 în construcție.

Vice33

Si eu sunt convins ca ne asteapta 2020...StefanCelMare ma certa mai demult ca eram pesimist in legatura cu 2019...eu chiar as avansa fara sa imi iau bobarnace, anul 2021 pentru cele 2 loturi la ritmul de ...râmă...
Suntem 1 Noiembrie 2018, o sa pun acest mesaj la arhivă, sa văd peste 3 ani, sunt gata loturile 1-2? Eu dau 500 de lei catre API daca se termina ambele loturi inainte de 1 iulie 2021.

Goldmund

Eu nu as fi atat de pesimist sa avansez anul 2021 pentru incheierea lucrarilor la A10, chiar am curajul sa spun ca sfarsitul lui 2019, inceputul lui 2020 ar putea fi totul incheiat pe loturile 1 si 2.
Priviti cum arata totul la inceputul anului 2018 si comentariile de atunci:
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=165.10155

horatiu.cosma

^
:D. Mă abțin cu greu. Un singur hint: pe L2 nu s-a lucrat aproape deloc anul ăsta la structuri și nici la relocări de utilități electrice.