News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 44 Guests are viewing this topic.

dorum

foarte fain LEGO la pasaj! :)
bine ca n-au folosit si aici lansator! :) :)
:cheers:

Stefan01

^
Ma bucur ca au inceput sa lucreze la armaturile placilor de suprabetonare ale podului peste raul Mures.

luc

#13097
Întrebare tehnica pentru cunoscători: știm ca s-a ales soluția aceasta cu grinzi metalice având în vedere ca nu s-a putut excava terasamentul din cauza proximitatii DN-ului, dar grinzile clasice din beton prefabricat nu se puteau pune pe poziție și abia apoi sa se elimine vechiul terasament? Era nevoie din start de spațiul liber de dedesubt? Merci

udar

Ceva asemanator a fost si pe ST lotul 4 unde au pus grinzi de beton......aproape de depozitul kaufland
Nu imi dau seama care este avantajul aici la cele de fier !!!
Durata de viata mai lunga !?

Granata06

Durata de viata in nici un caz. Conform Eurocod grinzile precomprimate din beton se proiecteaza pt 100 de ani. Deobicei grinzile metalice sunt mai viabile d.p.d.v. economic decat cele din beton daca lungimea lor depaseste 40 de m.

TibiV

@AlinC,
multam pentru filmare, extrem de instructiva...

As fi zis "WOW" daca filmarea ar fi fost facuta in octombrie 2017...
Nu de alta, dar orice om judeca lucrurile prin prisma "experientei personale"...
Dati-mi voi sa va reamintesc o astfel de experienta personala din urma cu 14 (patrusprezece) luni...
Quote from: TibiV on August 23, 2017, 06:29:55 PM
Sunt intr-o scurta excursie in Ardeal, ocazia cu care am intrat pe "domeniul" colegilor  din Alba/Cluj.
Nu este un reportaj, ci mai degraba "perceptia" calatorului asupra lucrarilor.










Asa ca sunt nevoit sa repet...
Ar fi fost "WOW" daca filmarea ar fi fost facuta in octombrie 2017...
Ar fi insemnat ca in 2 (doua) luni sa fi avansat foarte bine.

Dar pentru 14 (patrusprezece) luni, avansul este jenant pentru un "mare" constructor...

Oricum, pe "baietii cu pizza" ar trebui sa ii anunte cineva ca suntem in Romania, nu in Italia, si ca la noi in octombrie se cam termina vremea de pus stabilizat si de asfaltat (bine, anul asta au avut noroc...)
Stabilizat si asfalt ar fi trebuit sa astearna in urma cu o luna sau doua.. :(

In mod clar, cine se bazeaza pe "pizzeria" lor va muri de foame... :(

PS
Alin, nu stiu de ce dar primul video (giratoriul/viitorul pasaj) se tot "inteapa" la minutul 02.00 ....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlinC

Anul asta se pare ca au noroc toti  constructorii daca prognozele meteo sunt reale si temperaturile vor fi peste limitele normale pana in 15 noiembrie, asa cum anunta ANM. Pe ST1 pot sa termine supratraversarile de la Lancram si Oarda, plus asfaltarile dintre podul Ampoi si DJ 107C.
Nu pricep ce fac cu bucata aia de circa 3,5 km dintre Lancram si Oarda, unde terasamentul arata foarte bine, dar nu se asfalteaza. Acolo au asternut pe o bucata mica (circa 100 m) balast stabilizat, probail de proba, dar de atunci nu au mai facut nimic.

Ionut

Balastul stabilizat trebuie protejat peste iarna neaparat cu un strat de asfalt. Altfel, la primavara, il scoti si pui altul. Deci daca s-au gandit ca nu vor avea timp/bani/chef sa puna balast stabilizat SI asfalt (macar primul strat, de baza), atunci vor lasa fix asa (fara balast, fara nimic) acea portiune dintre Lancram si Oarda.

Stefan01

Mai tarziu vin cateva poze de pe L1.  :)

Bulwyn

Asteptand miercuri...updateul lunar cu loturile de la @AlinC :D

Stefan01

#13105
Impreuna cu AlinC am dat o tura scurta pe L1. Mi-a facut placere sa te cunosc !

Poze realizate astazi de pe L1

1. Intersectia dinte A10 si drumul ce duce la statia de betoane Florea
Vedere generala (zona marcata cu 2)






De pe terasament - vederi spre Sebes






Vederi spre Turda




Suntem la intersectia dintre A10 si CF 200A
Culeea dinspre Sebes


Vederi spre Turda










Vederi spre Sebes


Au forat langa calea ferata











AlinC

ST1, de la al 2-lea DJ pana la ST1


Stefan01

Poze realizate la intersectia dintre A10 cu CF 200A - partea dinspre Turda










Culeea dinspre Turda a podului peste CF 200A - in urmatoarele 4 poze veti vedea cele 2 retele de MT (medie tensiune) si una de IT (inalta tensiune) ce trebuie relocate








Vederi spre Sebes











florin74

#13108
Se zareste cumva la Aktor, dupa supratraversarea drumului local de la Santimbru, ceva urme de stabilizat?  Pe la astia nu ati tras o privire? In ultimele zile am vazut miscare mai intensa pe bucata asta si am simtit  miros de asfalt dupa oiejdea :)

Stefan01

Suntem la intersectia dintre A10 si DN 1 (zona paraul Iovului)
Vedere spre Turda






Aceeasi zona a podului, vazuta de sus


Vederi spre Sebes




Podul de pe partea cealalta a DN1 - vedere spre Sebes




Din sens opus - vedere spre Turda