News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 22 Guests are viewing this topic.

Ionut

Da, exact, s-au miscat foarte repede. :) Au inteles cum e cu bretelele lungi si scurte. :D

carutasul

păi dacă le filmează zi de zi, doar-doar o mai apărea asfalt ... :)

AlinC

Au ajuns cu asfaltul pe ST1 pana in apropiere de culeea de la Alba Iulia Nord. Erau tot 2 foreze langa calea ferata:


Bogdan_Cluj

#13008
Avand in vedere ca pe prima portiune asfaltata se vad pe marginile asfaltului acele rigole(?) de ciment (cele lipite de asfalt, nu cele ce protejeaza taluzul de revarsarea Muresului), ne putem da seama cate straturi s-au asternut, sai mai bine zis de cate mai este nevoie pe acea sectiune? Explica cineva care cunoaste? Multumesc.

O intrebare mai mult academica...

pescar23

Si pe L2 s-a vazut ceva miscare pe acolo nu trece drona sau e nesemnificativ,ca pe L1 sunt zilnic filmari.

horatiu.cosma

^^
Rigolă de acostament e termenul. Pare să fie doar primul strat de asfalt pus în operă, nu cred că ne putem lua după rigolele de acostament.

voicul

De ce au inceput sa ia din deal si la sensul giratoriu de la AB N? De la mintului 5.16?

Foarte bune cadrele laterale.

+1.

horatiu.cosma


Ionut


Daniel_I

#13014
Quote from: horatiu.cosma on October 17, 2018, 04:39:15 PM
Pare să fie doar primul strat de asfalt pus în operă.
Pe lotul 1 s-a asternut doar primul strat de asfalt numit strat de legatura, binder. Stratul de uzura nu s-a asternut in nicio zona.
On The Road

horatiu.cosma

^
Pe autostrăzile noastre (cele cu asfalt) se pun în operă 3 straturi de asfalt:
1. cel de bază (AB2)
2. binderul (de legătură)
3. uzura (MASF)

Nu există ultim sau prim strat de uzură, ci doar unicul și singurul strat de uzură, cel pe care îl ating roțile mașinilor după inaugurare.

Europiu

#13016
Decât să vă luați "la pumni" mai bine îi recomandai lui Daniel să adauge 2 virgule: una înainte, cealaltă după "de uzură" :)

The world is bad enough as it is, no need to make it worse.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

zuma80

Cand am vazut schita postata de Horatiu m-am speriat de breteaua de iesire, noroc ca e pe coborare, deci frane se avem, cea de urcare este mai lunga. Acest nod il vad foarte circulat avand in vedere ca zona industriala si comerciala de afla in nord (Barabant). Localnicii si turistii inclin sa cred ca o sa foloseasca nodul Alba sud.
Pentru A6!

voicul

La cum (nu) se lucreaza pe ST2, acest nod va fi foarte, foarte folosit.

StefanCelMare

Să zicem mersi că avem nod pe lotul 1, și că nu vom sta după Aktor...
Toată zona nodului N Alba este interesantă.
Acolo ai și o pantă pe A10, pentru că de pe deal ajungi în lunca Mureșului (peste DN, CF).
Deci ca să ieși de pe A10 venind dinspre sud, vei urca din luncă, vei ajunge aproape pe deal, unde vei ieși coborând spre giratoriu.
Sunt curios cum va arăta când va fi gata.