News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

trifuhoria

#12900
Am dat și eu o fuga sa văd ultima deschidere...

Un buldozer pregătea o platforma jn partea dinspre sebes, malul stâng, probabil pentru ca cei de la deme sa se caleze și sa coboare lansatorul...

trifuhoria

#12901
Am dat și eu o fuga sa văd ultima deschidere...

Un buldozer pregătea o platforma jn partea dinspre sebes, malul stâng, probabil pentru ca cei de la deme sa se caleze și sa coboare lansatorul...

trifuhoria

#12902
Continuam spre Sebes:

Au pregătit utilajul de mutată grinzi la V Orzii. Probabil și lansatorul va fi relocat aici:

In apropiere de podul peste Raul Sebes, vedere spre Sebes
Vedere spre Alba/Turda :

Vedere spre Alba/Turda:

Detalii placa pod raul Sebes

Distantierele de plastic, "călăreții"
Unde nu erau așezati, fierul a coboat pana in partea inferioară a plăcii... o fi bine?

trifuhoria

#12903
Între răul sebes și giratoriu LukOil, zona câmpului cu maci

Motopompa oprită in partea șoapte sebes a giratoriului...

trifuhoria

#12904
Supriza:
MarcuCo lucra cu 15-20 de basculante la terasament in zona calea vacii. Au spus ca duminica lucrează pana la 14:00 și aduc umplutura de la dealul Alba nord. In timpul săptămânii lucrează 13h...

trifuhoria

#12905
Zona A1-A10

Lângă A1 avem pânza freatica destul de sus, zona fiind denumită de localnici Glod...
Au adus piatra pentu a rezolva problema apei

trifuhoria

#12906
Și in final zona din dreapta râului Sebes, unde pregătesc turnarea grinzilor... au mai pregătit una alta, au schimbat robineții la sistemul de vibrare, și se pregătesc de turnat. Din câte am înțeles grinzile vor sta in cofrag aprx 48 h după care vor fi depozitate pe platforma dintre zona de turnare și raul Sebes...

AlinC

#12907
La Oarda, pe ST1, pe locul fostei case demolate lucreaza la ultimul pilon si au mutat utilajul care il foloseau la podul Mures sa transporte grinzile:



La podul Mures au inceput sa stranga ghidajele de la lansator. Probabil le duc la Oarda:


udar

Din filmare se vad 3 camioane cu 3 grinzi pe le care asteapta ceea ce inseamna ca se vor monta curand poate chiar azi.
Nu cred ca vor sta mult timp incarcate cu greutatea pe ele.....

danutzu_1069

Ghidajele alea, mai bine le duc la fier vechi... Si lansatorul...
😂😂😂

Nu este nicio problemă sa stea incarcate... Gândește-te cum un trailer are o cursa de 24 ore, cu pauzele de rigoare...

prd.marius

trifuhoria mersi pentru reportajul foto. Superb.  :cheers:
Mai vedem si altceva in afara de podul ala deja faimos...

zuma80

@AlinC, din partea mea ai tot respectul pentru efortul depus in tot ce faci dar in special pentru "podul ala faimos" aproape ajuns un "Gilau 2".
Daca mai sunt vesti eu le primesc cu cea mai mare bucurie.
Toate cele bune de la cateva sute de km!!!
Pentru A6!


Ionut

Sper sa se mobilizeze sa toarne placa de suprabetonare pana la finalul anului.

Dominik

Daca vor, pot si asfalta podul pana la sfarsit de 2018....cred  :D
You're in Steelers Country