News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

Păi dacă mă asculta... să îi critic mai des! Merci pentru filmare!

alesd

Quote from: Daniel_I on October 03, 2018, 04:14:13 PM
Quote from: alesd on October 03, 2018, 03:43:46 PM
Utilajul ala mare era cumva "accidentat" saptamana trecuta? Din poza asta asa pare acolo unde am marcat cu rosu. Ce a patit?
Il demontau ca sa il mute la Oarda. Il vezi si in ultimul video de la Unirea.
De vazut il vad, dar in poza pare ca barele au fost distorsionate. In fine, nu insist, o fi iluzie optica.

gdo

Am primit si eu cateva imagini de la Ziarul Unirea si cu acordul lor le postez :)

Zona Oarda







Podul peste Mures









Drumul dintre Florea si Paraul Iovului





Paraul Iovului











ddfab

va pun si eu ceva fotografii de azi dimineata, de pe L2, in spatele albalact, zona Oiejdea. doar atat a putut telefonul, asa ca sunt mai slabute...
par a fi pregatiri de asfaltare...








daca se apuca de asfalt, va anunt...

StefanCelMare

Vești bune de pe ambele loturi.
Dacă se deschide anul viitor tot lotul 1 fără bretelele lungi, mă îmbăt.
Chiar și doar de la nodul Alba Sud ar fi ceva.
Pod la nivel de autostradă peste Mureș, în locul unei benzi pe sens și a unor blocaje groaznice.
Mare parte din traficul din nordul țării mergea spre sud pe acel îngust pod Alba.
2019, parcă nu vii suficient de repede.

AlinC

#12845
Quote from: StefanCelMare on October 04, 2018, 09:43:24 AM
Vești bune de pe ambele loturi.

Nu stiu unde sunt vestile alea bune pe ST2. Au progrese sub 1% lunar. In ritmul asta ST2 se va termina in peste 70 de luni.

Off topic/ Oare ma lasa youtube sa urc un video de ~1 h si cateva minute in 4K? Acum il randez. Oricum o sa fac maine si unul de 7-8 min, dar voiam sa il urc si complet.

Edit. M-a lasat. Acum il proceseaza, numai ca dureaza foarte mult. Intre timp mai fac unul de 15 min. Au ridicat astazi pe ST1 o grinda cu 2 macarale, au lasat-o pe o deschidere libera, a venit lansatorul peste ea, a ridicat-o si a "lansat-o" pe urmatoarea deschidere. A durat muuuullllllllllllllttt

rocklee

din ce vad din aceasta imagine ...muta podul DNeului... :o


danutzu_1069

Da, va fi deviat temporar pana este gata podul peste A10 pe actualul traseu. Desigur A10 va avea un pod peste parau...

AlinC

 Grinda ridicata cu macaralele, preluata de lansator si montata pe urmatoarea deschidere, pe ST1 la podul peste raul Mures:

https://ziarulunirea.ro/foto-video-autostrada-sebes-turda-lotul-i-balet-aerian-spectaculos-la-podul-peste-raul-mures-grinda-ridicata-de-doua-macarale-preluata-si-montata-de-lansator-493152/



varianta completă:



varianta scurta:



tom

#12849
@ddfab

Da, au fost cateva camioane cu asfalt.

georgec

Fff faina operatiunea macarale + lansator.

alin_simeriaveche

Nu stiu de ce mi se pare ca s-au complicat si ca ia mult timp in acest mod (macara+lansator) Cel mai important este ca, spre deosebire de Aktor, ei lucreaza

ladposta

@AlinC exact tipul de filmare pe care l-am cerut acum cateva zile. Multumiri din suflet.

danutzu_1069

Maaare paguba cu lansatorul asta.... Este de o lentoare exasperanta.... Pai cat ii costa si macaralele care stau si asteapta??

udar

De ce nu au dus grinda direct pe ultima deschidere cea peste apa???