News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 20 Guests are viewing this topic.

mihaihedes

Trag tare dar oricum am mari dubii că vor reuși să finalizeze anul acesta podul măcar la nivel de suprabetonare. Au nevoie de o grămadă de fierari betoniști pe care nu- i au și mai au de armat o grămadă de pod plus să toarne betonul. Pe lângă toate astea vine și sezonul rece și probabil în luna decembrie vor lucra cam jumătate de lună maxim.

danutzu_1069

In ultima filmare de la pod eu vad mai multe chestii: o deschidere care este in curs de suprabetonare , una care deja a fost turnata, mai multe sisteme de rulare pentru lansator, au fost scoase (din spatele lansatorului)

AlinC

#12767
Au mutat circulatia pe vechiul amplasament la cel de-al doilea drum judetean care merge spre Teleac (comuna Ciugud):



+ un nou video de la ora 19, tot la podul peste raul Mures:



A 2-a parte a video-ului e de la inaltime destul de mica.

zuma80

Au reusit intr-o zi sa toarne suprabetonarea pe doua deschideri!
:gj:
Pentru A6!

SILVIUFG

Multumim Alin!! Mi-a placut ultima parte din filmarea de la ora 19. O filmare spectaculoasa in lungul podului. Bravo!!

mihaihedes

E clar că lansatorul nu se mai întoarce pe unde a urcat pe pod. Va fi interesant sa vedem pe unde și cum  pun grinzile pe deschiderea de deasupra apei.

butyvaly

Este o film de la unirea  mai vechi cu vreo 5 ore,  si suportii aia de la lansator is tot luati, zici ca ridica grizile cu macaralele pe pile si le iau cu lansatorul. Sau doar visez eu :lol:

yetiman

Nu cred ca visezi.  :lol:
Grinzile au fost aduse pe camion pana la macarale. Dar nu s-a mai pus nici o grinda la deschiderea respectiva. In schimb, au aparut 3 grinzi puse cu lansatorul, care nu aveau cum ajunge de la capete.
Q.E.D.  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

danutzu_1069

Mai precis, pe filmarea de mai devreme este doar o singura grinda, sub lansator, pe deschiderea aia, iar acum mai este pusa o grinda.
Procedeul este clar!

flashu74

Posibil ca pentru macarale să nu fie bun terasamentul pentru a continua. Posibil să ridice cu macarale pe deschiderea unde sunt montate, de acolo să fie prinse în lansator și deplasate. Așa va fi posibil și pe celălalt sens.

mihaihedes

Posibil dar intrebarea cea mare e cum muta lansatorul pe celalalt sens? Cu macaralele? Este pisibil sa faca asta?

dorum

io zic ca da... scheletele alea metalice sunt net mai usoare decat o grinda

rocklee

AlineC ...la nodul sebes ...sau apucat ceva de bretelel dinspre RAPA ROSIE ... ??? :)

pasadia

Marti la pranz era cu singura foreza tot in partea dinspre Deva, pe partea sudica a A1. Nu stiu ce au mai facut de atunci, dar par mai concwntrati pe bretelele spre TM decat pe cele spre SB.

AlinC

Quote from: rocklee on September 29, 2018, 08:53:41 AM
AlineC ...la nodul sebes ...sau apucat ceva de bretelel dinspre RAPA ROSIE ... ??? :)

Nu. Acum 2 h am fost nodul Sebes. Lucreaza dincolo de A1, dar spre Vintisoara (Deva). Ridica la Mures cu macaralele grinzile pentru lansator si suprabetoneaza.