News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 43 Guests are viewing this topic.

AlinC

#12735
3 macarale mari la podul Mures (2 ridica grinzi, una ajuta lansatorul, din ce mi-am dat eu seama). E evident, se ridica grinzi cu 2 macarale si simultan se lanseaza cu lansatorul. Text + ceva video in 30 minute.

Ionut

Intreaba-i te rog daca au de gand sa toarne placa de suprabetonare pana in iarna, macar pe sensul armat deja pe jumatate.

AlinC

Nu mai spun nimic daca nu facem cerere oficiala la CNAIR. Noi eram interesati cand estimeaza ca o sa puna ultima grinda la podul de la Mures.

AlinC

#12738
https://ziarulunirea.ro/foto-video-mobilizare-fara-precedent-la-doi-ani-de-la-inceperea-lucrarilor-podul-peste-mures-de-pe-autostrada-sebes-turda-va-avea-in-curand-toate-grinzile-ridicate-491924/



/Edit. Acum am vazut si eu video-ul pe ecran mare. Se pare ca am gresit, a 3-a macara o folosesc doar ca sa dea jos cofrajul de la ultimul pilon.

rocklee

Transparentă  totala ...gen cnair. ..legea pumnului in gura. .....

udar

^^^^
ce frumos !!!
este cumva la noi in tara   :lol: :lol: :lol:
oare de ce a durat atat sa faca aceasta miscare , bravo deme !!!

horatiu.cosma

^^
Rocklee, transparența nu va merge niciodată mână în mână cu bătaia de joc, lipsa de profesionalism ca să nu zic incompetența, ilegalitatea etc. Acolo unde nu e nimic de ascuns, lucrurile merg în general bine. Acolo unde unii se ascund, e 100% că ceva șchiopătează. Noroc cu API, Unirea, peundemerg că scot la lumină tot ce se întâmplă pe șantierele astea.

ladposta

Multumiri pentru video AlinC si ziarul Unirea. Poate ar fi interesant sa surprindeti si o depunere de grinzi cu lansatorul si sa faceti un video (daca nu s-a facut deja).

Dominik

Super treaba face DEME Macarale !  :)
You're in Steelers Country

Daniel_I

Quote from: udar on September 27, 2018, 02:00:47 PM
ce frumos !!!
oare de ce a durat atat sa faca aceasta miscare , bravo deme !!!
Pizzaroti nu a putut subcontracta Deme Macarale pana nu erau gata toti pilonii de pe malul sudic al Muresului. Cum se misca cu micro echipe de constructori, daca ne uitam pe video, ultimul pilon inaltat abia acum e gata si este indepartat cofrajul. Bottleneck-ul a fost la forare si inaltare piloni. Saptamana viitoare o sa fie toate grinzile sus cu Deme Macarale pe santier. Daca suprabetoneaza podul pana la venirea iernii nu stim. Timp ar fii, dar cu o suplimentare de echipe de lucru. 
On The Road

danutzu_1069

Vad ca este pregatita o grinda transversala pentru lansator, asteapta pe un trailer, probabil pentru a fi urcata pe pila....

voicul

@ladposta au facut. Cauta vreo 5 - 10 pagini in urma sau pe pagina de youtube a ziarului Unirea (cred ca e mai simplu asa).

Se observa ca pe partea stanga (spre Sebes) stau 4-5 grinzi, de parca ar trebui lansate pe pod. (zic si eu; nu stiu nimic oficial sau neoficial).

ladposta

#12747
Mersi @voicul. O sa caut.

LE: ridicare si punere grinda cu macarale am gasit, dar punere grinda cu lansatorul nu. :-(

voicul

Scuze. Din fuga nu am citit/procesat "cu lansatorul". Din ce stiu eu nu este.

Deci poate se nimereste AlinC la momentul oportun.

laszlo.robert

Mai bine cauți pe YouTube cum se așează o grindă cu lansator,la o filmare aeriana mai ales la așa înălțime nu prea înțelegi nimic.