News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

AlinC

Astazi ridicau numai cu macaralele grinzile la podul Mures pe ST1:


AlinC

Daca cineva are rabdare sa uite, in video-ul de mai jos e filmat cum ridica Deme Macarale o grinda, pe ST1, la viitorul pod peste raul Mures:


horatiu.cosma

#12692
O să le ridice Deme acuma la grinzi în 2 săptămâni câte nu au ridicat în 6 luni cu lansatorul. Penibil managementul Pizzarotti, s-au contagiat de la CNAIR (de Aktor nu mai zic nimic, sunt mult sub nivelul mării pe ST).

L.E. Sunt așa de rupți în c.r ăștia de la Aktor, că s-a sistat producția/transportul/sudatul/ridicatul de grinzi. Din păcate, pas cu pas, se cam merge spre o reziliere chinuită...

carutasul

le-o fi plecat "șoferul" de la lansator :)

mihaihedes

S-a spus de mai mare ori că Aktor se apuca de montarea grinzilor in Octombrie. Rezilierea contractului nu se va face o să-l ducă cu chiu cu vai până la sfârșit. Dacă vroiau să-l rezilieze o rezolvau în primăvara trecută când a intrat în insolvență Euroconstruct.

flashu74

Eu cred că pentru lansator pur și simplu nu este front de lucru. Acolo abia acum sunt turnați pilonii din Mureș. Și fără acei piloni nu se poate ajunge cu lansatorul mai departe. Și oricum după logica mea pe partea unde s-a făcut armătura nu mai poate fi montat mecanismul lansatorului, deci e de ridicat cu macarale. Poate era mai bine ca de la început să fi făcut treaba doar cu macarale.

udar

Poate ca s-au inspirat de la Gilau ....
Daca acolo a functionat cu marcarale trebuie sa mearga si aici

AlinC

#12697


Erau de la Pizzarotti dar sunt la ceva distanta de Unimat si de breteaua care urmeaza sa vina din Alba Iulia Sud. Numai acum au inceput, in dimineata asta,  "zgarmau" ceva pe acolo. Oare ce fac?

Stefan01

^
Felicitari pentru filmari ! +1


Multi se intreaba, pe buna dreptate,  de ce nu avanseaza lucrarile la breteaua din nodul Alba Iulia Sud. Din ce stiu eu (posibil sa ma insel) avem urmatoarele situatii:

1. In zona Unimat exista o problema cu exproprierea. O parte din proprietatea Unimat se suprapune pe breteaua nodului Alba Iulia Sud. Problema e veche. Intrebam cu cateva saptamani in urma daca s-a lamurit situatia si cum s-a rezolvat.

2. Mai sunt de relocat linii electrice

3. Sper sa nu ma insel, dar din cate stiu avem o magistrala de apa ce trebuie relocata. Ea este intre Unimat si portiunea unde s-au oprit cu decopertarile.


Stefan01

Mai spre seara voi pune cateva poze de pe L1, zona Alba Iulia Nord.

ciprebbe

^^ min 2.33 - stie cineva ce cladiri sunt acolo? nu de alta dar pica in interiorul nodului si raman fara acces?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Si eu m-am intrebat...
Dar cred ca se va construi un podet precum cel de sub actuala autostrada - este foarte vizibil in dreapta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Si curge apa prin el :), nu incape si masina:))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Este adevarat, curge apa...

... dar parca vad si ceva drum.


Oricum, cu sau fara drum, apa trebuie lasata sa treaca...
Deci podet trebuie facut.
Din pacate (oare de ce nu ma mir?...) nu este inca nici un semn de vreun podet.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)