News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 38 Guests are viewing this topic.

Ionut

Cred ca asa se vor desfășura lucrările încă doi ani de acum înainte... spre T2-T3 2020. Nu vad vreo sansa de schimbare. Se va merge înainte lent și foarte lent.

AlinC

Pe ST1 podul tehnologic e finalizat la Mures (probabil pentru transportul grinzilor sau pentru accesul mai facil in santier), e pusa chestia aia pentru lansator pe urmatorul stalp, suprabetonare pe 2-3 deschideri etc.

https://ziarulunirea.ro/video-pe-lotul-1-al-autostrazii-sebes-turda-a-inceput-suprabetonarea-podului-peste-raul-mures-pod-tehnogic-temporar-construit-pentru-facilitarea-accesului-pe-santier-si-transportul-grinzilor-490542/


danutzu_1069

Doar pentru acces de pe un mal pe celalalt. N-au ce grinzi sa fie transportate...

AlinC

Da, le pun cu lansatorul pe primele deschideri si oricum podul ala tehnlogic e cam fragil pentru greutatea grinzilor.

flashu74

Pe partea unde s-a turnat deja și este armat până la Mureș este demontat mecanismul lansatorului. Mai poate fi montat? Dacă nu, grinzile ar trebui trecute cumva.

Europiu

Quote from: AlinC on September 17, 2018, 07:35:09 PM
Da, le pun cu lansatorul pe primele deschideri si oricum podul ala tehnlogic e cam fragil pentru greutatea grinzilor.

Si cand va ziceam eu chestia asta radeati de mine... :)

Quote from: Europiu on August 31, 2018, 04:01:47 PM
mi se pare clar (vezi discutia de mai sus) ca cel putin doua deschideri peste Mures vor fi tot cu lansatorul. Grinzile sunt pe pozitie.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

danutzu_1069

Pe partra dreapta, pe sensul de filmare, sunt pe pozitii, mecanismele de ghidare, si grinzile transversale... Pe partea asta vin grinzile cu lansatorul. Si pentru partea asta si pentru partea stanga. Trebuie sa existe si grinzi transversale pentru lățime dubla...

Europiu

La modul serios acum: exista vreun motiv pentru care au facut intai o parte, cea stanga, apoi dreapta, apoi trebuie sa se intoarca pe partea stanga? Altul decat "in ordinea asta au fost gata pilele"?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

voicul

Deci saptamana asta sunt sanse sa mai vedem niste grinzi puse?

cutter

#12654
Nu știu dacă s-a mai discutat sau dacă a observat și altcineva, dar în acest loc soluția aleasă întrerupe circulația pe dig. Singura soluție să continui cred că este să cobori în zona inundabilă, iar dacă aceasta e inundată... atunci nu se poate. Mă gândesc la cazul unei intervenții de urgență pentru repararea/supra-înălțarea digului la niște inundații istorice...

LATER EDIT: se pare că devierea de pe dig se va face pe sub prima deschidere a podului (dinspre Turda).


mihaihedes

De ce nu s-ar folosi de drumurile existente? E neapărat nevoie să facă ture pe dig? Sunt o grămadă de drumuri in zonă ( inclusiv cel de întreținere a autostrăzii. Nu cred că o să vrea cineva mai ales în situații de urgență să facă plimbări pe drumul de pamânt de pe dig.

cutter

Pai in spatele digului, zona neinundabila e sectionata de autostradă.

luc

#12657
Zona în discuție , iulie 2018:


Powered by API/PUM imgur uploader



tom

A fost lansata licitatia pentru Curatenie in spatiile de servicii pe Autostrada A10 Aiud-Turda. Termenul pentru depunerea ofertelor a fost 14.09.2018, inca nu au aparut ofertele.

mihaihedes

Quote from: cutter on September 18, 2018, 12:33:06 AM
Pai in spatele digului, zona neinundabila e sectionata de autostradă.
Uite și accesul la porțiunea de dig care o blochează autostrada. Cred că tot pe acolo va fi accesul și pentru întreținere pe acea parte.  Este imediat după nodul Alba Sud